Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціологія науки

Загрузка...

Соціологія науки

Назва:
Соціологія науки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,08 KB
Завантажень:
88
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Соціологія науки
Соціологія науки є одним із галузевих соціологічних напрямів - розглядає науку як соціальний інститут, своєрідну сферу діяльності, котра пов'язана із системою освіти і є також складовим компонентом досягнень культури.
Наука - необхідний засіб розвитку людини, її культури, освіти тощо. Наукові знання необхідні для здійснення соціального управління, формування наукового світогляду. Наука комплексно впливає на суспільне життя, проникає у всі його сфери, сприяє техніко-економічному розвитку, здійсненню соціального управління, впливає на систему освіти та її соціальні інститути, які беруть участь у формуванні світогляду людини.
Сама по собі наукова діяльність виокремилася в структурно організований вид виробництва - виробництво знань, які використовуються для осмислення, опису та пояснення реального світу: від світу природи до світу суспільства.
Основними напрямами соціологічного дослідження сфери науки є:
¦ вивчення соціальних факторів генерації наукової діяльності;
¦ забезпечення розвитку нових наукових напрямів у науці і шляхи вдосконалення умов і організації науково-дослідницької діяльності;
¦ проблеми формування вченого як особистості, створення наукових колективів;
¦ соціальна структура та соціальна мобільність у наукових колективах;
¦ соціальний статус науковця і наукових дисциплін;
¦ мотивація наукової діяльності;
¦ соціальний клімат у наукових колективах;
¦ співвідношення науки та освіти;
¦ співвідношення науки і культури;
¦ соціальна програма розвитку науки та ін.
Соціологія науки вивчає соціальні аспекти формування наукового знання, систему соціальних відносин. При цьому дана дисципліна тісно пов'язана із соціологією освіти, соціологією знання, філософією.
Однією із соціологічних проблем функціонування науки є аналіз тих її вимог, що їх вона пред'являє до системи освіти. Обсяг знань, які, наприклад, необхідно засвоїти учневі чи студентові, зростає з кожним роком. Як середня, так і вища школа не може освоїти всю інтелектуальну продукцію, яку дає їй сучасна наука. Вихід - у пошуку нових потенціалів, у принципах викладання та подачі знань.
Основним дієвим "елементом" наукової діяльності є вчений – людина особливого способу життя, мотивації, діяльності, світосприйняття.
Відомий американський соціолог Р. Мертон обґрунтовував уявлення про ціннісну структуру в науці, її "етос", згідно з якою вчений в основу ціннісних норм її діяльності поклав:
¦ безкорисливість (наукою займаються заради неї самої, а основною винагородою є визнання колег);
¦ емоційна нейтральність - до всіх стверджень потрібно підходити, спираючись на міркування, а не на почуття.
Є й інші ціннісні орієнтації, але вказані - найбільш чітко вимальовують саме соціально-психологічні та соціокультурні особливості суб'єктів наукової діяльності.
Суб'єкт науки - свого роду феномен, людина, котра генерує знання та наукову інформацію. В ідеальному розумінні він живе не простим перехідним соціальним життям, а переймається енергією власного світу і особливою мотивацією до обраної діяльності. Немаловажного значення набувають "енергетичні" та вольові здібності суб'єкта науки, які спонукають вибирати моделі самореалізації, часто всупереч здоровому глузду. Деякі пояснення цього можна знайти в роботах психолога Л. Гумильова, котрий сформулював і обґрунтував "ефект пасіонарності". Люди такого типу діють часто заради ілюзорних прагнень і пристрастей, гордощів, азарту, в ім'я ідеалу майбутнього. У "зоні пасіонарності" діють поети, землепрохідці, першовідкривачі, рекордсмени, вчені, неординарні ініціативні фігури. Таким людям слід віддавати належне, оскільки лише одиниці серед науковців справді штовхають науку, забезпечують її зміст.
Якщо згадати недалеку нашу історію, то можна побачити, що умови розвитку для науки, творчості були досить складними. В епоху сталінізму, в роки застою мали місце факти, коли благами, виділеними державою для науки, користувалися люди кар'єристського складу, далекі від благородства (типу Лисенка Т. Ю.), котрі завдали чималої шкоди розвитку вітчизняної науки.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Соціологія науки

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок