Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Право (1945 — середина 1950-х pp.)

Право (1945 — середина 1950-х pp.)

Назва:
Право (1945 — середина 1950-х pp.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,41 KB
Завантажень:
265
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Право (1945 — середина 1950-х pp.)
У повоєнні роки право УРСР запроваджується на нових тери-торіях у складі УРСР. Так, у зв'язку з ратифікацією 27 листопада 1945 р. договору між СРСР і Чехословаччиною про Закарпатську Україну та утворення внаслідок цього в її складі Закарпатської області Президія Верховної Ради України наказала запровадити з 25 січня 1946 р. на території Закарпатської області законодавство УРСР.
Український законодавець, виходячи з пріоритету союзного закону, дисципліновано діяв у межах своєї компетенції. Тому в багатьох нормативних актах, прийнятих Верховною Радою УРСР та її Президією, а також Радою Міністрів, обов'язково зазначався їхній зв'язок з відповідними нормативними актами СРСР.
Проте процес демократизації права відбувався надто повільно. Практика застосування законів була далекою від офіційних закли-ків до неухильного додержання норм права. Закони порушувалися, і часто це робили саме державні органи, службові особи, яких поставлено на сторожі закону.
Вищі органи партії все активніше втручалися в нормотворчий процес.
Цивільне право. Як і раніш, цивільне право в першу чергу спрямовувалось на розвиток та зміцнення права державної власно-сті з метою її збереження і примноження. Характерно, що новий статут КПРС, прийнятий на з'їзді партії, спеціально передбачив необхідність зміцнення державної власності. Між іншим, цей факт свідчить про розширення процесу інтеграції партійних органів і державних структур, посилення праворегулюючої ролі вищих орга-нів партії.
Як і раніш, важливим знаряддям збільшення об'єктів держав-ної власності була націоналізація. Швидко та енергійно вона зап-роваджувалась в західних областях, Буковині та Закарпатті. Націо-налізовувались земля, банки, промислові та комунальні підприємс-тва, великі домоволодіння.
Зрозуміло, націоналізація запроваджувалась за допомогою ад-міністративно-правового регулювання, але націоналізована влас-ність ставала об'єктом цивільно-правового регулювання.
Інший засіб примноження соціалістичної власності влада вба-чала в підвищенні ефективності виробництва. Тому цивільне право багато займалося регулюванням господарсько-договірних відносин між підприємствами, господарськими організаціями. В постанові Ради Міністрів СРСР від 26 квітня 1949 p. щодо'укладання госпо-дарських договорів засуджувалося ухилення керівників підприємств і установ від укладання таких договорів, підкреслювалася роль договору як виключно правильної форми відносин між господарсь-кими організаціями. Міністерства, центральні установи та коопера-тивні центри СРСР, а також Рада Міністрів УРСР зобов'язувалися забезпечити укладання господарськими організаціями договорів на 1949 p.
Цивільно-правове регулювання займалося також "збережен-ням хлібних ресурсів країни". Одна з причин їх тяжкого стану — хибна, недбала і навіть злочинна організація зберігання та транс-портування зерна. У 1946 p. було розроблено та затверджено циві-льно-правові заходи, які поліпшували порядок здавання вироб-ничниками зерна державі. Було засуджено і скасовано практику приймання зерна, який знаходився на полях і складах колгоспів та радгоспів, під розписки та видачу приймальних фіктивних квитан-цій на хліб, ще не зданий державі. Передбачалися заходи щодо удосконалення організації перевезення, зберігання та охорони зер-на на складах. Проте в умовах, коли селяни були позбавлені мате-ріальної заінтересованості в результатах своєї праці, розраховувати на серйозне збільшення виробництва сільгосппродукції було важко.
У повоєнні роки цивільне право не обходить своєю увагою й особисту власність. Так, встановлювалось правило, за яким не підлягали вилученню на покриття недоїмок громадян по податках та неподаткових платежах за жилий будинок, господарські будівлі, худоба, дитячі речі тощо.
Нестача житла, погані житлові умови тяжко відбивалися і на громадянах, і на державі. Указ Президії Верховної Ради СРСР від 26 серпня 1948 р. "Про право громадян на купівлю та будівництво індивідуальних жилих будинків" та постанова Ради Міністрів СРСР про порядок застосування цього Указу встановлювали єдність регу-лювання права громадян на жилий будинок.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Право (1945 — середина 1950-х pp.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок