Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Виникнення та історичний розвиток держави і права

Виникнення та історичний розвиток держави і права

Назва:
Виникнення та історичний розвиток держави і права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,16 KB
Завантажень:
322
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Контрольно-залікова робота
на тему:
“Виникнення та історичний розвиток держави і права”


План
Вступ.
Суспільна влада і соціальні норми за первіснообщинного ладу.
Держава і право різних суспільно-економічних формацій.
Перспективи історичного розвитку держави і права.
Висновок.
Вступ.
Держава в сучасному розумінні, тобто як політична орга-нізація домінуючої частини чи навіть всього населення, існу-вала не завжди. На певних стадіях розвитку людства, зокре-ма при первіснообщинному ладі, держави і права не було. Дов-гий час люди існували в умовах так званого первісного ста-да, об'єднуючись у невеликі бродячі групи, Все, що здобува-лося, було спільним. Удосконалення знарядь і засобів ви-робництва, приборкання вогню сприяли розвитку вищої орга-нізації людського суспільства.
2. Суспільна влада і соціальні норми за первіснообщинного ладу.
З бігом часу щораз більше родів переходять до осілого життя, займаючись землеробством, рибальством, скотарством. Жіноча праця поступово витісняється чоловічою. Появля-ється батьківський рід — патріархат. В цей час відбувається перехід від кам'яних знарядь і зброї до металевих. Батьківсько-му роду й надалі притаманні такі риси, як кровна спорідне-ність, через це — заборона шлюбів всередині роду, спільна власність, свої релігійні обряди, спільне місце поховання, родове ім'я. Дуже важливим був обов'язок взаємодопомоги і тісно пов'язаний з ним звичай кровної помсти. Роди починають об'єднуватись в більші організації — племена.
Для первіснообщинного ладу характерною є як певна орга-нізація суспільної влади, так і певні норми поведінки людей. Суттєвою рисою цієї влади є своєрідне самоуправління, тобто відсутність особливого, професійного апарату управління, спе-ціальної групи людей, яка тільки цим і займається. Кожен рід, плем'я мали свої збори, в яких брали участь усі дорослі члени (чоловіки й жінки) на рівноправних засадах. На цих зборах обиралися вождь, старійшини і воєначальники, вирішувались питання війни чи миру, кровної помсти, прийняття нових членів роду тощо.
При первіснообщинному ладі існували і певні норми пове-дінки людей, так звані соціальні норми. Такими нормами були звичаї, традиції, які водночас були і правилами спів-життя, і приписами релігійного характеру. Вони встановлю-валися самим колективом, передавалися з покоління у поко-ління (наприклад, поважати старших, виконувати розпоря-дження вождів і старійшин, звичай кровної помсти).
3. Держава і право різних суспільно-економічних формацій.
Однією з основних причин виникнення держави став поділ первіснообщинного, соціальне однорідного суспільства на соціальне неоднорідні групи чи класи з різноманітними, нерідко протилежними інтересами. Як бачимо, на перший план тут виступають соціально-економічні фактори.
Проте в утворенні кожної держави відіграє роль цілий комп-лекс причин — економічних і політичних, внутрішніх і зов-нішніх, бо кожен процес виникнення держав у тих чи інших народів має свої особливості.
Найдавнішими державами в історії людства були рабо-власницькі. Вони виникли в IV—III тис. до н. е. на Близькому і Середньому Сході (Єгипет, Вавілон, Мідія та ін.), потім в ін-ших регіонах земної кулі, а у VIII—VI ст. до н. е.— в Європі (Греція, Рим). Спільними характерними їх рисами були:
створення держави і права в інтересах вільних людей, своїх громадян, насамперед рабовласників, оскільки тогочасне су-спільство поділяється на дві основні антагоністичні категорії (класи) — вільних і рабів;
Феодальна держава і право виникають у Європі в V—VI і наступних століттях. Рабовласницька система і засновані на ній держави терплять кризу, розпадаються, оскільки рабство стало гальмом соціального прогресу. Як сам феодальний спосіб виробництва, так і держава та право були прогресивніші по-рівняно з рабовласницькими.
Характерними рисами держави і права є знову ж таки за-кріплення соціальної нерівності, наділення феодалів (світ-ських і духовних) залежно від їх рангів всіма правами; закріп-лення відносин сюзеренітету-васалітету; визнання селян, мі-щан людьми, але закріплення у праві їх особистої та економічної залежності від феодалів, обов'язку працювати на них, на державу і церкву; монополії феодалів на основні за-соби виробництва, на політичну владу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Виникнення та історичний розвиток держави і права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок