Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Дія нормативно-правового акта в часі

Дія нормативно-правового акта в часі

Назва:
Дія нормативно-правового акта в часі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,07 KB
Завантажень:
476
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Дія нормативно-правового акта в часі
Закон, як і будь-який нормативно-правовий акт, має межі своєї дії в трьох «вимірах»:
1) у часі, тобто обмежений періодом дії, коли закон має юри-дичну чинність;
2) у просторі, на який поширюється дія закону;
3) за колом осіб, які підпадають під вплив закону: на основі закону у них виникають юридичні права і обов'язки.
Початковим і кінцевим моментами дії закону в часі є вступ закону в дію і припинення дії закону. Слід відрізняти момент (день) вступу закону в дію від моменту (дня) набуття ним юри-дичної сили. Закон набуває юридичної сили у день його ухва-лення, тобто підписання закону.
Закони починають діяти.
1. З моменту ухвалення (наприклад, Конституція України);
2. З моменту опублікування;
3. З часу, який позначено в самому законі;
4. З часу, який зазначено в постанові про порядок введення закону в дію. В Україні, як правило, початок дії закону визна-чається у спеціальній постанові Верховної Ради про порядок його введення в дію: із дня опублікування або з моменту настання застереженої в постанові певної умови (ухвалення іншого зако-ну та ін.). Наприклад, разом з опублікуванням Закону України від 10 березня 1994 р. «Про державну таємницю» була опубліко-вана Постанова Верховної Ради України «Про порядок введен-ня в дію Закону України «Про державну таємницю», де сказано, що він вступає в дію з дня опублікування;
5. Закони, у яких не вказаний час набрання чинності і щодо яких не було постанови про порядок введення в дію, вступають у силу по всій території України одночасно після закінчення 10-денного строку з дня офіційного опублікування. Закони ма-ють бути опубліковані не пізніше ніж через 15 днів після їх під-писання і ухвалення до виконання Президентом України;
6. Закони (рішення), ухвалені в результаті референдуму, вво-дяться в дію з моменту їх опублікування, якщо в них самих не визначений інший строк. Датою ухвалення закону (рішення) є день проведення референдуму.
За всіх умов закон вступає в дію не раніше дати опублікування. Відповідно до Конституції України 1996 p. закони, що визна-чають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населен-ня в порядку, встановленому законом, є нечиними (ст. 57).
Вступ закону вдію відбувається відповідно до трьох принципів:*
негайна дія
- коли закон із дня вступу в дію поширюється на усі випад-ки лише «уперед»; усе, що передувало дню вступу закону в дію, під нього не підпадає,*
зворотна дія (зворотна сила) закону |
- коли закон поширюється на всі випадки і «уперед» і «на-зад», тобто і на випадки, що відбувалися раніш, у минулому, до введення закону в дію.
Загальним є правило: закон зворотної сили не має. Це правило надає визначеності і стабільності суспільним відносинам. Грома-дяни у своїх вчинках орієнтуються на чинні закони. Вони можуть розраховувати на майбутні закони в конкретних вчинках сього-днішнього дня. Тому нові закони не повинні поширюватися на старі життєві ситуації: це викликало б хаос у суспільстві.
Винятки з нього правила рідкісні і допускаються:
а) за наявності вказівки в законі про надання йому (або окремим статтям) зворотної сили;
б) у загальному правилі про неодмінне надання зворотної сили кримінальному закону, який скасовує або пом'як-шує кримінальну відповідальність.
Це правило має гуманістичну спрямованість. Воно зафіксо-ване в Міжнародному пакті про громадянські та політичні пра-ва, ухваленому Генеральною Асамблеєю ООН 16 грудня 1966 p. Воно повинне бути відтворене в кримінальних кодексах країн, які підписали цей міжнародний документ. У ст. 15 цього пакту, зокрема, говориться: «...не може призначатися важче покаран-ня, ніж те, що підлягало застосуванню в момент вчинення кри-мінального злочину. Якщо після вчинення злочину законом вста-новлюється легше покарання, дія цього закону поширюється на даного злочинця».
Відповідно до Міжнародного пакту 1966 р. у ст. 58 Конститу-ції України 1996 p. закріплено: «Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Дія нормативно-правового акта в часі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок