Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Сучасне розуміння та установки демократії

Сучасне розуміння та установки демократії

Назва:
Сучасне розуміння та установки демократії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,04 KB
Завантажень:
418
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
РЕФЕРАТ
З ДИСЦИПЛІНИ
“Теорія держави та права”
НА ТЕМУ:
“ Сучасне розуміння та установки демократії”
 
Зміст


“Демократи – не ті люди, які намагаються
бути приналежними до державних справ
після того, як справа народу перемогла,
а ті, які готові піддати себе небезпеці заради
народу тоді, коли держава потерпає від лиха”
Исократ
Вступ
У політичній літературі, у публіцистиці, засобах масової інформації мало таких термінів, що використовувалися б настільки часто, як "демократія". Важко назвати також проблему, яка б привертала настільки пильну увагу дослідників, як проблема демократії.
Термін "демократія" походить від грецького слова demokratia, що складається у свою чергу з demos — народ і kratos — влада, правління. Звертає на себе увагу багатозначність і невизначеність самого поняття "демократія". Ще Кельзен стверджував, що в XIX і XX ст.ст. слово "демократія", ставши пануючим гаслом, втратило чітко обкреслений і твердий зміст. Цієї ж думки дотримувався і П.Новгородцев, що у 1923 р. писав, що термін "демократія" належить до числа найбільш численних і неясних понять сучасної політичної теорії. Скакун О.Ф. Теорія держави і права: Підручник / Пер. з рос. — Харків: Консум, 2001. — с. 128.
Розвиток процесу демократизації в XIX і особливо в XX ст., підвищення впливу демократії на всі сторони життя суспільства привели до того, що в наш час зміст терміна "демократія" значно ускладнився. У сучасній науці існують різні трактування демократії, що обумовлено відсутністю єдності підходів і критеріїв до її аналізу. Найбільш розповсюдженими є нормативний і емпіричний підходи.
На основі нормативного підходу сформувалася ідеальна модель демократії, що базується на таких основних цінностях, як свобода, рівність, права людину, народний суверенітет. Ідеальна модель демократії є дуже привабливою, відповідає уявленням людей про справедливе правління. Нормативний підхід виходить з того, яким повинен бути демократичний устрій, і з цих позицій аналізує реально існуючі демократії. Однак в реальному житті будь-який ідеальний суспільний устрій не може бути досяжним. Тому недоліком нормативного підходу є абсолютизація принципів демократії, її ідеалізація і, як правило, недооцінка реальної демократичної практики.
На основі емпіричного підходу демократія розглядається не з позиції належного, а з погляду реально існуючих демократичних систем. При аналізі емпіричних моделей демократії враховуються ідеальні демократичні цілі і ціннісні орієнтації людей, що приводять у рух весь механізм реально існуючих демократій. У цьому виявляється взаємозв'язок нормативного й емпіричного підходів.
В радянському енциклопедичному словнику зазначається, що демократія – не що інше, як “форма держави, заснована на визнанні народа джерелом влади, його права брати участь у вирішенні державних справ, в поєднанні з широким колом громадянських прав та свобод”. Радянський Енциклопедичний словник. М., 1980. С.378. Однак при такому визначеннні з поля зору випадають інші сторони і прояви демократії. У такого складного та внутрішньо суперечного явища і поняття, як демократія немає і не може бути простого і “єдиного правильного” визначення і уявлення.
Вихідне визначення демократії як народовладдя не може задовольнити ні теоретичні, ні практичні потреби суспільства, оскільки закладене в ньому поняття “народ” потребує чіткої деталізації. Дана дефініція має історичний характер, і внаслідок цього має вплив і на саму демократію. Як не можна виокремити з суспільства певний соціальний прошарок, так неможливо його виключити з поняття “народу”.Однак в історії такі спроби мали місце.
Демократія не може бути визначена певною сукупністю слів чи речень. Неможливо включити в неї певні характиристики і дослідивши їх, поставити крапку. Оскільки демократія – складне і багатогранне явище, яке матеріалізується в дуже різних сферах життя і має чисельні шляхи та способи свого прояву.


1. Види, прояви та система демократії.
Демократія в реальному житті має багато проявів, і реалізується в різних сферах суспільних відносин.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Сучасне розуміння та установки демократії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок