Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Соціально-економічний лад в період 1945 — середина 1950-х pp

Соціально-економічний лад в період 1945 — середина 1950-х pp

Назва:
Соціально-економічний лад в період 1945 — середина 1950-х pp
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,67 KB
Завантажень:
420
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Соціально-економічний лад в період 1945 — середина 1950-х pp.
Після перемоги над фашизмом виникли умови для розв'язан-ня багатьох економічних, соціальних, міжнаціональних та інших проблем, які назріли в суспільстві. Наш народ вийшов із війни повним надій на позитивні зміни у своїй долі. Але на практиці усе вийшло складніше.
Економіка. Перед республікою повстали серйозні та складні завдання, перш за все — економічне відродження України. Воно розумілося як необхідність перевести економіку з воєнних рейок на мирні та в найстисліші строки відновити виробництво, досягти довоєнного рівня в усіх галузях господарства, а потім перевершити його. Відбудова господарства України розпочалася відразу ж після вигнання німецьких окупантів з української землі. Вона розумілася буквально — відновити все так, як було до війни. Для Західної України та інших нових земель у складі УРСР ставилося завдання форсовано здійснити там соціалістичні перетворення та увести їх в загальний потік економічного розвитку всієї республіки. Така еко-номічна політика породжувала великі труднощі й витрати для на-роду.
В міру того як розв'язувалися ці завдання, посилювались необгрунтовані наміри Сталіна переходити безпосередньо до побу-дови комунізму. Цю ідею уперше було висловлено на XVIII з'їзді ВКП(б) у 1939 p. і підтверджено рішенням XIX з'їзду КПРС у 1952 p. Цс була політика "стрибка" у комуністичне майбутнє. В роботі "Економічні проблеми соціалізму в СРСР" Сталін "обгрун-тував" цю політику. Але вона була відірвана від об'єктивних законів економічного розвитку і неминуче мала призвести до порушення нормального функціонування народного господарства. Життя по-казало утопічність та згубність цієї політики.
Зараз таку політику справедливо розцінюють як помилкову і навіть злочинну. Вона стала заключною частиною сталінської кон-цепції побудови соціалізму. Але ж за режиму культу Сталіна вона була державною політикою СРСР, усіх його суб'єктів, включаючи й Україну.
Зазначені завдання вирішувалися у складній обстановці. Одні умови сприяли їх виконанню, інші — перешкоджали. Відбудову України ускладнювали об'єктивні обставини. Перш за все — неба-чене в історії зруйнування за час війни її національних багатств, адже вся територія УРСР була окупованою. Було зруйновано 714 міст і містечок, 28 000 сіл, 16 000 промислових підприємств і 28 000 колгоспів. Господарству України було заподіяно збитків на суму понад 285 млрд. крб. (або 100 млрд. доларів). Жодна республіка СРСР, крім Білорусії, не зазнала таких руйнувань. Війна призвела до різкого скорочення кількості робочих рук, особливо кваліфіко-ваних кадрів. Загальна чисельність робітників і службовців у наро-дному господарстві УРСР за роки війни зменшилась втричі. Еконо-міка України ледве дихала. Великих втрат зазнала промисловість. Підприємства важкої індустрії були виведені з ладу. Українська промисловість у 1945 p. виробила лише 26% продукції від тої, що була вироблена у 1940 p., а сільське господарство одержало зерна на 40% менше, ніж до війни. Особливо тяжке становище склалося у західних областях, які відставали в розвитку від Східної України.
Не можна не згадати також стихійне лихо — посуху 1946 p. Вона призвела до голоду, який охопив 18 областей України. Офі-ційно від голоду померло приблизно 800 тис. чоловік. Останнім часом висловлюється думка, що у цьому голоді повинна не лише посуха, а й сталінський режим. Він допустив голод, хоча на вряту-вання людей слід було кинути все, що мала країна, піти на закупів-лю продовольства за кордоном. Але держава, навпаки, не знизила обов'язкові поставки та відібрала у села продовольче зерно.
Несприятливі явища міжнародного життя, зовнішньо-полі-тичні ускладнення також впливали на відбудову республіки, збіль-шували її труднощі. Перш за все йдеться про "холодну війну" між Радянським Союзом, з одного боку, і США, Англією та їх союзни-ками — з другого, яка сіяла підозру, ворожнечу між державами і народами, нагнітала загрозу розв'язування третьої світової війни.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Соціально-економічний лад в період 1945 — середина 1950-х pp

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок