Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Зміни в суспільно-економічному та політичному ладі (1929-1941 pp

Зміни в суспільно-економічному та політичному ладі (1929-1941 pp

Назва:
Зміни в суспільно-економічному та політичному ладі (1929-1941 pp
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,85 KB
Завантажень:
71
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Зміни в суспільно-економічному та політичному ладі (1929-1941 pp.)
1929—1941 pp. стали для України часом важких випробувань, жахливих злочинів тоталітарної системи проти українського наро-ду. Форсована індустріалізація і суцільна колективізація сільського господарства означали відмову від нової економічної політики й початок волюнтаристського, авантюристичного курсу Сталіна та його однодумців на здійснення "великого стрибка" в розвитку країни. Реалізація політики "комуністичного штурму" супроводжу-валася різким скороченням торгівлі, картковою системою розподілу продуктів, конфіскаційним принципом хлібозаготівель та ін.
Виключний вилив на економічну та соціальну структури укра-їнського суспільства мала індустріалізація країни. З одного боку, перший п'ятирічний план розвитку народного господарства щодо промислового будівництва був сприятливим для України. Вона отримала близько 20% загальних капіталовкладень, тобто з 1500 нових промислових підприємств, що споруджувались в СРСР, 400 припадало на Україну. Як наслідок цього, у 1940 p. промисловий потенціал республіки збільшився в кілька разів у порівнянні з 1913 p. В той же час "стрибок" в індустріалізацію завдав Україні, як і Союзу РСР в цілому, багато шкоди. Максимальна концентрація сил на розвитку важкої промисловості негативно відбилася на житловому будівництві, охороні здоров'я, матеріальному добробуті трудящих. Головним же лихом було те, що фінансування індустрі-алізації здійснювалось за рахунок "ножиць" цін — тримання до кінця п'ятирічки занижених цін, за якими держава купувала хліб у селян, тобто за рахунок вилучення селянських коштів.
Форсування індустріалізації, намагання забезпечити надвисокі ("більшовицькі", "шалені") темпи зростання промисловості приз-вели до того, що в економіці склалося неймовірно скрутне стано-вище.
Ще більш значним та згубним було втручання партійних орга-нів в соціально-економічні відносини з метою "соціалістичної" перебудови сільського господарства. Так, суцільна колективізація сільського господарства, яка провадилася насильницькими метода-ми, репресії проти заможного селянства в процесі ліквідації курку-льства як класу призвели до глибокої деградації продуктивних сил села і врешті-решт до голодомору 1932—1933 pp., внаслідок якого в селах і малих містах за найобережнішими оцінками загинуло 3—5 млн. людей.
Наслідком такої політики були докорінні зміни в соціальній структурі українського суспільства. З понад мільйона селян, експ-ропрійованих на початку 30-х років, деяка частина втекла до міст, а близько 850 тис. було депортовано на Північ, де більшість з них загинула. Так було знищено найбільш працездатних і продуктивних господарів в Україні.
Репресії, яким були піддані різні верстви радянського суспіль-ства, перш за все були спрямовані проти колишніх привілейованих верств — дворянства, старого офіцерства, духівництва. Розпочався наступ і на приватновласницькі елементи, які отримали певний розвиток в умовах нової економічної політики. Так, приватновлас-ницький сектор з кінця 20-х років неухильно зменшувався. Якщо в 1928 — 1929 pp. а Україні налічувалося 595 дрібних капіталістичних підприємств, що давали 2% валової продукції, то в 1932 p. їх вже не було зовсім. Майже повністю було витіснено приватника із торгівлі. Основна маса ремісників, кустарів об'єдналася в кооперативи, а селяни — в колгоспи.
Щоб обґрунтувати ці зміни. Комуністична партія дедалі з більшою силою проводила пагубну ідею поляризації соціальних сил, невпинного загострення класової боротьби. Х з'їзд КП(б)У, наприклад, цілком і повністю схвалив тези ЦК ВКП(б), у тому числі про "систематичне продовження і посилення курсу на боро-тьбу з капіталістичними елементами (куркуль, непман і т. п.)".
Коопероване селянство становило відтепер переважну частину сільського населення. Селяни-одноосібники і некооперовані куста-рі та ремісники складали всього 5,5%. Виник і новий прошарок робітничого класу на селі у вигляді робітників МТС, механізаторів та працівників радгоспів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Зміни в суспільно-економічному та політичному ладі (1929-1941 pp

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок