Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Суспільний лад України в період з початку XX ст. до 1917 р.

Суспільний лад України в період з початку XX ст. до 1917 р.

Назва:
Суспільний лад України в період з початку XX ст. до 1917 р.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,35 KB
Завантажень:
290
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Суспільний лад України в період з початку XX ст. до 1917 р.
На рубежі XIX—XX ст.ст. Росія, до складу якої входила Украї-на, вступила в стадію монополістичного розвитку. Високою була концентрація виробництва в промисловості, особливо важкій. У 1900 р. 6,2% шахт Донбасу з річним видобутком понад 10 млн. пудів кожна давали 57,1% загальної кількості вугілля. В Україні не було жодного металургійного заводу, який би виплавляв менш ніж 1 млн. пудів чавуну на рік. В цілому ж у 1902 р. на великих підприємствах України з чисельністю 500 і більше робітників працювало понад 44% загального їх числа. Значну роль в економіці відігравали віт-чизняні монополії, які перебували в залежності від іноземного капіталу. Іноземцям в Україні належало близько 90% акціонерних капіталів монополістичних об'єднань, переважна більшість прибу-тків яких опинялася за кордоном. В Києві у 1887 р. одним із перших виник синдикат цукрозаводчиків.
Разом із тим в економіці України значну роль продовжують відігравати докапіталістичні відносини.
Серйозні наслідки для господарства України мала економічна криза 1901—1903 pp. Найбільш гострою вона була у важкій проми-словості. Так, на Криворіжжі в 1902 р. з 79 рудників діяв лише 41.
Початок XX ст. характеризується невпинним зростанням ма-сових виступів трудящого населення. Харківська майовка 1900 p., страйки та демонстрації 1901—1902 pp. в Києві, Харкові, Катерино-славі, Полтаві, Одесі, нарешті загальний політичний страйк на Півдні у 1903 р. — все це свідчило про визрівання революційної ситуації. Одночасно з робітничим рухом і під його впливом висту-пили проти поміщиків і селяни. Найбільшого розмаху селянські виступи набрали навесні 1902 р. в Полтавській та Харківській губерніях. Масова боротьба робітників та селян впливала на акти-візацію руху демократичного студентства. На початку XX ст. пож-вавився і ліберальний рух.
Внаслідок реакційної національної політики царського уряду активізувався національно-визвольний рух пригноблених народів Росії. Якщо в національному русі України в другій половині XIX ст. переважно брала участь інтелігенція, то в нових умовах в ньому зростає роль робітничого класу та селянства.
Національно-визвольний рух в Україні поставив у порядок денний створення українських політичних партій. Першою з них виникла у 1900 р. Революційна українська партія (РУП). Вона була заснована в Харкові на зборах студентських громад. У 1902 р. від РУП відкололася група, яка започаткувала Народну українську партію (НУП). У грудні 1904 р. з РУП вийшла і організувала Український соціал-демократичний союз "Спілка" група, очолюва-на М.Меленевським. "Спілка" не мала власної програми і входила на автономних засадах до РСДРП (меншовиків). Члени РУП у грудні 1905 р. перейменували її на своєму з'їзді в Українську соціал-демократичну робітничу партію (УСДРП). її лідерами стали В.Винниченко, С.Петлюра, М.Порш. назва, і програма партії свідчили про н прихильність до принципів соціал-демократії. УСДРП проголошувала себе виразницею інтересів українського пролетаріату. Спроби об'єднатися з РСДРП виявилися марними. Каменем спотикання виявилося саме національне питання. Росій-ські соціал-демократи, нехтуючи національними проблемами, не погоджувалися визнати УСДРП єдиним представником українсько-го пролетаріату і, відповідно, федеративного устрою РСДРП. Для російської соціал-демократії ідеалом була унітарна держава, у якій з вирішенням соціальних завдань зникне національний розбрат. Майбутнє показало, що практичне здійснення цих настанов дорого обійшлося народам.
Революція 1905—1907 pp. стала першою демократичною рево-люцією в Росії, підготовленою всією ходою соціально-економічно-го і політичного розвитку країни.
Революційні події в Україні були складовою частиною рево-люції, яка охопила всю Росію. Кожний страйковий виступ був частиною нової революційної хвилі. У червні 1905 p. спалахнуло повстання на панцернику "Потемкин" біля Одеси. Найвище підне-сення революції припало на жовтень і грудень 1905 p. Воно озна-менувалося загальними страйками, демонстраціями, барикадами, вуличними боями з поліцією та урядовими військами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Суспільний лад України в період з початку XX ст. до 1917 р.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок