Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Суспільно-політичний лад і право України в період з початку ХХ ст.

Суспільно-політичний лад і право України в період з початку ХХ ст.

Назва:
Суспільно-політичний лад і право України в період з початку ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,97 KB
Завантажень:
348
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Зміни у державному апараті і праві України в період першої світової війни
19 липня 1914 p. Росія вступила у війну на боці Антанти проти Троїстого союзу. З обох сторін війна мала загарбницький, неспра-ведливий характер.
За формою правління Російська імперія залишалась самодер-жавною монархією. Реальна політична влада перебувала у царя і його уряду. Взаємовідносини з Державною думою і Державною радою царизм будував на грунті Основних законів 1906 p., актив-но використовувчи методи бонапартизму. Під впливом імперіаліс-тичної війни прискорився процес зрощування фінансового капіталу і державним апаратом. Буржуазія очікувала не тільки воєнних надприбутків, а й допущення її до керма влади. Державна дума в цей час була фактично зведена до становища дорадчого органу. Законодавство зосередилося в руках царського уряду, державно-монополістичних установ і, навіть, окремих міністрів. 24 липня 1914 p. Раді міністрів були надані надзвичайні повноваження: пра-во вирішувати більшість справ самостійно від імені царя, затверд-жувати "найпідданніші доповіді" та ін. Значно посилилась особиста влада голови уряду і окремих міністрів. За період війни Радою міністрів було затверджено 527 надзвичайних указів**.
На початку війни виявилася нестача пального, сировини, обладнання, робочої сили і продовольства. Це вимагало втручання держави в регулювання виробництва і розподілу воєнної продукції.
Нездатність вести переможну війну вимушувала самодержав-ство і царську бюрократію більш широко спиратися на буржуазію і передавати частину военно-господарських справ громадським орга-нізаціям.
Для посилення свого впливу на політичне і економічне життя країни буржуазія і обуржуазнені поміщики використовують органи земського та міського самоврядування. На з'їзді представників земств, що відбувся ЗО липня 1914р., був створений Всеросійський земський союз, який об'єднав земські установи 41 губерній, а 8—9 серпня 1914 p. того ж року — Всеросійський міський союз, який складався з головного, обласних і міських фронтових комітетів. Під час війни ці два союзи розширили свою діяльність в галузі військо-во-санітарної справи і постачання військ. В липні 1915 р. обидви союзи об'єдналися в Головний комітет Всеросійського земського і міського союзів ("Земгор").
В травні 1915 p. розпочалося формування воєнно-промисло-вих комітетів, які відбивали інтереси крупної і монополістичної буржуазії. Закон від 27 серпня 1915 p. закріпив створення центра-льного і місцевих воєнно-промислових комітетів. Вони отримали статус юридичної особи, хоч і "не могли переслідувати комерційні цілі" (однак наприкінці 1916 p. комітети виконували 11% воєнних замовлень). Активність буржуазії спонукала уряд приступити до формування державно-монополістичних органів — Особливих на-рад, закон про які був прийнятий 17 серпня 1915 p. Наради ство-рювались за галузевим воєнно-промисловим принципом. Головною серед них була Особлива нарада з оборони, в якій головував воєн-ний міністр (до її складу входили голови і члени Державної ради і Державної думи, вищі царські сановники, представники монополі-стичної буржуазії). Особливі наради отримали право здійснювати нагляд за заводами, розподіляти державні замовлення і контролю-вати їх виконання, визначати договірні зв'язки підприємств тощо.
В період сталися значні зміни в системі війського управління і управління територіями. З дня оголошення мобілізації набрало чинності Положення про польове управління військами, затвердже-не 16 липня 1914 p. Цим актом, а також особливими Правилами про місцевості, оголошені на воєнному стані, визначилися повноважен-ня військових властей та їх взаємовідносини з державними орга-нами.
Територія, на якій розгорталися і діяли збройні сили та їх тилові установи, складала театр воєнних дій. Усе цивільне управ-ління цього геатру підпорядковувалося головним начальникам вій-ськових округів або військовим генерал-губернаторам. Райони во-єнних дій оголошувалися на осадному або воєнному стані, решта місцевостей — у стані надзвичайної охорони.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Суспільно-політичний лад і право України в період з початку ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок