Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціологія культури

Соціологія культури

Назва:
Соціологія культури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,70 KB
Завантажень:
171
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат з соціології на тему:
„Соціологія культури”


Вступ
Поняття "культура" має достатньо тривалу історію. Воно походить від латинського слова, що означає обробіток (землі), облагороджування, виховання.
Одним з перших дослідників, що спожили поняття "культура" в ширшому значенні, був німецький правознавець XII в. Самуель Пуфендорф (1632-1694). На його думку, культура є сукупністю того, що створено діяльністю суспільної людини і існує завдяки людині і суспільному життю.
Проте, не дивлячись на цю ранню згадку, аж до XVII в. термін "культура" означав протилежність природному стану, тобто природі. У його змісті відбувався поступовий перехід від "обробітку чогось" до "обробітку" взагалі, від "виховання розуму" до "виховання" в ширшому значенні.
Значну увагу проблемі культури надавав ідеолог німецької Освіти XVIII в. И.Г. Гердер. Він звертав увагу на "гуманний дух" культури. Вона, на його думку, означає благородство і мудрість, справедливість і пошану гідності кожного народу, об'єднує людей, використовуючи для цього закони і виховання, традиції і символи.
Видатний німецький філософ І. Кант культурою називав тільки те, що служить благу людини. Тому все створене людиною можна віднести до культури. Мета культури, по Канту, полягає в розвитку природних завдатків і особливостей людини, в передачі від покоління до покоління знань і досвіду, в завоюванні свободи від природних сил, в моральному вдосконаленні людини, в подоланні в ньому "грубості і жівотності".
В даний час існує близько 300 варіантів визначення культури. Така різноманітність, безумовно, свідчить про те, що культура в житті людства займає особливе місце. Вона є показником матеріальної і духовної зрілості суспільства. У ній втілені здібності суспільства в кожен конкретний історичний період забезпечувати функціонування суспільного життя. Ці здібності характеризуються рівнем досягнутих знань, якістю і різноманітністю створених знарядь праці і засобів життя, умінням практично їх застосовувати і використовувати в творчих цілях, ступенем оволодіння стихійними силами природи, вдосконалення соціального життя на користь суспільства.
1. ЗМІСТ І СУТЬ КУЛЬТУРИ
Культура, очевидно, виступає як якісна сторона будь-якої діяльності, як спосіб мислення і поведінки. При цьому вона є певними цінностями, як матеріальними, так і духовними. У реальному житті вони зляться, але є і відмінності. Матеріальна культура, як правило, наочна, відчутна. Духовні цінності можуть виступати не тільки в наочно-речовинній оболонці, але і в акті творчої діяльності.
Компоненти матеріальної культури мають чіткий вартісний вираз. Цього не можна сказати про духовну культуру: багато її предметів безцінне, унікальне. Одні дослідники ототожнюють культуру зі всією соціальною сферою, інші - з духовним життям, треті представляють її як сукупність матеріальних і духовних цінностей і т.п.
Проте, представляється, що зміст вказаної категорії не може бути обмежене якою-небудь однією сферою життя (матеріальної або духовної), однією ціннісною характеристикою (естетичної, етичної або політичної), однією формою діяльності (пізнавальної, освітньої, організаційної і т. п.).
Специфіка культури полягає у тому, що вона, будучи відомими цінностями, в той же час характеризує різні явища суспільного життя.
Кожен етап суспільства відрізняється певною культурно-історичною специфікою. Цих відмінностей множина: кількість накопичених предметів культури і способів їх виготовлення, засвоєння і розуміння досвіду попередніх поколінь, зв'язок між різними видами культурної діяльності, предметами культури і культурою людини, дух культури, впливаючий на систему принципів, норм і правил соціального життя.
Сучасна культура - це складна система матеріально-виробничих, наукових, духовних, суспільних компонентів.
Культура є соціальний феномен, і в цьому значенні вона протиставляється натурі (природі). Можна сказати, що культура - це специфічна, генетично не успадкована сукупність засобів, способів, форм, зразків і орієнтирів взаємодії людей з середовищем існування, які вони виробляють в сумісному житті для підтримки певних структур діяльності і спілкування.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Соціологія культури

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок