Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Зобов’язальне право у Древньому Римі

Зобов’язальне право у Древньому Римі

Назва:
Зобов’язальне право у Древньому Римі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,42 KB
Завантажень:
342
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Зобов’язальне право у Древньому Римі”


ПЛАН
1. Поняття зобов'язання у римському праві
2. Сторони в зобов'язанні
3. Виконання зобов'язань
4. Наслідки невиконання зобов'язань
5. Забезпечення зобов’язань
Список використаної літератури
1. Поняття зобов'язання у римському праві
Зобов'язальне право є основним розділом римського (і будь-якого іншого) приватного права. Воно регулює майнові відно-сини в сфері виробництва і цивільного обороту. Предмет зобов'язального права — це певна поведінка зобов'язальної особи, її позитивні чи негативні дії.
У джерелах римського права зобов'язання — obligatio — визначається так.
1. Зобов'язання є правовими ланцюгами, що примушують нас щось виконати відповідно до законів нашої держави — obligatio est juris vinculum quo necessitate abstringimur alicujus solvendae rei secundum nostrae civitatis jura.
2. Значення зобов'язання полягає не в тому, щоб зроби-ти нашим який-небудь тілесний предмет або який-небудь сервітут, а щоб зв'язати перед нами іншого в тому відно-шенні, аби він нам що-небудь дав, зробив або надав — oblifationum substantia non in eo consistit, ut aliquid corp s nostrum aut servitutem nostram faciat, sed ut alium nobis obstringat ad dandum aliquid vel faciendum vel praestandum.
До виникнення зобов'язання боржник абсолютно вільний: не обтяжений ніякими обіцянками, не обмежений у своїй поведінці. Вступивши в зобов'язання, він певним чином обмежує себе, обтяжує обіцянками, обмежує свою свободу, покладаючи на себе правові обов'язки, правові пута. Саме тому у визначеннях зобов'язань римські юристи наголошу-ють на ланцюгах, кайданах, путах тощо.
За Законами XII таблиць в найдавніші часи до несправного боржника дійсно застосовувались кайдани і пута. Таблиця III Законів містить норму, відповідно до якої кредитор у разі невиконання зо-бов'язання боржником має право забрати його в свій дім і накласти на нього колодки або ланцюги вагою не менше, а якщо забажає, то й більше 15 фунтів.
Отже, зобов'язання — це правове відношення, через яке одна сторона (кредитор) має право вимагати, щоб друга сторона (боржник) що-небудь зробила (facere), дала (dare) або надала (praestare). Боржник зобов’язаний виконати вимогу кредито-ва.
Зобов'язання — це складне юридичне поняття, правовідношення, в якому сторонами є кредитор і боржник, а змістом — права і обов'язки сторін. Сторона, що має право вимага-ти, називається кредитором, а сторона, зобов'язана викона-ти вимогу кредитора, — боржником. Зміст вимоги кредито-ра є його правом на певну поведінку боржника, яка може проявлятися в якій-небудь позитивній чи негативній дії. Тому предметом зобов'язання завжди є дія, що має юридичне зна-чення і має правові наслідки. Якщо дія не має правового характеру, то вона не може мати юридично значимого зобо-в'язання. Різноманітність господарсько-економічних дій римляни поділяли на три групи: dare — дати, praestare — надати, facere — зробити. Цією тріадою і визначається зміст зобов'язання (порівняйте: зміст права власності також ви-значається тріадою — володіння, користування і розпоряд-ження). Будь-яка дія боржника обумовлена однією з вимог кредитора: дати, надати або зробити.
Сфера застосування і впливу зобов'язань у цивіль-но-правовому обороті будь-якого суспільства на будь-якій стадії його розвитку досить велика. Це певною мірою сто-сується і Стародавнього Риму. Римські юристи ретельно розробили процес регулювання зобов'язально-правових відносин, договірну і позадоговірну майнові системи. Їхні договірні відносини відзначаються своєю витонченістю, ло-гічністю й гармонійністю.
Разом з тим не слід перебільшувати роль зобов'язань, од-нак не забувати й про те, що саме зобов'язання були най-досконалішим засобом нещадної експлуатації нижчих кіл населення.
Докласичне і класичне римське право ставить боржника в абсолютно безправне становище, в повну за-лежність від кредитора. Ні одне законодавство пізнішого періоду не ставило боржника в таку жорстоку і нещадну залежність від кредитора-лихваря, як законодавство Старо-давніх Афін і Риму.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Зобов’язальне право у Древньому Римі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок