Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Норми-звичаї і норми права

Норми-звичаї і норми права

Назва:
Норми-звичаї і норми права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,60 KB
Завантажень:
478
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Норми-звичаї і норми права
Норми-звичаї — правила зовнішньої поведінки, які розгляда-ються членами соціального об'єднання як обов'язкові або на підставі безпосередніх умов суспільного життя, або на підставі якогось суспільного авторитету; здійснюються добровільно, а у разі їх порушення до правопорушників застосовуються засоби громадського впливу.
Норми-звичаї — правила поведінки, що склалися внаслідок фактичного їх застосування протягом тривалого часу. Це осно-вна форма регулювання відносин у додержавному суспільстві.
Ознаки норми-звичаю:—
етнічний характер;—
колективістський характер;—
моральна обумовленість;—
пов'язаність із релігійними уявленнями і ритуалами;—
підкреслена публічність та ін.
Дотримання норм-звичаїв забезпечувалося засобами громад-ського суспільного впливу на порушника (страта, вигнання з роду, позбавлення вогню і води та ін.) або схваленням засобів, що застосовувалися до кривдника скривдженим, його рідними або членами роду (кревна помста).
У державному суспільстві норми-звичаї були санкціоновані дер-жавою:
1. У процесі судової або адміністративної діяльності, коли звичай служив підставою для вирішення спору (англо-американський тип правових систем).
Для визнання норми-звичаю правовим звичаєм, що захища-ється судом, ця норма повинна була:—
виражати тривалу правову практику;—
відбивати однакову практику — як дії, так і бездіяльності;—
втілювати природну і розумну потребу в правовому ре-гулюванні ситуації. Необхідність застосування норми-звичаю доводилася в суді.
2. Шляхом включення звичаю до законодавчих актів рабо-власницьких і феодальних держав, які утворили найдавніший шар права — звичаєве право (романс-германський тип право-вих систем та ін.).
Для набуття юридичної сили норма-звичай:—
не повинна суперечити закону;—
повинна його доповнювати і як би «оживляти»;—
не може підмінювати закон.
Після набуття нормою-звичаєм правового характеру, тобто санкціонування її державою (правовий звичай), його дотриман-ня забезпечується примусовою силою держави. Так, закони Хаммурапі включали норми-звичаї, які після надання їм письмо-вої форми набули стійкішого характеру. Наприклад, один із за-конів Хаммурапі встановив: якщо син ударить батька, йому слід відтяти руку. Якщо раніше й були сумніви щодо даного пока-рання, цей закон вирішив їх. І одночасно він зробив це покарання важкозмінюваним, перешкоджаючи зм'якшенню покарання, коли відсіч руки сина було визнано згодом надто суворим покаранням.
Звичаєве право — система правових норм, яка ґрунтується на нормах-звичаях, що діють у суспільстві в результаті тривалого застосування, санкціоновані державою і забезпечуються його примусовою силою (у разі потреби).
Звичаєве право сформувалося на ранніх ступенях розвитку суспільства, у період розпаду родового ладу. Виникаючі в суспіль-стві суперечності викликали потребу у фіксації сформованих від-носин у формі різних нормативних установлень (Руська правда, Алеманська правда, Салична правда та ін.). Перші писані зако-ни, що ґрунтувалися на нормах-звичаях, мали справляти вра-ження на підданих своєю стабільністю і розвивати в них почуття впевненості у справедливості.
Згодом звичаї минулого (кревна помста, виклик на дуель) поступово трансформувалися відповідно до соціально-економіч-ному ладу суспільства і дотепер продовжують відігравати досить істотну роль, особливо на рівні повсякденної свідомості, у пра-восвідомості.
Можна назвати сучасні держави, так звані «країни, що розви-ваються»», де звичаєве право відіграє домінуючу роль у регулю-ванні земельних, сімейних і спадкоємних відносин (країни Океа-нії, тропічного поясу африканського континенту, деякі азіатські країни), проте в жодній з них правові звичаї не є самостійним і виключним регулятором суспільних відносин. Ці країни керують-ся і нормами-звичаями, і нормами, виданими або санкціонова-ними державою. Наприклад, у Папуа-Новій Гвінеї діють як но-рми звичаєвого, так і норми загального (англійського) права.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Норми-звичаї і норми права

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок