Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Зміни в суспільно-політичному ладі Південно-Західних земель у період поглиблення феодальної роздробленості

Зміни в суспільно-політичному ладі Південно-Західних земель у період поглиблення феодальної роздробленості

Назва:
Зміни в суспільно-політичному ладі Південно-Західних земель у період поглиблення феодальної роздробленості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,42 KB
Завантажень:
396
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Галицько-волинське князівство (XIII—XIV ст.)
Після поразки руських дружин у 1223 p. на річці Калці (нині — Калець, біля Маріуполя) в битві з ординськими військами над Руссю нависла грізна небезпека. У 1237—1238 pp., внаслідок спустошливих походів полчищ Батия у Володимиро-Суздальську Русь, а в 1239— 1241 pp. — в бік Південно-Західної Русі, відносно розвинуті області Давньої Русі було перетворено на руїни та попелища. У 1242 p. війська Батия, знекровлені опором Русі, припинили загарбницький похід на захід і повернули до пониззя Волги. Тут Батий заснував державу — Золоту Орду із столицею Сарай-Бату (біля сучасної Аст-рахані). Захоплені ординцями землі Русі не припинили боротьбу за свою незалежність. Золотоординським ханам знадобилось ще більше десяти років, щоб закріпитися на Русі. Русь, героїчно відстоюючи свою незалежність, прийняла на себе головний удар і тим саме врятувала народи Західної Європи, її матеріальні та культурні цін-ності від нещадного розорення ордами кочівників.
Збитки, які завдали Русі полчища Батия, були величезні. Завойовники спустошили та зруйнували багато міст. Значна части-на населення була знищена або взята у полон. В пожежах, що супроводжували війська Батия, загинули палаци, храми, архіви і бібліотеки, багато інших скарбів культури стародавніх міст. Внаслі-док захоплення земель полчищами Батия на Русі надовго встанови-лося нещадне та виснажливе золотоординське іго — система прав-ління ординських феодалів на руських землях. На населення русь-ких земель було накладено дань, воно страждало від різних поборів та нескінченних грабувань.
Вітчизняні дослідники однозначно оцінюють це історичне явище. Реакційна сутність ординських завойовницьких походів і тяжкого іноземного іга розкрита в численних історико-правових працях. Переконливо доведено повну необґрунтованість тверджень окремих представників закордонної історіографії про нібито пози-тивний вплив держави відсталих кочівників на економічний, полі-тичний та культурний розвиток Давньої Русі, Наслідки навали орд Батия на Русь були негативні, регресивні.
Золотоординське іго невблаганно руйнувало виробничі сили Русі. Спустошення захоплених відсталими в соціально-економічно-му відношенні кочівниками територій давньоруських земель і сис-тематичне пограбування народу золотоординськими правителями тяжко позначилися на сільському господарстві, ремісництві, торгі-влі, затримали подальшу еволюцію товарно-грошових відносин і в цілому на довгий час законсервували феодальний натуральний спосіб ведення господарства. Цьому сприяло також руйнування міст — носіїв економічного прогресу. Особливо сильно страждала економіка українських земель Русі, зокрема Київщини і Переясла-вщини, які знаходилися безпосередньо біля місць ординських ко-човищ. Постійна небезпека загибелі, захоплення людей у неволю примушували давньоруське населення тікати у важкодоступні для ординців райони. Разом з тим, хоча економіка Русі була підірвана завойовниками, і, починаючи з другої половини XIII ст., опинилася в глибокій кризі, золотоординцям не вдалося повністю зупинити процес розвитку феодальних відносин на українських землях.
Виключно негативним було іноземне іго і в політичному плані. Воно затримувало політичне об'єднання окремих земель Русі, спри-яло їх роздробленості. Тяжкий стан південноруських земель, які були позбавлені політичної єдності і перебували під виснажливим золотоординським ігом, використали у своїх інтересах сусідні дер-жави — Польща, Угорщина, Молдавське князівство. Внаслідок тривалої боротьби їм вдалося подолати упертий опір місцевого населення і до кінця XIV ст. захопити українські землі. Здобиччю Польщі стали Галичина та Західна Волинь, Закарпаттям заволоділа Угорщина, Буковиною — Молдавське князівство. Східна Волинь, Поділля, Київщина та Чернігово-Сівершина були включені до скла-ду Великого князівства Литовського.
Суспільний лад. t після ординського завоювання основними антагоністичними класами на Русі залишилися клас феодалів-зем-левласників, пов'язаних між собою поземельними економічними (а відповідно й політико-юридичними) відносинами сюзеренітету-ва-салітету, і клас феодально залежного селянства, яке ще більше закабалялося.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Зміни в суспільно-політичному ладі Південно-Західних земель у період поглиблення феодальної роздробленості

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок