Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Теорія держави та права -> Джерела та риси права Спарти

Загрузка...

Джерела та риси права Спарти

Назва:
Джерела та риси права Спарти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,02 KB
Завантажень:
38
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
на тему:
Джерела та риси права Спарти


ПЛАН
1. Соціально-політичний лад в Спарті
2. Основні джерела права Спарти
3. Право у різних сферах життя Спарти
4. Право Спарти у зовнішній політиці
Використана література


1. Соціально-політичний лад в Спарті
Спарта була рабовласницькою державою, але із сильними пережитками общинного побуту. Основою економіки тут було сільське господарство. Ремесло було розвинуто вкрай слабко. Необхідність тримати в постійному страху і покорі рабів, число яких у кілька десятків разів перевищувало число вільних, змушувала рабовласників усіма силами підтримувати дисципліну і єдність у своєму середовищі. Звідси - прагнення колективу рабовласників штучними мірами затримати ріст приватної власності, попередити нагромадження спонукуваних багатств в одних руках, тенденція дотримувати зрівняльності в середовищі цієї організованої по військовому асоціації рабовласників. З цієї причини в Спарті дуже довго зберігає свій авторитет спадкоємна аристократія, тоді як в Афінах родової влади був нанесений нищівний удар ще в VI ст. до н.е. (реформи Солона і Клісфена).
У Спарті самим численним класом були раби (ілоти), яких нараховувалося приблизно близько 220 000 чол. Положення ілотів у Спарті значно відрізняється від положення рабів в інших античних державах. Вважають, що ілоти - це завойоване населення, навернене в рабство. Це державні раби, що сидять на землі, тобто прикріплені до неї й які віддають половину врожаю державі. Отже, Спарта не знала приватної власності на рабів. Спартанці спільно володіли всіма рабами і всією землею.
Власне кажучи, клас спартіатів був невеликою групою правлячого класу, яка експлуатувала рабів. Щоб тримати цих рабів у покорі і нещадно розправлятися з рабськими повстаннями, потрібна була визначена військова організація. Спартанці приділяли величезну увагу створенню сильного і боєздатного війська. У них уся система виховання була підлегла однієї мети: зробити з громадян гарних воїнів.
Уся повнота державної влади знаходилася в руках представників найбільш знатних пологів. Керування зосереджувалося в таких органах, як ефорат і герусія. Перший з них являв собою колегію з п'яти посадових осіб, що обирається щорічно в народних зборах. Ефори, владу яких Платон і Аристотель називали "тиранічною", стояли вище всіх інших органів влади. Вони скликали герусію і народні збори і управляли в них. Вони супроводжували царів під час військових походів, наглядаючи за їхньою діяльністю. Ефори могли навіть усувати царів від посади і віддавати суду. Будь-яка посадова особа могла бути звільнена ефорами і віддана суду. Періеків (іноземців) і ілотів вони мали право віддавати страті без усякого суду. Ефори завідували фінансами і зовнішніми зносинами, керували набором війська і т.д. При всім цьому ефори практично були безвідповідальні, оскільки у своїй діяльності вони звітували тільки перед своїми спадкоємцями. Таким чином, ефорат був колегіальним органом поліцейського нагляду за всіма жителями Спарти.
Другий орган - рада старійшин (герусія) була заснована в ІХ ст. до н.е. легендарним царем Лікургом. До складу герусії входили 30 чоловік: 2 пануючи і 28 геронтів. Пізніше в неї увійшли також ефори. Посада геронтів заміщалася особами, що досягли 60-літнього віку. Але головну роль при обранні грав не вік, а знатність походження. Вибори геронтів провадилися в народних зборах - лементом. "Експерти" на дощечках для листа відзначали силу лементу.
Герусія мала законодавчу ініціативу, тобто підготовляла і розробляла питання, що підлягають рішенню нібито "народу". Вона контролювала і дії царів. Вона відала також судовими справами про державні і релігійні злочини.
Існувала і царська влада. Царі були жрецями і полководцями. У якості жреців вони представляли спартанців перед особою богів, робили жертвоприносини. Спочатку влада царів на війні була дуже широкої, але потім вона усе більш обмежувалася ефорами.
Народні збори - апелла. По своєму походженню - це дуже древня установа, що має дуже багато загального з афінським (гомерівськими) народними зборами.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Джерела та риси права Спарти

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок