Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Мусульманське право

Мусульманське право

Назва:
Мусульманське право
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,24 KB
Завантажень:
249
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Мусульманське право


За ступенем збереження мусульманського права сучасні пра-вові системи країн Арабського Сходу можна класифікувати в такий спосіб.
1. Правові системи, які широко застосовують мусульманське право (Саудівська Аравія, Іран, Пакистан). У конституціях і за-конах проголошено про вірність принципам ісламу. Так, Кон-ституція Ірану 1979 p. проголосила країну «ісламською респуб-лікою». Більшість законодавчих розпоряджень складені відповідно до догм шаріату. Введені суворі покарання за порушення його положень. По суті, шаріат має вищу юридичну значущість, ніж закон і навіть конституція.
2. Правові системи, які звузили сферу дії мусульманського пра-ва, але залишилися вірними його основним канонам (Йєменська Арабська Республіка, Лівія, Пакистан, Судан). Ці країни біль-шою мірою зазнали впливу правових систем континентального і англо-американського типу. Водночас вони не зберегли вірність Корану та іншим джерелам мусульманського права, більш того, прагнуть розширити їх вплив. Спостерігається своєрідний рене-санс ісламської правової культури, повернення до традиційних ісламських цінностей. Наприклад, у Лівії на початку 1977 p. Коран було проголошено «законом суспільства», що заміняє конститу-цію. У Пакистані в 1977 p. була створена Рада ісламської ідеоло-гії з метою приведення поточного законодавства у відповідність із шаріатом. Конституція Судану 1985 p., поряд зі звичаєм, роз-глядає мусульманське право як основне джерело законодавства. З 1975 p. Йєменська Арабська Республіка відповідно до консти-туції, розпочала кодифікацію норм мусульманського права, ство-ривши з цією метою спеціальну комісію. У цій групі країн збері-гають своє значення й ісламські суди.
3. Правові системи, які зазнають помірного впливу мусульман-ського права (Об'єднані Арабські Емірати, Бахрейн, Кувейт — країни Перської затоки). Конституції цих країн закріплюють мусульманське право як основне джерело законодавства. Прикладом цього може бути ст. 7 Конституції Об'єднаних Араб-ських Еміратів. Однак вплив мусульманського права на правові системи обмежується низкою норм кримінального кодексу (на-приклад, покарання за вживання спиртних напоїв у криміналь-них кодексах Кувейту 1960 p. (із доповненнями 1964 p.) і Бах-рейну 1976 p.), а також регулюванням правового становища іма-мів мечетей, організації хаджу та ін.
4. Правові системи, які зберегли мусульманське право лише для регулювання окремих сторін суспільного життя — головним чином особистого статусу і релігійних установ. Це найчисленніша група арабських країн — Єгипет, Сирія, Ірак, Ліван, Марок-ко, Йорданія, Алжир та ін. У них, як правило, конституційне встановлено, що главою держави може бути лише мусульманин, а мусульманське право є джерелом законодавства. Однак галузь дії мусульманського права обмежена. Перевага віддається нор-мативно-правовим актам держави, які регулюють широкі сфери суспільних відносин. Вони складені не без запозичень норм романо-германського і англо-американського права. Проголошення ісламу державною релігією покликано підкреслити, що держава шанує ісламську релігію, яка сповідується більшістю населення, й у загальній формі заявляє про свою прихильність певним іс-ламським традиціям, які входять до складу культурної спадщи-ни народу. У цих країнах мусульманські суди розглядають спра-ви (на основі норм мусульманського процесуального права) лише для вирішення суперечностей, пов'язаних з відносинами «осо-бистого статусу».
5. Правові системи, які майже цілком відмовилися від засадних інститутів мусульманського права, але ще зазнають його загально-го впливу, головним чином, у галузі шлюбно-сімейних відносин (Туніс, Йемен). У галузі шлюбно-сімейних відносин законодав-че заборонена полігамія, встановлені рівні права жінки і чолові-ка. Мусульманські суди ліквідовано.
6. Правові системи, які майже не зберегли впливу мусульман-ського права (Туреччина) Конституція Туреччини 1982 p. прого-лосила республіку демократичною, світською і соціально-правовою державою. Відсутні мусульманські суди.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Мусульманське право

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок