Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Формування державності у східних слов’ян

Формування державності у східних слов’ян

Назва:
Формування державності у східних слов’ян
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,59 KB
Завантажень:
371
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат з історії держави і права
Формування державності у східних слов’ян


Формування державності у середовищі східнослов’янських племен відбувалося нерівномірно в різних районах їх розселення це пояснювалось неоднаковим рівнем їх економічного і політичного розвитку.
Державотворчі традиції здавна існували у південній частині східнослов’янського етнічного масиву і були пов’язані з існуванням антського та склавинського політичних об’єднань. На їх основі сформувалися об’єднання племен, серед яких виділялося полянське в середньому Подніпров’ї. На Волині т Прикарпатті існувало сильне дулібське об’єднання. Саме на території цих об’єднань виникають найдавніші укріплені гради – Київ і Зимнівське городище, які стали адміністративно-політичними центрами племен.
Поляни стали ядром формування Київської держави, перебравши ім’я одного з племен “рос” або “рус”.
Важливим моментом консолідації цього об’єднання стало заснування Києва. Спочатку Київська Русь була невеликим об’єднанням племен, згодом до неї були прилучені деревляни, частина сіверян, а відтак і дреговичі.
Легенда про заснування міста Києва трьома братами – Києм, Щеком і Хоривом та їх сестрою Либіддю, попри всі скептичні оцінки набуває рис фольклорно осмисленого спогаду про цю подію. Щодо особи Кия, то деякі автори припускають, що він походив із східнослов’янського племені хорватів, після розгрому якого аварами побував у Візантії. З допомогою візантійського імператора підняв повстання проти аварського кагана, досягши успіхів у цій боротьбі, заснував городок Києвець на Нижньому Дунаї, але не зміг там закріпитися і відправився в Подніпров’я, де заклав Київ.
На середину ІХ ст. у різних частинах східнослов’янської території сформувалися три великі політичні утворення, відомі в арабських джерелах під назвою Куявії Славії та Арсанії. Куявію ототожнюють з Київською. Руссю, державою далекого нащадка Кия – Аскольда, Славія - це об’єднання ільменських словен та окремих неслов’янських народів, майбутня Новгородська земля. Її столицею була Ладога. Арсанія знаходилася в Приазов’ї та Причорномор’ї де пізніше утворилося Тмутороканське князівство.
В часи Аскольда Київська держава вперше заявила про себе світу. Внаслідок вдалих походів на володіння Візантії вона уклала дуже вигідні договори. Після особливо вдалого походу 860 року Аскольд прийняв християнство і здійснив вперше хрещення Русі, яке, однак торкнулося тільки верхівки суспільства. Київська держава впевнено почала виходити на міжнародну арену.
На півночі Славії близько 860 року внаслідок внутрішніх суперечок на ладозький престол було запрошено норманського консула (князя) Рюрика. Для Рюрика та його оточення Київська Русь стала головним об’єктом політичних інтересів. У 879 році Рюрик помер і престол було передано його малолітньому сину Ігорю, а фактично врядування здійснював регент Олег. В 882 році Олег зібрав військові сили північних племен та варягів і рушив на південь.
На Дніпровому шляху він здобув Смоленськ, Любич, врешті Київ. У Києві він наказав убити Аскольда і Дира, як самозванців, взяв владу в свої руки, як Легальний володар. Він прибрав титул великого князя руського. Столицею своєї держави Олег проголосив Київ: “Це буде мати городів руських”. З Києва Олег почав завойовувати українські племена. Покорив деревлян, радимичів, сіверян, а також вів боротьбу з уличами тиверцями, але не зміг їх завоювати і тільки приєднав. Олег походив на Візантію і заключив з нею вигідні договори 907 і 911 рр.
На приєднаних землях Олег ставив городи і поселяв там свої залоги під проводом визначних дружинників, “світлих бояр”. Територія держави в основі займала область Дніпра з його допливами, сягаючи також у верхів’я Волги. Насправді держава почала формуватися задовго до ІХ ст. у процесі органічного розвитку східного слов’янства. Олег та його дружинники фактично почали служити Київській державі, яка до того часу вже пройшла довгий шлях розвитку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Формування державності у східних слов’ян

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок