Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Державний лад (1945 — середина 1950-х pp

Державний лад (1945 — середина 1950-х pp

Назва:
Державний лад (1945 — середина 1950-х pp
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,83 KB
Завантажень:
121
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Державний лад (1945 — середина 1950-х pp.)
У повоєнні роки в країні зберігається тоталітарний режим Сталіна, ще більш зміцнюється адміністративно-командна система. І це зрозуміло, адже тільки з нею були можливі існування і побудова державного соціалізму.
Надзвичайні органи. Деякі зміни, яких аж ніяк не можна було обминути, все ж відбувалися. Насамперед ліквідовано надзвичайні органи влади та управління, створені у війну. Вже 4 вересня. 1945 p. були скасовані Державний комітет оборони та його органи на місцях. Навесні 1946 p. був знятий воєнний стан. Органи військо-вого командування, які за умов воєнного стану виконували функції органів державної влади, передали їх за належністю місцевим Ра-дам.
Але звичка звертатися за допомогою до надзвичайних органів виявилася сильнішою. У випадках, коли у стислі строки було потрібно вирішувати серйозні завдання, посилювалось партійне керівництво ланками держапарату, партійне ядро цих ланок. Слід сказати, що у повоєнні роки партійні органи продовжували грубо та відверто порушувати демократичні принципи управління. Вони опікали державні та господарські установи, втручалися в їх право-мочності, а то й зовсім підмінювали їх. При цьому вони діяли засобами адміністрування. Таким чином, тривав процес інтеграції партійного та державного апарату. Наприклад, за ініціативою лют-невого (1947 p.) Пленуму ЦК ВКП(б) в МТС було введено посаду заступника директора з політчастини з дуже широкими повнова-женнями. В Україні у 1947 p. на посаду заступників директорів МТС з політчастини було направлено 1240 комуністів.
Наприкінці 40-х років виникли труднощі й на залізничному транспорті. Вихід з такого становища знову побачили у зміцненні партійного керівництва на залізничному транспорті. 29 вересня 1948 р. ЦК ВКП(б) ухвалив створення на залізничному транспорті політорганів — політвідділів на залізницях та у відділеннях, а також на великих будівництвах залізничних магістралей. У Міністерстві шляхів було засновано політуправління. На політуправління та поли-відділи покладалися, наприклад, такі завдання: виховання ро-бітників залізничного транспорту "в дусі беззавітної відданості соціалістичній Вітчизні та суворого дотримання державної й трудо-вої дисципліни", всебічне зміцнення єдиноначальності на всіх лан-ках залізничного транспорту, піднесення політичної та трудової активності залізничників для поліпшення роботи залізниць і забез-печення виконання та перевиконання державних планів.
Як бачимо, політичні органи, створені і в МТС, і на залізнич-ному транспорті, поєднували в собі партійне та державне керівни-цтво. Це надавало їм надзвичайного характеру. Але їх діяльність не досягла бажаного ефекту.
Конституційні органи. Здійснювалася реорганізація конститу-ційних органів влади та управління.
Перші післявоєнні вибори до Верховної Ради СРСР відбулися у лютому 1946 р., до Верховних Рад союзних і автономних республік — у 1947 p. В УРСР вони пройшли 9 лютого 1947 p. Головою Президії Верховної Ради УРСР було обрано М. Гречуху.
1 далі додержуються строки чергових виборів до вищих органів влади УРСР та строки їх законних повноважень. Вибори до Верхов-ної Ради створювали видимість прагнення до демократизації дер-жавного ладу, хоча, як і раніш, фактичних виборів не було: балоту-вався один кандидат на одне депутатське місце. У депутатському корпусі вирішальну роль відігравала партійно-радянська номенкла-тура.
До радянського виборчого права було внесено лише одну зміну. Встановлювалась відмінність щодо віку користування актив-ним і пасивним виборчим правом. Право обирати, як і раніш, мали громадяни, яким виповнилось 18 років. Але віковий ценз для обрання у вищі органи влади дещо підвищився. Депутатом Верхов-ної Ради УРСР громадянин міг стати, починаючи з 21 року, а Верховної Ради СРСР — з 23 років.
У березні 1946 р. Раднарком СРСР було перетворено на Раду Міністрів, а наркомати — на міністерства. Такі ж перетворення відбулися і в Україні*. Такі назви були прийняті в міжнародній практиці та полегшували зв'язок УРСР і СРСР з іншими держава-ми.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Державний лад (1945 — середина 1950-х pp

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок