Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Основні риси права під час Другої Світової війни

Основні риси права під час Другої Світової війни

Назва:
Основні риси права під час Другої Світової війни
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,04 KB
Завантажень:
262
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Основні риси права під час Другої Світової війни
Основні зміни в правовій системі Української РСР здійснюва-лись головним чином у відповідності зі змінами і доповненнями в загальносоюзному законодавстві, що обумовлювалися надзвичай-ною обстановкою режиму воєнного стану, який вимагав максима-льної централізації всього державного механізму з метою перетво-рення всієї країни в єдиний бойовий табір. Централізація обумов-лювалась також процесом складання ще у довоєнний період адміністративно-командної державної системи, за якою встанов-лення основ законодавства, а в дійсності всього законодавства про судоустрій та судочинство, цивільного та кримінального права пе-ребувало у віданні Союзу РСР. Крім норм, що були прийняті на основі загальносоюзного законодавства законодавчими та викона-вче-розпорядчими органами Української РСР, в період війни набирали чинності також деякі нормативні акти республіканського значення, які певним чином впливали на законодавство, правове життя УРСР.
Перебудова правової системи Української РСР здійснювалась на основі правової доктрини, принципів, що склалися у довоєнний час і відповідали особливостям правового режиму сталінізму, тота-літаризму.
Найбільш істотні зміни і доповнення, крім законодавства в галузі конституційного (державного) і адміністративного права, відбулися в галузі цивільного, трудового, земельного і колгоспного законодавства; кримінального права та процесу.
Адміністративне право. У надзвичайних умовах воєнного стану і, особливо, стану облоги важливого значення набуває адміністра-тивне право, характерними рисами якого стали: поширення адмі-ністративної влади надзвичайних (воєнних) органів, розширення предмета правового регулювання, підвищення санкцій за невико-нання розпоряджень та ін. В умовах сталінізму норми адміністра-тивного законодавства стали носити репресивний конфіскаційний характер.
Стан облоги, як і близький до нього стан прифронтової смуги, впроваджувався як додатковий до воєнного стану, застосовувався на всій території України і відмінявся у процесі пересування фрон-ту. При стані облоги деякі функції державної влади належали воєнним органам в особі військового коменданта. При стані облоги правомочність воєнних властей в порівнянні з воєнним станом була посилена, для чого в розпорядженні військового коменданта були війська внутрішньої охорони НКВС, міліція й добровільні міліарні формування. При облозі дозволялось застосовувати до порушників порядку крайні міри, аж до розстрілу на місці злочину.
Деякі заходи адміністративного порядку носили відкрито реп-ресивний характер і навіть мали забарвлення геноциду. Так, поста-новами ДКО СРСР від 12 травня та 2 червня 1944 p. з Криму було депортовано у Середню Азію понад 200 тис. кримських татар. У 1944—1945 pp. з Західної України було депортовано до Сибіру десятки тисяч громадян.
Цивільне право. Правове регулювання питань власності напе-редодні війни характеризувалося встановленням абсолютного пану-вання державної власності на засоби та знаряддя виробництва. Умови воєнного часу не внесли нічого суттєво нового в побудову інституту соціалістичної власності.
Війна поставила на порядок денний також питання захисту права приватної власності. В процесі бойових дій майно багатьох осіб тимчасово вийшло з володіння власника. Повернення власників на звільнену територію надало їм можливість розшукувати і повертати своє майно. Спори про повернення майна стали однією з основних категорій цивільних справ у судах. На вирішення цих проблем були спрямовані директивний лист Раднаркому УРСР від 20 серпня 1943 р. "Про повернення власникам худоби та іншого майна в місцевостях, визволених віл німецьке-фашистської окупації" та постанова пленуму Верховного Суду СРСР від 7 жовтня 1943 p.
В умовах війни разом з принципом єдності державної власно-сті, відповідно до якого основні знаряддя виробництва могли пере-ходити від одного державного органу до іншого лише в порядку передачі, що грунтувалося на розпорядженні відповідних держав-них та господарських органів, були дещо розширені права господа-рських наркоматів та спрощено порядок передачі майна між дер-жавними підприємствами та організаціями.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Основні риси права під час Другої Світової війни

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок