Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Своєрідність правової системи Шотландії

Своєрідність правової системи Шотландії

Назва:
Своєрідність правової системи Шотландії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,42 KB
Завантажень:
238
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Своєрідність правової системи Шотландії
До складу Великої Британії входять регіони, правові системи яких відрізняються від систем Англії та Уельсу. Такий регіон — Шотландія. Вона об'єдналася з Англією в 1707 р., управляється англійським парламентом і урядом, але й дотепер зберігає своє-рідність і відносну самостійність.
Правова система Шотландії складалася, з одного боку, під впливом англійської судової системи, прецедентного права, а з іншого — зазнавала впливу римського права внаслідок профранцузької правової орієнтації, що намітилася після «війн за неза-лежність» з Англією (1298-1326). Шотландія сприйняла окремі інститути римського цивільного права, правову термінологію, поділ права на приватне і публічне. Проте, як і англійське пра-во, право Шотландії є некодифікованим.
Водночас, як і в континентальному праві, тлумачення норми проводиться виходячи від загального принципу до конкретного випадку, а не навпаки. Немає в Шотландії і поділу права на загальне право і право справедливості, настільки характерного для англійського права. Зазнавши подвійного впливу — загаль-ного і континентального права, правова система Шотландії зберегла свої специфічні риси, звичаї і традиції, що сформувалися протягом самостійного історичного розвитку. Правда, вони по-ступово втрачаються внаслідок проникнення англійських норм у шотландську систему права, особливо в галузі комерційного, торгового, фабричного, податкового, страхового права.
Джерела права сучасної Шотландії:*
правовий прецедент;*
юридичний трактат, який має «інституційне значення» (пра-вова доктрина);*
закон;*
акт Європейського співтовариства.
Прецедентне право Шотландії майже не відрізняється від анг-лійського. Незначна відмінність полягає у тому, що розглянуті англійською Палатою лордів апеляції шотландських судів у ци-вільних справах є обов'язковими для судів Шотландії, тоді як рішення цієї Палати у справах англійських судів не обов'язкові для Шотландії. Аналогічні прецедентні норми в Шотландії і Англії мають «переконуючу силу» для подальших судових рішень цих регіонів. До категорії «переконуючих прецедентів» належать рі-шення англійських і шотландських судів у тих сферах правових відносин, де необхідна інтерпретація законів Великої Британії з метою їх однаковості (наприклад, податкові правовідносини). В інших випадках рішення шотландських і англійських судів не обов'язкові одне для одного.
Юридичний трактат визнається лише в тому разі, якщо він є інституційним, тобто викладає і коментує галузь шотландського права або все право відповідно до системи «Інституцій» Юстиніана. У Шотландії є чинні коментарі, видані протягом XIII-XVIII століть (Стейра, Ірскина, Маккензі, Белла та ін.).
Закони стали одним із джерел права в Шотландії з моменту їх прийняття шотландським парламентом до 1707 p. Ці акти пар-ламенту продовжують діяти і дотепер, періодично змінюються і доповнюються. Крім того, діють закони парламенту Великої Британії 1707-1800 pp. Чинними є також закони, видані після створення Сполученого Королівства Великої Британії і Північ-ної Ірландії (1801).
Якщо судові звіти (прецеденти) почали регулярно публікува-тися починаючи з середини XIX ст., то законодавство оприлюд-нюється з 1948 р. До нього включаються акти делегованого зако-нодавства — норми цивільного і кримінального судочинства, які видаються Сесійним і Високим судом — найвищими судами Шотландії. Ці правила прирівнюються до законів внаслідок іс-торично усталеного делегування парламентом своїх судових по-вноважень найвищим судам. Крім того, видаються збірники «Підзаконних актів», до яких входять всі інші акти делегованої правотворчості.
Акт Європейського співтовариства визнаний джерелом права після вступу Великої Британії до цього об'єднання.
Велика Британія прагне до уніфікації законодавства всіх ре-гіонів, включаючи Шотландію. Як уже зазначалося, у 1965 p. була створена Правова комісія в Англії (і аналогічна в Шотлан-дії) для підготовки системи проектів великих консолідованих законодавчих актів з перспективою провести реформу всього права Англії до самої його кодифікації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Своєрідність правової системи Шотландії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок