Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Принципи та функції права

Принципи та функції права

Назва:
Принципи та функції права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,55 KB
Завантажень:
507
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Принципи права.
Принципи права – це його основні засади, вихідні ідеї, що характеризуються універсальністю, загальною значущістю, вищою імперативністю і відображають суттєві положення права. Принципи права за своєю сутністю є узагальнені відображення об’єктивних закономірностей розвитку суспільства, людства в цілому. Притаманна принципам властивість універсального та абстрактного засвоєння соціальної дійсності зумовлює їх особливу роль у структурі правової системи, механізмі правового регулювання, правосвідомості та ін.
Принципи права:
Визначають нормоутворюючу і правозастосовну діяльність;
Координують функціонування механізму правового регулювання;
Є критеріями оцінки правності (правової природи) рішень органів держави і дій громадян;
Формують правове мислення і правову культуру;
Цементують систему права.
Форми існування принципів права різноманітні:
У вигляді вихідних засад правових теорій і концепцій;
Я к правові орієнтації суб’єктів права;
У вигляді змісту правових норм чи їх угруповань;
У вигляді вимог правового регулювання;
У вигляді правових цінностей та ін.
Правові принципи у формально-юридичному аспекті знаходять своє відображення у нормах права завдяки їх формулюванню в статтях нормативно-правових актів чи деталізацію у групі норм права і відображення у відповідних статтях нормативно-правових актів.
Призначення правових принципів полягає у тому, що вони:
Здійснюють універсальне і узагальнене закріплення основ суспільного ладу;
Забезпечують одноманітне формулювання норм права та їх вплив на суспільні відносини у формі правового регулювання та інших видів правового впливу (інформаційного, ціннісно-орієнтаційного, психологічного, системостворюючого та ін.).
Залежно від функціонального призначення і об’єкта відображення принципи права поділяються на соціально-правові і спеціально-правові.
Соціально-правові принципи відображують систему цінностей, що властиві суспільству і мають чи повинні мати правову форму виразу і забезпечення (домінування загальнолюдських цінностей над інтересами класів, націй і т.ін., єдність суспільних і особистих інтересів).
Спеціально-правові принципи узагальнюють засади формування та існування власне права як специфічного соціального явища. Поділяються на:
Загальноправові принципи:
Принцип гуманізму – домінування у формуванні і функціонуванні правової системи невід’ємних природних прав і свобод людини;
Принцип рівності громадян пред законом – всі громадяни незалежно від національної, статевої, релігійної й іншої належності, посадового стану мають рівні загальногромадянські права і обов’язки, несуть рівну відповідальність перед законом;
Принцип демократизму – право, законодавство адекватно відображують волю народу, формуються через безпосередню і посередню форми демократії;
Принцип законності (правності) – здійснення всіх правових форм діяльності держави, функціонування громадянського суспільства, громадян на основі і у відповідності з нормами права, природними правами і обов’язками людини;
Принцип взаємної відповідальності держави і особи – не тільки особа відповідальна перед державою, але й держава перед особою. Вони пов’язані взаємними правами і обов’язками.
Міжгалузеві принципи – діють не в усіх галузях права, а в певних їх групах (принцип здійснення правосуддя тільки судом);
Галузеві принципи – притаманні окремим галузям права;
Принципи інститутів – їх дія обмежена предметом їх регулювання.
Функції права.
Соціальне призначення права, цого місце і роль у системі соціального нормативного регулювання відображується у його функціях – основних напрямках впливу права на суспільні відносини.
Функції права поділяються на соціальні і спеціально-юридичні.
Соціальні функції права – це напрямки взаємодії права та інших соціальних явищ як єдності форми і змісту. Так праву притаманні:
ідеологічна;
економічна;
політична функції та ін.
Спеціально-юридичні функції права – це напрямки власне правового впливу на суспільні відносини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Принципи та функції права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок