Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Основні риси права в період 1921-1929 рр.

Основні риси права в період 1921-1929 рр.

Назва:
Основні риси права в період 1921-1929 рр.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,04 KB
Завантажень:
415
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Основні риси права в період 1921-1929 рр.
Перехід до нової економічної політики зумовив зміни, що відбулися в галузях права України. Були прийняті важливі законо-давчі акти, що регулювали майнові, договірні, трудові, земельні відносини, діяльність кооперації, торгівлі тощо. Вносилися зміни й до кримінального законодавства. Нове законодавство УСРР почат-ку нової економічної політики мало чим відрізнялося від аналогіч-ного законодавства РСФРР. Зміст законодавства РСФРР сприйма-вся законодавством України найчастіше повністю, без особливих змін.
Найважливішим засобом подальшого приведення законодавс-тва у відповідність з вимогами життя, що їх висувала нова економі-чна політика, була кодифікація права.
Було створено ряд кодексів та інших комплексних законодав-чих актів України: Цивільний кодекс (1922 p.), Земельний кодекс (1922 p.), Кодекс законів про працю (1922 p.), Кодекс законів про народну освіту (1922 p.). Кримінальний кодекс (1922 p.). Криміна-льно-процесуальний кодекс (1922 p.). Закон про ліси (1923 p.), Цивільно-процесуальний кодекс (1924 p.), Тимчасові будівельні правила (1924 p.). Ветеринарний кодекс (1925 p.), Виправно-трудо-вий кодекс (1925 p.). Кодекс законів про сім'ю, опіку, шлюб та акти громадянського стану (1926 p.), Адміністративний кодекс (1927 p.).
Після утворення СРСР на території України почали діяти загальносоюзні законодавчі акти. Органи влади і управління Союзу РСР повинні були приймати правові акти в межах, передбачених ст. 1 Конституції СРСР 1924 p.
На практиці союзні органи, здійснюючи правотворчу діяль-ність, почали поступово виходити за межі прав, наданих їм союз-ною Конституцією. Тим самим вони звужували компетенцію респу-бліканських органів. Прикладів прийняття в 20-ті роки союзними органами законодавчих актів у різних галузях права, що суперечили Конституції СРСР, існує безліч. Слід зазначити, що органи влади УСРР не мирилися з подібною ситуацією і, використовуючи надане їм статтями 42, 59 Конституції СРСР 1924 p. право, опротестовува-ли неконституційні акти Раднаркому СРСР та призупиняли дію актів союзних наркоматів. Нерідко Президія ЦВК СРСР задоволь-няла клопотання органів влади УСРР і підтверджувала їхнє рішення у конфліктних справах. Але нейтралістські тенденції в законодав-чій галузі, що культивувалися з союзним центром, все більше давалися взнаки. Командно-адміністративна система, таким чином, зводила нанівець законодавство УСРР, підкоряючи його союзній правовій системі.
Цивільне право. Це право, перш за все, закріплювало зосеред-ження основних знарядь і засобів виробництва в руках радянської держави.
Для закріплення результатів націоналізації промисловості, транспорту, банків та інших об'єктів приватної власності, здійсне-ної в попередні часи, ВУЦВК з Раднаркомом УСРР прийняли 23 листопада 1921 p. постанову, в якій проголошували, що всі підприємства, які до 21 червня 1921 p. фактично увійшли у воло-діння органів влади, вважаються націоналізованими, тобто держав-ною власністю. За умов непу за допомогою норм цивільного права державні органи УСРР запроваджували принцип матеріальної зацікавленості трудящих у наслідках виробництва шляхом надання підприємствам більшої самостійності в господарській діяльності.
Так, 21 жовтня 1921 р. Раднарком прийняв постанову. "Основні положення про заходи щодо відбудови великої промисловості, під-несення і розвитку виробництва", якою державні органи наділяли-ся правом організовувати на засадах господарського розрахунку особливі об'єднання великих державних підприємств. Постановою також дозволялось переводити окремі великі державні підприємст-ва на господарський розрахунок. У таких випадках підприємства ставали самостійними трестами. Згідно з декретом ВУЦВК від 2 липня 1923 р. "Про державні промислові підприємства, які діють на засадах комерційного розрахунку (трести)" державними треста-ми визнавалися промислові підприємства, яким держава надавала самостійність у проведенні своїх операцій згідно з затвердженим для кожного з них статутом, і котрі діяли на засадах комерційного розрахунку з метою одержання прибутку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Основні риси права в період 1921-1929 рр.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок