Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Студентство на шляху до іншого суспільства: ціннісний дискурс переходу

Студентство на шляху до іншого суспільства: ціннісний дискурс переходу

Назва:
Студентство на шляху до іншого суспільства: ціннісний дискурс переходу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,79 KB
Завантажень:
245
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Студентство на шляху до іншого суспільства: ціннісний дискурс переходу


Актуалізація ціннісного дискурсу сучасної соціології детермінується, на наш погляд, нагальною потребою пізнання основних тенденцій і спрямованості аксіонормативного зрушення, яке проявляється як в глобальному, так і в регіональному, зокрема в пострадянському, контексті і яке визначає зміст сьогоденних трансформаційних процесів.
Дослідницький інтерес автора цієї статті зосереджений на проблемі динаміки ціннісної свідомості студентської молоді. Це зумовлено кількома причинами. По-перше, тим, що ця соціальна група за характером своєї діяльності, поглядами, ціннісними орієнтаціями і т. д. дуже близька до інтелігенції. Оскільки, на наше переконання, інтелігенція, а точніше та її частина, яку ми називаємо інтелектуальною елітою, відіграє щонайважливішу (якщо не головну) роль у продукуванні й трансляції ціннісно-нормативних структур того чи іншого суспільства (в сучасних умовах цінностей модерного і постмодерного суспільства), важливо досліджувати студентство як резерв формування інтелектуальної еліти, а вищу школу розглядати як головний канал цього формування і, отже, як суб’єкт соціокультурної трансформації.
Назвемо ще одну причину високої, на наш погляд, уваги дослідників і практиків до студентів вищих навчальних закладів. Динамічність і відносно високий рівень організованості студентства робить цю групу досить привабливою для різного роду ідеологів і політиків (точніше, політиканів), які намагаються втягти студентську молодь у політичні ігри, які мають, як правило, досить брудний підтекст. Саме тому в рамках проведеного нами дослідження ми звернули особливу увагу на громадянсько-політичні позиції сучасного студентства.
Нарешті, наша увага до аналізу динаміки ціннісної свідомості студентської молоді зумовлена її демографічними й інтелектуальними характеристиками, що робить цю соціокультурну спільноту однією з найбільш, якщо можна так сказати, ресурсомістких суспільних груп. Адже і вік, і освіта, безсумнівно, є найважливішими соціальними ресурсами. Однак їхня актуалізація, реалізація інтелектуального й вікового потенціалу студентства багато в чому детермінуються його ціннісними преференціями, що сприяють/перешкоджають становленню соціальної суб’єктності цієї соціально-демографічної групи, що в умовах транзитивного суспільства набуває особливої ваги. Перехід до іншого суспільства, на наш погляд, насамперед проявляється в тому, що на зміну “желеподібному” (М. Мамардашвілі), безсуб’єктному
(В. А. Ядов) радянському суспільству поступово, ще, на жаль, досить повільно приходить суспільство суб’єктне. Сьогодні характеристик соціальної суб’єктності набуває не тільки пострадянська особистість, але й різні інститути суспільства і соціальні групи, у тому числі студентство, визначаючи не просто сам процес переходу до іншого суспільства, але і його спрямованість 1. Останнє у першу чергу проявляється в аксіонормативній сфері, зокрема, у модернізації й постмодернізації цінностей студентської молоді.
Щоб переконатися в цьому, звернемося до даних проведеного нами дослідження. Насамперед підкреслимо, що справді соціологічний (науковий) аналіз неминуче передбачає певний порівняльний ряд (просторовий або часовий). Тому в своєму дослідженні студентства ми звернулися, з одного боку, до аналізу ціннісних орієнтацій різних поколінь студентської молоді, з іншого, вивчаючи ціннісний світ сучасного українського студентства, ми здійснили порівняльний аналіз аксіонормативних систем різних груп сьогоднішньої молоді вищих навчальних закладів (студентів ВНЗ різного профілю навчання, престижних і непрестижних спеціальностей і т. д.). При цьому ми використали як кількісні, так і якісні методи дослідження. До першого ми зверталися, розглядаючи студентство як більшу соціальну групу з типовими об’єктивними (внутрішня неоднорідність: демографічна, національна, соціальна і т. ін.) і суб’єктивними (студентська субкультура) характеристиками.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Студентство на шляху до іншого суспільства: ціннісний дискурс переходу

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок