Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Зародження класового ладу і формування державності східних слов’ян

Зародження класового ладу і формування державності східних слов’ян

Назва:
Зародження класового ладу і формування державності східних слов’ян
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,63 KB
Завантажень:
498
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Зародження класового ладу і формування державності східних слов’ян. Утворення давньоруської держави — Київської Русі
Слов’яни — одне з найбільших угруповань давньоєвропеись-кого населення, що сформувалося у середині І тис. до н.е. Їхня історія в останні століття до нашої ери та у першій половині І тис. н.е. добре відображена в археологічних матеріалах (зарубінецька, черняхівська та інші археологічні культури). Писемні відомості про слов’ян з’явилися на початку нашої ери. Відтоді став можливим відносно систематичний розгляд процесу зародження у давніх сло-в’ян класових відносин як умови становлення державності . До середини І тис. н.е. слов’яни займали обширну територію, що простягалася між Ельбою на заході, Волго-Окським міжріччям на північному сході, озером Ільмень на півночі і Північним Причор-номор’ям на півдні. З величезними масштабами розселення слов’-янських племен пов’язаний і процес їхньої диференціації. З’явили-ся східні, західні та південні слов’яни .
В писемних джерелах початку нашої ери слов’яни згадуються під назвою "венеди". Вперше таке найменування було вжито рим-ським письменником, ученим і державним діячем 1 ст. н.е. Плінієм Старшим. Про венедів згадував і сучасник Плінія римський історик Тацит .


Складаючи в I ст. н.е. єдиний, стійкий і один із найчисленні-ших в Європі етнічний масив, венеди заселяли Східну і Центральну Європу між Дніпром на сході і Одером на заході. На півночі Європи територія їх розселення досягала Лівобережжя Прип’яті, а на півдні — рубежів Лісостепу і Степу. Венеди вели осідлий спосіб життя і займалися орним землеробством. У них було розвинуте ремесло, в тому числі видобуток і обробка металів, що сприяло значному вдосконаленню знарядь землеробства. Розвиток господарства у сло-в’ян зміцнював зв’язки між їх племенами.
Дані про слов’янські племена Східної Європи у III—V ст. н.е. містяться у писемних джерелах більш пізнього періоду. Як свідчать історики VI ст. (Прокопій Кесарійський — візантійський історик, Іордан — готський історик та ін.), анти — східна частина слов’ян-венедів — проживали між Дніпром і Дністром на схід від Дніпра. Анти знали орне землеробство, осідле скотарство, ремесло, що вже відділилося від сільського господарства, видобуток і обробку заліза, ткацтво. В антів існували внутрішня торгівля, пов’язана з розвит-ком ремесла, і зовнішня торгівля (з Римом). Торгівля прискорювала процес диференціації суспільства, сприяла формуванню багатих соціальних верхів .
Соціальні відносини у ранніх слов’янських племен першої по-ловини І тис. н.е. були характерними і для кінцевого етапу первісно-общинного ладу, періоду зародження класового суспільства. Архео-логами знайдені залишки великих поселень антів, що складалися з ряду окремих господарських будівель, ремісничих майстерень. На зміну родовій общині йшла нова, територіальна сільська община, у складі якої де-не-де зберігались як пережитки минулого древні вели-кі патріархальні сім’ї. Мала сім’я, яка складалася з чоловіка, жінки і дітей, була складовою частиною важливої соціальної клітинки суспі-льства — сільської общини. Це було особливо характерним для південної, лісостепової зони. У сільській територіальній общині ви-ділялись окремі заможні сім’ї, які володіли певною власністю, про що, наприклад, свідчать примітивні ключі від дверних засувів, знай-дені археологами на черняхівських поселеннях. Про майновий роз-поділ в антів свідчать також численні схоронення монет і дорогоцін-них речей. Верхівка прагнула до збагачення, присвоювала продукти праці членів общини у вигляді данини.
У слов’янських племен набуло розвитку рабовласництво. Ві-зантійські історики пишуть про десятки тисяч військовополонених, яких анти захоплювали з метою перетворення у рабів. Рабська праця могла використовуватись у ремісництві, землеробстві. Рабс-тво, як і збирання данини, було початковою формою експлуатації на етапі становлення класового суспільства.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Зародження класового ладу і формування державності східних слов’ян

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок