Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціологія економіки як наука: об’єкт, предметна сфера та функції.

Соціологія економіки як наука: об’єкт, предметна сфера та функції.

Назва:
Соціологія економіки як наука: об’єкт, предметна сфера та функції.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,51 KB
Завантажень:
297
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Соціологія економіки як наука: об’єкт, предметна сфера та функції.


Соціологію економіки нерідко розуміють як стикову, міждисциплінарну науку. За визначенням Т.Заславської та Р.Ривкіної, вона досліджує закономірності економічного життя (економічні відносини і процеси) за допомогою системи категорій, напрацьованих соціологією. Розвиток економіки при цьому описується як соціальний процес, що відбувається завдяки рушійній силі, активності соціальних суб’єктів, які функціонують у ній, інтересам, поведінці і взаємодії соціальних груп.
Об’єктом соціології економіки є люди – учасники економічного життя суспільства, об’єднані в групи, організації з відповідними економічними інститутами. Отже, соціологія економіки досліджує економічні явища і процеси як результат діяльності людей, а розвиток економіки – як соціальний процес.
У деяких визначеннях об’єкта соціології економіки наголошується на виокремленні в його структурі закономірностей взаємодії економічних і соціальних сфер суспільного життя, економічних і соціальних процесів. При цьому зазначається, що специфічним об’єктом соціології економіки є не стільки низка взаємопов’язаних економічних і соціальних явищ, скільки механізм зв’язку економічного і соціального розвитку.
Як бачимо, вже сам об’єкт дослідження свідчить про специфічність, закладену особливостями цієї соціологічної науки. Найбільш чітко вони у предметі дослідження соціології економіки.
У деяких працях цей предмет визначається переліком конкретних напрямів дослідження. Так А.Дорін відносить до конкретного предмета соціології економіки наступне:
соціальне та економічне як самостійні явища суспільного життя;
збіг соціального та економічного;
взаємовплив соціального та економічного.
Подекуди під предметом розуміється соціальний механізм функціонування і розвитку економіки. Погоджуючись з авторами, які дотримуються такого погляду , слід зазначити, що, будучи одним (хоча і дуже важливим) з елементів предмета дослідження, соціальний механізм не вичерпує всього обсягу дослідження соціології економіки. На думку авторів, у визначенні предмета дослідження слід виходити з розуміння предмета загальної науки – соціології та інтерпретації його до галузевої соціологічної науки, тобто виходить з орієнтації на спільний предмет будь-якої соціологічної науки – соціальні відносини – і вносити до нього специфіку тієї сфери, спільноти або процесу, в яких ці відносини проявляються.
Отже, предметом соціології економіки є соціально-економічні відносини і процеси, які виникають в економічній сфері суспільного життя і відображають неоднакові соціальні позиції в ньому людей різних соціальних груп і класів, соціальних організацій та інститутів.
Підходи до визначення об’єкта і предмета розвивалися разом з розвитком соціології економіки. Згідно з об’єктом і предметом дослідження соціологія економіки визначає своє місце серед інших соціально-гуманітарних наук і в суспільстві загалом. При цьому місце і роль соціології економіки в суспільстві визначається її функціями.
Теоретично-пізнавальна функція реалізується через дослідження соціально-економічних закономірностей економічного життя, осягнення нових знань у цій сфері.
Прогнозуюча функція полягає у визначенні найбільш імовірних тенденцій та перспектив розвитку соціально-економічної діяльності, виходячи з пізнаних закономірностей їх розвитку.
Управлінська функція полягає в забезпеченні системи управління економічною сферою адекватними і достовірними даними щодо стану вирішення соціально-економічних проблем та відомостей щодо ефективності процесу управління.
Ідеологічні функція полягає у формуванні соціально-економічного світогляду у всіх учасників економічного життя, орієнтації на сучасний погляд щодо ролі людини в соціально-економічних відносинах.
Соціальна функція передбачає інформаційне забезпечення процесу економічної соціалізації індивіда в суспільно-економічні відносини, допомога у формуванні та розвитку соціально-економічної структури суспільства, здійснення моніторингу соціально-економічного напруження у суспільстві.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Соціологія економіки як наука: об’єкт, предметна сфера та функції.

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок