Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Трансформаційні процеси в Україні як предмет критичної

Трансформаційні процеси в Україні як предмет критичної

Назва:
Трансформаційні процеси в Україні як предмет критичної
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,78 KB
Завантажень:
34
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Трансформаційні процеси в Україні як предмет критичної


Завдання виходу України з системної кризи не може бути успішно вирішене без неупередженого наукового аналізу тих перетворень, які торкнулися ледь не всіх сфер суспільного життя. Напередодні виборів Президента України–2004, що без перебільшення означатимуть початок нового тривалого історичного циклу, особливо важливо проаналізувати причини і шляхи подолання сталих бар’єрів у політичній свідомості і політичній практиці, бо без адекватного діагнозу країна й надалі потерпатиме від “лікарів”, які лише змінюють одне одного біля ліжка хворого. Отже, проблемне поле даної статті складають протиріччя трансформаційних процесів в Україні, починаючи з 1990-х рр. і до теперішнього часу, а також їх пострадянська рефлексія. Соцієтальні механізми трансформації пострадянського соціуму всебічно розглянуто у працях російських суспільствознавців (А. С. Панарін, Т. І. Заславська, Ю. Г. Буртін, Ж. Т. Тощенко, А. С. Ципко та ін.). Українській політологічній і соціологічній літературі в цілому притаманний дещо звужений підхід до факту розвалу СРСР, апологетичне трактування терміну “незалежність”, що виключає розгляд інших варіантів реформування радянського суспільства, які обговорювалися в інтелектуальному середовищі наприкінці періоду перебудови. Виняток становлять праці А. Деркача, С. Веретєннікова, А. Єрмолаєва, В. Б. Гриньова, А. С. Гугеля, В. І. Тарасенка, О. О. Іваненко*; В. Д. Бабкіна, Є. І. Суїменка, А. Г. Арсеєнка. Це і є те коло наукових робіт, на які ми спираємося.
У нашому дослідженні ми ставимо такі цілі: 1) поставити питання про неповну евристичну силу терміну “незалежність” щодо аналізу катаклізму, що народ України зазнав протягом останнього десятиріччя ХХ ст.; 2) проаналізувати окремі особливості пострадянського ладу, які гальмують суспільний розвиток; 3) наголосити на необхідності зміни парадигми ціннісного мислення, утвердження нового пріоритету у відносинах “держава–громадянин”.
Маючи досвід 13 років, прожитих у незалежній Україні, можна констатувати: тотальна відмова від комуністичної ідеології стала новою ідеологією. Але ж продукти розпаду адміністративно-владної вертикалі, яка існувала в радянській Україні, продовжують активно впливати на сучасне суспільство. Владний тоталітаризм диверсифікувався і, наче кульки ртуті, розсипався по різних управлінських ланках, по різних клітинах соціуму.
Проблеми, що привели суспільний лад колишнього Союзу РСР до точки біфуркації 1990-х рр., в умовах незалежної України не лише не були належним чином вирішенні, але й значно примножилися. Обіцяний рух до майбутнього, до ринку як панацеї відкинув країну, попри інтенсивну комп’ютеризацію, у цивілізаційне минуле. Життя цілих прошарків населення та вікових груп (особливо літніх людей), як і після 1917 р., стало паливом для неузгоджених, хаотичних перетворень. З кризи адміністративно-командної моделі соціалізму автоматично не випливали ні руйнація держави як єдиного соціального організму, ні насадження номенклатурно-мафіозного капіталізму на його теренах. Ці дві стратегічні помилки реформаторів, з яких скористалася реакційна частина колишньої партноменклатури, досі не визнаються правлячим класом України, замовчуються інтелектуалами, що обслуговували режим Кравчука-Кучми, достеменно не усвідомлені молоддю, чия соціалізація і вступ до дорослого життя припали на період історичного зламу. У 1990-і рр. існувала цілком реальна серйозна альтернатива дикому ринку, а саме — орієнтація на демократичний соціалізм, очищений від вад його бюрократичного варіанту, у складі оновленого Союзу при децентралізації влади і суттєвому переносі її на місцевий рівень.
Перед тим, як розпочинати кардинальні перетворення, реформатори мали оприлюднити чесний прогноз щодо соціальної ціни реформ і надати зобов’язання піти з влади, якщо така буде перевищена. Натомість у 1990–1991 рр. у суспільстві, охопленому мітинговою ейфорією, точилася лише поверхова розмова стосовно переваг автономного, поза Союзом, реформування України.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Трансформаційні процеси в Україні як предмет критичної

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок