Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціальні норми і поведінка з відхиленням від них

Соціальні норми і поведінка з відхиленням від них

Назва:
Соціальні норми і поведінка з відхиленням від них
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,29 KB
Завантажень:
271
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Соціальні норми і поведінка з відхиленням від них
План
1. Соціальні норми
2. Соціальний контроль
3. Поведінка, що відхиляється від норм
4. Злочинність
5. Алкоголізм і наркоманія

Чи слушно, що діяльність кожної людини контролюється суспільством? Добре це чи погано? Чи існують правила поведінки для всіх? Яка людина може стати злочинцем? Чим небезпечний алкоголь і наркотики?
У далекій давнині складалися уявлення про норми життя, про схвалювану і погану поведінку. Міфологія давала членам племені загальні уявлення про належне і заборонене (наприклад, заборонялося убивство членів даного клану, людожерство тощо). Порушники піддавалися суворим карам (побиттю, вигнанню з клану, страті).
Надалі виникли уявлення про божественне походження правил людської поведінки. Дотримання цих правил підтримував страх перед покаранням - при житті або неминуче після смерті - за їхнє порушення, за ті чи інші вчинки.
В античних державах (Греція, Рим) позначалася чітка межа між схвалюваною поведінкою, що відповідала справедливим нормам, і поведінкою, що відхилялася від цих норм. У наш час діяльність людей, їхня поведінка і відносини регулюються безліччю існуючих у суспільстві норм.
СОЦІАЛЬНІ НОРМИ
Слово "норма" латинського походження й означає буквально: керівний початок, правило, зразок. Норми виробляє суспільство, соціальні групи, що входять у нього. За допомогою норм до людей пред'являються вимоги, якими потрібно задовольняти їхню поведінку. Соціальні норми направляють поведінку, дозволяють її контролювати, регулювати й оцінювати. Вони орієнтують людину в питаннях: що варто робити? Що можна робити? Чого робити не можна? Як потрібно поводитися? Як поводитися не слід? Що в діяльності людей прийнятно? Що небажано? За допомогою норм функціонування людей, груп, усього суспільства набуває упорядкованого характеру. У цих нормах люди бачать еталони, моделі, стандарти належної поведінки. Сприймаючи їх і дотримуючись їх, людина включається в систему суспільних відносин, одержує можливість нормально взаємодіяти з іншими людьми, з різними організаціями, із суспільством у цілому.
Можна виділити кілька різновидів існуючих норм. Це насамперед звичаї і традиції, у яких закріплюються звичні зразки поведінки (наприклад, весільні чи похоронні обряди, побутові свята тощо). Вони стають органічною частиною способу життя людей і підтримуються силою суспільного авторитету.
Далі правові норми. Вони закріплюються в законах, що видаються державою, які чітко описують межі поведінки і покарання за їхнє порушення. Дотримання правових норм забезпечується силою держави.
Потім моральні норми. На відміну від права, мораль несе в основному оцінювальне навантаження (добре - погано, благородно - підло, справедливо — несправедливо). Дотримання моральних правил забезпечується авторитетом колективної свідомості, їхнє порушення зустрічає суспільний осуд.
Існують ще і естетичні норми. Вони закріплюють уявлення про прекрасне і потворне не тільки в художній творчості, але й у поведінці людей, у виробництві і побуті. Вони виявляються в судженнях про те, наприклад, що людина " прожила життя гарно", що така, наприклад, "поводиться погано". Негативні оцінки в цьому випадку сполучаються з моральним осудом.
Політичні норми регулюють політичну діяльність, відносини між особистістю і владою, між соціальними групами, державами. Вони знаходять висвітлення в законах, міжнародних договорах, політичних принципах, моральних нормах.
Нарешті, релігійні норми. За змістом багато з них виступають як норми моралі, збігаються з нормами права, закріплюють традиції і звичаї. Дотримання релігійних норм підтримується моральною свідомістю віруючих і релігійною вірою в неминучість кари за гріхи - відступ від цих норм. Існують і інші види норм, наприклад правила етикету тощо. Соціальні норми відрізняються від норм біологічних, медичних, технічних, що встановлюють правила поведінки з природними і штучними (технічними) об'єктами. Наприклад, правило, яке забороняє стояти під стрілою піднімального крана, спрямоване на безпеку людини в її відносинах з технічним пристроєм.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Соціальні норми і поведінка з відхиленням від них

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок