Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціальний капітал і квантифікація суспільних процесів у сучасному соціумі

Соціальний капітал і квантифікація суспільних процесів у сучасному соціумі

Назва:
Соціальний капітал і квантифікація суспільних процесів у сучасному соціумі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,26 KB
Завантажень:
66
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Соціальний капітал і квантифікація суспільних процесів у сучасному соціумі


Предметом дослідження виступає соціальний (а не суспільний) капітал і квантифікація суспільних (а не соціальних!) процесів, в зв'язку з чим виникає потреба чіткого розмежування понять „соціальне" і „суспільне". Треба визнати, що дефінітивного диференціювання згаданих понять в широкому спектрі літературних джерел немає, а це означає: розрізнення „соціального" і „суспільного" ще не стало ні логічним принципом, ні методологічним правилом наукових досліджень. Зокрема, в „Сучасному тлумачному словнику української мови" слово „соціальний" подається як синонім слова „суспільний" [13; 818, 842]. Бачимо оправданим сприйняти як раціональну думку тих дослідників, які суттєвою характеристикою „суспільного" вважають його орієнтацію на постановку і вирішення перспективних (проблемних) завдань людської спільноти (тобто сутність суспільного - в проекції на майбутнє); визначальною рисою „соціального" - орієнтацію на забезпечення „сьогоднішнього" соціального комфорту, тобто досягнення, збереження і відтворення соціальних благ (отже, сутність соціального - в проекції на теперішнє). Якщо ці поняття наповнити реальним змістом, чим вони конкретизуються і виявлять формат свого дійсного існування, то побачимо, що „суспільне" включає в себе феномен державних інституцій, а „соціальне" функціонує поза ними, хоча з ними і взаємодіє [10, 13].
Отже, орієнтуючись на майбутнє, „суспільне" намагається змінити формат соціального простору через постановку і вирішення загальнозначимих завдань розвитку, а „соціальне" - вдосконалити наявний соціальний простір через подолання дискомфорту аж до вирішення соціальних протиріч [10, 14]. В підсумку, „суспільне" вказує на „одержавлений соціум", а „соціальне" - на „бездержавний соціум".
Більшість зарубіжних дослідників дотримується гуманістичного підходу до теорії громадянського суспільства, акцентуючи думку, що формування його інституцій відбувається для удосконалення системи людських стосунків. Зокрема, американський соціолог Дж. Александер називає громадянське суспільство „сферою людської солідарності", його співвітчизник М. Уольцер - „простором непримусової людської асоціації", а німецький філософ Ю. Габермас - „публічною сферою суспільної взаємодії" і „життєвим світом людини" [7, 111].
У зв'язку з тим, що соціальний капітал, а з ним і квантифікація суспільних процесів, характеризують взаємозв'язки, які виникають між людьми в усіх сферах їх життєдіяльності, ці поняття мають міждисциплінарний характер, їх дослідженнями займаються фахівці багатьох галузей наук. Отже, концепції соціального капіталу і квантифікації суспільних процесів дозволяють вивчати проблеми сучасного суспільства через взаємозалежності між його структурними елементами з точки зору людських взаємин [6, 27]. Поняття соцільного капіталу відоме з 20-х років минулого століття, однак концепція соціального капіталу набуває поширення і стає предметом дискусій у західній соціології з опублікуванням праці професора Гарвардського університету Р. Патнама і його колег Р. Леонарді та Р. Нанетті „Творення демократії. Традиції громадянської активності в сучасній Італії" (1993) [8]. Поняття квантифікації суспільних процесів, зокрема, процесів розбудови громадянського суспільства, з'являється в українській науковій літературі з початком нинішнього століття [9, 46-49]. Фахівці сходяться на думці, що соціальні відносини, які обумовлюють горизонтальну і вертикальну складові суспільної мобільності особи як суб'єкта управління і спільноти як об'єкта управління, вимагають оновлення понятійного апарату і модернізації механізму його застосування [5, 31].
З огляду на застереження окремих фахівців щодо „легітимності" згаданих понять (дехто навіть пропонує сприймати словосполучення „соціальний капітал" і „суспільна квантифікація" не більше як метафорами або образами), зауважимо, що всяке наукове поняття, перш, ніж стати академічною дефініцією, проходить тернистий шлях від образного уявлення (читайте, метафори) через виокремлення суттєвих ознак до утвердження його необхідності, в першу чергу, як елемента пізнавального інструментарію.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Соціальний капітал і квантифікація суспільних процесів у сучасному соціумі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок