Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Загальна характеристика звичаєво-общинної групи правових систем

Загальна характеристика звичаєво-общинної групи правових систем

Назва:
Загальна характеристика звичаєво-общинної групи правових систем
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,05 KB
Завантажень:
333
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Загальна характеристика звичаєво-общинної групи правових систем
Звичаєво-общинна група (підтип) правових систем — це сукуп-ність правових систем, які сформувалися на основі норм-звича-їв, що склалися природним шляхом, а також правових норм, запозичених від колоніальних держав. Цю групу складають пра-вові системи країн, що розвиваються, Африки і Мадагаскару (Малагасійська Республіка).
Своєрідність звичаєво-общинної групи правових систем Афри-канського континенту полягає у тому, що звичаєве право:
1) визнається більшістю населення як регулятор суспільних відносин, особливо за межами міст. Звичай в Африці є провід-ним джерелом права. Він встановлює правила організації суспіль-ства як у політичній, так і в економічній галузях, регулює сімей-ні відносини, правила обміну, норми кримінального права і про-цесу. Вважається, що гармонія в суспільстві, підтримувана з його допомогою, краще, ніж поважання закону. Значення звичаю не втрачене й дотепер, хоча сфера його дії звужена;
2) діє в межах общини, відображає схильність людини до спільності, прагнення забезпечити єдність, згуртованість соціаль-ної групи (триби, роду, села). Общинні зв'язки переважають над індивідуальними;
3) являє собою поєднання моральних, релігійних і правових норм, а також ритуалів, які відображають шанування предків, зв'язок з навколишньою природою, «духами» та іншими над-природними силами. Непокора звичаю означає неповагу до пред-ків і може спричинити гнів духів землі, тому що, відповідно до африканської общинної (племінної) міфології, останки предків злилися з грунтом, а дух витає над живими;
4) не є єдиним для всіх общин. Норми звичаїв — численні. Кожна група має свої схильності і звичаї. Різноманіття звичаїв, розрізненість, значний вплив міфології, відсутність письмової форми викладу не дозволяють ефективно використовувати їх для створення африканських національних правових систем на зра-зок європейських.
У сучасних правових системах Африканського континенту поряд із звичаєвим правом існує право колишніх метрополій, або мусульманське право. Країни Африки і Мадагаскару пере-живають складний перехідний період, коли необхідно визначи-тися зі ступенем, способами і шляхами взаємодії правових куль-тур — корінної звичаєво-правової (джерело — норма-звичай) і привнесеної європейської (джерело — закон, судовий прецедент).
Основні риси звичаєвого права
З найдавніших часів відбувався процес створення релігійних міфів, вірувань. Панували звичаї, повага до них і покора їм. Система легітимне чинних норм-звичаїв створювалася як право груп (общин), а не індивідів. Так, шлюбний договір становив скоріше угоду сімейних груп, а не союз двох індивідів. Розлу-чення дозволялося лише за згодою сім'ї. Право власності на зе-млю належало певній соціальній групі. При спадкуванні майно переходило не до окремої особи, а до сім'ї або общини. Компен-сація збитків проводилася общинами, а не особами одна одній.
Общини відповідали за правопорушення своїх членів. Завдан-ня розв'язання конфлікту вбачалося у примиренні зацікавлених осіб, а не в установленні прав. Справедливим вважалося те, що забезпечувало згуртованість общини, відновлювало злагоду в ній. Досягнення згоди було важливим ще й тому, що був відсутній дійовий механізм виконання рішень у справах усунення конф-ліктів.
Обшинно-груповий характер обов'язків і відповідальності став однією з головних причин нерозвиненості права, юридичних професій, юридичної науки, юридичних установ.
Принципові відмінності норм звичаєвого африканського права від європейського:
1) норми-звичаї не диференційовані на права й обов'язки;
2) акцент у них зроблено на обов'язки, скоріше моральні, ніж юридичні;
3) суб'єктивні права поглинуті правом общини. Р. Давид об'єднує ці особливості звичаєвого права Африки під назвою «африканська концепція соціального порядку».
Звичаєве право і суди в умовах колонізації країн Африки
До колонізації країн Африки звичаї зазнали впливу христи-янства, мусульманства, але він не був всепоглинаючим, тому що ні християни, ні мусульмани не укріпили панування своєї релі-гії, норми-звичаї продовжували діяти, навіть незважаючи на те, що вони суперечили новій вірі.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Загальна характеристика звичаєво-общинної групи правових систем

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок