Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціальні класи та верстви

Соціальні класи та верстви

Назва:
Соціальні класи та верстви
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,17 KB
Завантажень:
29
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
РЕФЕРАТ
на тему:
„Соціальні класи та верстви”


План
Вступ.
1. Соціальна структура суспільства: основні види та елементи
2. Теорія соціальної стратифікації
3. Трансформація соціальної структури українського суспільства
Висновок.
Використана література


Вступ
Класи і страти належать до великих соціальних груп. Поняття соціальних класів уперше було вжито для пояснення історичних процесів французькими істориками періоду Реставрації. Проте тоді це поняття ще не було чітко визначеним і не складало центрального пункту методології дослідження. Воно вживалося більше у значенні соціоекономічних відмінностей і різниці інтересів, відповідно до яких кожна група посідає своє місце в соціальному процесі. Відмінність становища приводила до опозиції та боротьби. історичного процесу Тому французькі історики періоду Реставрації схилялися до пояснення в термінах класової боротьби.
Своєї розвиненої класичної форми поняття класів набуло у марксизмі. Тут воно є центральним і складає фундаментальний принцип, за яким осмислюється історичний процес. Відмінність марксистського від домарксистського розуміння класу, як у цьому зізнавався сам К. Маркс у листі до Вейдемейєра, полягає у наступному:
1) класи є продуктом історичного розвитку (вони виникають на певному етапі суспільної еволюції і за відповідних умов);
2) класова боротьба з необхідністю веде до диктатури пролетаріату;
3) сама диктатура пролетаріату є лише інструментом і передумовою для їх знищення і розбудови суспільства без класів. Проте у самого Маркса ніде немає досить чіткого і повного визначення класів. Терміном “клас” він позначає різні суспільні прошарки. Зокрема, в роботі “18 брюмера Луї Бонапарта” він нараховує 5 класів (селяни, пролетарі, дрібна буржуазія, земельна аристократія, промислова буржуазія ). А в роботі “Революція і контрреволюція в Німеччині” їх нараховується уже чотири лише в сільській місцевості (кріпаки, сільськогосподарські наймані робітники, бідні та заможні селяни). Ще в одній роботі (“Громадянська війна у Франції”) класовий перелік збільшується до семи. Історичний перелік класів К. Маркс застосовує в “Маніфесті комуністичної партії”. Тут історія суспільства подається як історія боротьби класів: рабів і рабовласників, вільних і патриціїв, кріпосних і феодалів, пролетарів і буржуазії. Класова боротьба є то більш замаскованою, то більш відвертою, але завжди з необхідністю призводить до кардинального перетворення існуючого суспільства. На його думку, сучасне капіталістичне суспільство не тільки не позбавилося класової боротьби, але надало йому ще більш антагоністичної, жорстокої, хоча й значно спрощеної і очевидної форми (всі класові відмінності зосереджуються на протистоянні буржуазії та пролетаріату). Завершенням цієї боротьби є соціалістична революція. В іншому місці (“Вступ” до “Критики політичної економії”) розглядається джерело і механізм виникнення класів: поява додаткового продукту внаслідок суспільного розподілу праці та її привласнення певною групою.
У кінцевому результаті, класова теорія Маркса містить такі основні принципи: відносини класів є об’єктивними, необхідними і незалежними від волі та свідомості людей; вони визначаються рівнем розвитку виробництва, насамперед характером і рівнем розвитку продуктивних сил; класово-економічна структура суспільства складає базис, на якому виростає юридична, політична і культурно-ідеологічна надбудова; свідомість людей, їх позиції та мотиви діяльності визначаються класовим становищем; найвищою формою класової боротьби є соціальна революція. Остання випливає із суперечностей між продуктивними силами (людина і засоби виробництва) і виробничими відносинами (насамперед, відносинами власності). Соціальна революція свідчить, що революційний клас (уособлення нового характеру і рівня розвитку продуктивних сил) із стадії “класу в собі” перейшов у стадію “класу для себе”: набув відповідного рівня свідомості, згуртованості та політичної організованості. Соціальна революція призводить до створення нових виробничих відносин, на основі яких виростає нова політична і культурно-ідеологічна система суспільства, в т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Соціальні класи та верстви

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок