Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Державність Західної України в 20—30-х роках

Державність Західної України в 20—30-х роках

Назва:
Державність Західної України в 20—30-х роках
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,05 KB
Завантажень:
402
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Державність Західної України в 20—30-х роках. Приєднання західноукраїнських земель до складу УРСР
Проблеми української державності за кордоном. 2 січня 1919 р. уряди УНР і ЗУНР урочисто проголосили об'єднання (злуку) двох українських республіку однак воєнні дії призвели до того, що під польською окупацією опинилися Галичина, Холмщина, Підляшшя, Західна Волинь, Полісся, Посяння, Лемківщина. У Остаточному об'єднанню України перешкодила Антанта, коли Верховна Рада в Парижі 25 червня 1919 р. постановила "уповноваженим силам Польської республіки ввести свої осередки аж по р. Збруч".
Ще раніше, у листопаді 1918 p., Північна Буковина була окупована румунськими військами, а Закарпаття в січні 1919 р. — чеськими.
Деякий час влада Польщі над західними українцями лишалась спірною. Незважаючи на це, розпочалась полонізація Галичини. Вже до січня 1923 р. між поляками було розподілено в Галичині близько 200 тис. гектар землі, на Поліссі — 113 тис. і т. д. Тому восени 1922 р. українці розпочали бойкот виборів до сейму і сенату. Але українське населення Волині, Холмщини, Полісся та Підляшшя все ж взяло участь у виборах. Українське представництво в обох палатах стано-вило 20 депутатів і 6 сенаторів. Політичні засади українського пред-ставництва виклав від імені Українського сеймового клубу 23 січня 1923 р. С.Підгірський: "...ми, представники Волині, Холмської зем-лі, Підляшшя і Полісся, заявляємо з цієї Сеймової трибуни перед цілим світом, що метою українського народу є відродження Самос-тійної Української Держави ";ї^Ііж тим поляки досягли своєї мети. 14 березня 1923 р. Рада послів Антанти у Версалі остаточно визначи-ла приєднання Галичини до Польщі.
Анексовані західноукраїнські землі перебували на становищі напівколоній Польщі, Румунії й Чехословаччини. Під час світової економічної кризи (1929—1933 pp.) безробіття на західноукраїнсь-ких землях набуло небачених масштабів. Протягом майже всього періоду окупації західноукраїнських земель тут зберігався воєнний стан, панували політичний терор, жорстоке переслідування націо-нально-визвольного руху.
Соціальне гноблення, національна та політична дискриміна-ція українського населення викликали рішучий опір. У національ-но-визвольній боротьбі населення Західної України брали участь різноманітні політичні сили, що відстоювали інтереси різних соці-альних груп. Галицькі українці почали організовувати своє полі-тичне життя, створювати політичні партії. Першими з них стали Українська партія національної роботи і Українська Народна тру-дова партія.


Деякі легальні українські політичні партії брали участь у поль-ській політичній системі. Найбільш впливовою і авторитетною серед таких політичних організацій було Українське національно-демократичне об'єднання (УНДО), створене у липні 1925 р. У 1935 р. УНДО мало найбільше серед усіх українських політичних формувань представництво в польському сеймі (17 депутатів) і сенаті (3 депутати).
^ерсальське рішення 1923 p., яким визнано прилучення Гали-чини до Польщі, викликало хвилю протесту і деяке зневір'я до Заходу. Де сприяло утворенню у 1923 p. компартії Західної України, яка пізніше стала складовою частиною компартії Польщі.
і'В 30-х роках обстановка різко змінилася. Встановлення тота-літарної системи СРСР, її злочини проти українського народу у вигляді насильницької колективізації, голодомору 1932—1933 pp., численних політичних процесів внесли істотні корективи в дію політичних чинників на західноукраїнських землях.
Прорадянські, прокомуністичні погляди взагалі не були домі-нуючими у політичній думці галицьких українців. Переважна біль-шість з них стояла на відкрито націоналістичних і антирадянських позиціях і розрізнялась перш за все методами своєї боротьби. У непримиренній опозиції до УСРР перебувала, наприклад, Україн-ська військова організація (УВО), заснована у 1920 p., провід якої складався із старшин Українських січових стрільців. Основним засобом своєї боротьби проти польської влади УВО обрала індиві-дуальний терор.
Наприкінці 20-х років виникає кілька націоналістичних груп: Союз української націоналістичної молоді, Лсгія українських наці-оналістів та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Державність Західної України в 20—30-х роках

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок