Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Основні риси права Південно-Західних земель Русі (30-ті роки XII — перша половина XIV ст

Основні риси права Південно-Західних земель Русі (30-ті роки XII — перша половина XIV ст

Назва:
Основні риси права Південно-Західних земель Русі (30-ті роки XII — перша половина XIV ст
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,21 KB
Завантажень:
375
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Основні риси права Південно-Західних земель Русі (30-ті роки XII — перша половина XIV ст.)
Активну роль у розвитку і зміцненні підвалин феодалізму, в захисті класових інтересів великих землевласників і усього паную-чого класу феодалів продовжувало відігравати феодальне право. В 30-ті роки XII — першій половині XIII ст. у князівствах та землях Русі діяла система права, яка в загальних рисах сформувалася ще в ранньофеодальний період і фіксована в нормах Руської Правди. У той жа час внаслідок змін у суспільно-економічних відносинах відбувається перегляд деяких правових норм. З'являються нові редакції Руської Правди. Однак це було не нове законодавство, а лише часткова кодифікація діючого, творчість переписувачів, які підправляли (або псували) текст закону, прийнятого ще в часи розквіту давньоруської держави.
У період феодальної роздробленості регулятивна роль права посилилася за рахунок збільшення кола конкретних об'єктів фео-дального господарства, які захищалися правом, розширення складу за своїм правовим становищем соціальних груп, перш за все феодальне залежних верств населення, а також зміцнення основ пра-ва-привілею. Для правової системи цього періоду характерне поси-лення місцевих особливостей (партикуляризму) права, хоча в кня-зівствах Русі воно не досягло тієї глибини, яка мала місце в інших державах, наприклад в країнах Центральної та Західної Європи. Особливості у нормах права, що застосовувалися в окремих князі-вствах та землях (наприклад, Галицько-Волинській), не усували їх подібності і наступності з давньоруським правом. Зберігалися зага-льні принципи, інститути та форми цього права на всіх землях Русі.
Говорячи про право українських земель після золотоординсь-кої навали, слід мати на увазі, що навала полчищ кочівників супроводжувалася масовим руйнуванням міст Русі, разом з якими загинули найцінніші давньоруські законодавчі і актові пам'ятки. Цим пояснюється відсутність актових матеріалів з історії Київської, Чернігівської та інших Південно-Східних земель періоду феодаль-ної роздробленості.
Відомості, які дійшли до нас, уривчасті і, як правило, посе-редні, дозволили дослідникам зробити висновок, що в часи феода-льної роздробленості поряд із застосуванням насамперед законода-вчих збірників періоду Київської Русі створювалися нові. У ці часи існувало "багато і надто різноманітних юридичних пам'яток". До того ж зроблено припущення про існування збірника постанов Галицько-волинських князів, а також збірника церковних повчань про правосуддя.
Дослідники одностайні в тому, що в усіх князівствах і землях Русі, як і в перший період феодальної роздробленості, після ордин-ської навали продовжували діяти норми Руської Правди. Життє-стійкість Руської Правди визначалася тим, що вона була збірником феодального права, а її норми активно сприяли захисту та зміцнен-ню феодального правопорядку, забезпечували правові умови для подальшого закабалення селян. Її норми відображені в пам'ятках права Галицько-волинської Русі, а також Великого князівства Ли-товського.
В усіх князівствах Південно-Західної Русі в період феодальної роздробленості діяли норми церковних статутів князів Володимира та Ярослава. Але і вони зазнали деяких змін. З'явилися, наприклад, такі редакції церковного статуту князя Ярослава, які посилювали санкції, що були встановлені на основі принципів феодального права-привілею. Інтереси пануючого класу захищалися в таких збірниках права, як "Кормча" і "Номоканон".
"Кормчі" застосовувалися церковними судами, зокрема, в кін-ці XII ст. На землях Південно-Західної Русі під час вирішення судових справ використовувалися також збірники, що мали назву "Мерил праведных", які містили витяги з візантійських правових актів, церковних статутів, а також норм Руської Правди.
Серед поодиноких документів юридичного характеру, які були створені в розглядуваний період, для відображення більш повної картини системи права важливі чотири правові пам'ятки Галицько-волинської Русі, що збереглися. Хоча вони і відмінні одна від одної за часом появи, змістом і характером, однак, містять цінні відомості про правове життя на цій землі після ординського завоювання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Основні риси права Південно-Західних земель Русі (30-ті роки XII — перша половина XIV ст

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок