Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Правова система Гетьманщини

Правова система Гетьманщини

Назва:
Правова система Гетьманщини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,96 KB
Завантажень:
50
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Курсова робота
на тему:
Правова система Гетьманщини


ПЛАН
1. Початок Гетьманщини. Право за часів Б.Хмельницького
2. Право другої половини Гетьманщини
3. Висновок
4. Використана література


1. Початок Гетьманщини. Право за часів Б.Хмельницького
Політичну організацію, що склалася на території звільненої України у 1648—1654 pp., сучасники нарікли українською козаць-кою державою, називаючи Військом Запорізьким або Хмельниччи-ною (Хмельнищиною). Більшість вчених використовує назву Геть-манщина.
На думку інших вчених Гетьманщина існувала впродовж 116 років (1648-1764 pp.). Біля витоків гетьманської держави стояв Богдан Хмель-ницький (1595—1657). Переслідуваний офіційними представ-никами польської влади, Б. Хмельницький пішов на Запорозь-ку Січ, де отримав гетьманську булаву і 1648 p. сформував перший повстанський загін, а протягом першого року війни зумів створити народно-визвольну армію.
Формування національної держави дуже впли-вало на формування права, що діяло в Україні. Але воно розвива-лося дещо іншим чином, ніж державність. Якщо апарат польської влади був ліквідований, то у праві скасовувалися лише ті норми, які закріплювали панування в Україні польських магнатів, — "Статут на волоки", королівські і сеймові конституції, ординацію війська запорізького.
Зберегли чинність основні джерела права, що діяли в Україні до 1648 p. — Литовські статути, магдебурзьке право та інші, оскіль-ки їх норми відповідали характеру феодальних відносин і захищали, особливо III Литовський статут, інтереси українських феодалів. Саме тому дія цих джерел поступово розширюється. У III Литовсь-кий статут вносяться нові положення, що зміцнюють пануючу роль українських феодалів. Оскільки збільшується число привілейованих міст, розширюється також і сфера застосування магдебурзького права. Серед його актів варто, перш за все, виділити "Порядок прав цивільних".
Право України вирішує нове для себе завдання — оформлює і закріплює розбудову української держави. Будучи звичаєвим пра-вом, воно протягом 1648—1654 років регулює широке коло відно-син, і насамперед організацію полково-сотенної системи як основи державності, систему судочинства і багато іншого, аж до порядку ведення бойових дій.
Виникають й нові джерела права, які є прямим результатом створення української держави. Йдеться про універсали гетьмана Б.Хмельницького. Це були розпорядчі акти вищої влади, загальноо-бов'язкові для всього населення України. Щоправда, нерідко уні-версали видавали і полковники.
Зміст універсалів відбивав зміни у суспільно-політичному і економічному ладі України, які вимагали свого правового регулю-вання, а також звичаї. Саме універсали санкціонували й корегували ті з них, які визначали організацію і діяльність полково-сотенної системи управління. Універсали регулювали широке коло відносин (наприклад, поземельних з роздачею земель старшині у власність і користування; адміністративних, пов'язаних з призначенням на посаду) Універсали також вимагали від адміністраторів карати смертю розбійників.
В розглядуваний період Україна в особі гетьмана приступає для укладення міжнародних угод. Ними оформлювалося і утверджувалося становище України як суб'єкта міжнародно-правових відносин і разом з тим закріплювався процес розвитку і міжнародного визнання української держави. В ряд з міжнародними актами варто поставити й Березневі статті, оскільки вони були відповіддю на статті Б.Хмельницького і врешті-решт оформили обопільну угоду України з Росією.
Право власності. Регулювання права власності зосередилося на наданні козацькій старшині маєтків "в ранг" як нагороду за служін-ня під час перебування на певній посаді. Таким чином був оформ-лений новий, під умовою, статус земельної власності — рангові маєтки, рангові землі.
Злочини і покарання за них. Система злочинів і покарання за них скорочується за рахунок виключення з неї замахів на королів-ську владу і магнатсько-шляхетський порядок управління, а також злочинів проти католицької церкви. Але з'явилися нові склади злочинів: зрада повсталому українському народові, невиконання вимог старшинської адміністрації, ненадання допомоги під час бою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Правова система Гетьманщини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок