Головна Головна -> Реферати українською -> Туризм -> Печери України як пам'ятки природи

Печери України як пам'ятки природи

Назва:
Печери України як пам'ятки природи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
150,55 KB
Завантажень:
333
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Одним із важливих напрямків діяльності туристів-спелеологів є навчальна робота. Чим більше ми дізнаємося про таємниці підземного світу, тим необхіднішою стає охорона печер як пам'ятників природи. У зв'язку з багатоцільовим використанням печер у різних галузях господарства в ряді карстових областей України (Крим, Поділля, Українські Карпати, Буковина, Закарпаття) печери взяті під охорону держави і до них обмежений доступ екскурсантів і туристів.

Проникаючи у незвідані раніше куточки природи, людина неминуче так чи інакше втручається у середовище, яке формувалося протягом тисячоліть. Тому для збереження печер, які мають велике наукове та пізнавальне значення, вони оголошуються заповідниками, резерватами, включаються до складу національних природних парків. Охороняються державою Червона, Геофізична, Скельська, Крубера, Миру, Мармурова, Еміне-Баїр-Хосар і ряд інших печер Криму, всі найбільші печери Поділля і Буковини - Оптимістична, Озерна, Кришталева, Вертеба, Ювілейна, Перлина, Атлантида, Попелюшка, які є пам'ятками природи державного значення (рис. 7.3):

Рис. 7.3. Червона печера та її основна "родзинка" - підземна річка

Цікаві факти про печери України:

Місцевість з найбільшою кількістю печер. На плато Чатир-Даг у Криму нараховується понад 1000 карстових вирв та 135 печер, шахт і колодязів. Серед них - знаменита Бінбаш-Коба (укр. - Тисячеголова) довжиною 110 м, з якою пов'язані численні легенди, Суук-Коба (укр. - Холодна) - 210 м, шахти "Бездонна" глибиною 161 м, "Хід конем" - довжиною до 213 м і глибиною 50-60 м.

- Найдовша печера у вапняках знаходиться поблизу с Перевальне Сімферопольського району АР Крим біля витоків струмка Червонопечерського. Це печера Червона (Кизил-Коба). Протяжність її численних горизонтальних та вертикальних ходів становить 13,7 км.

- Найдовша печера у пісковиках - Страдчанська на Розточчі - 360 м.

- Найглибша печера - Солдатська, розташована у Кримському масиві Карабі-Яйли. її глибина - 500 м, протяжність - 2100 м. Дно вкрите глиною та вапняковими брилами.

- Найпросторіша печера - печера Озерна на Тернопільщині. При довжині 114 км вона має об'єм 700 тис. м8 і площу 310 тис. м2.

- Найдовша печера в Україні - Оптимістична, розташована поблизу Коралівки в Тернопільській області, в гіпсах Поділля. У ній розвідано і закартовано 188 км ходів на глибині 20 м. Площа - 215 тис. м, об'єм - 500 тис. м3. Це - найдовша гіпсова печера у світі.

- Найдоступніша печера для туристів - Кришталева. Вона розташована на високому скелястому березі Циганки на околиці Нижнього Кривчого в Тернопільській області. Усі її коридори і зали простягаються майже на 22 км, туристичний маршрут має 3 км, до неї є зручний під'їзд, а центральний лабіринт електрифіковано. Тут багато коридорів, залів, гротів, стіни і стелі яких вкриті різнокольоровими кристалами гіпсу.

- Найбільші печерні утвори-сталактити є в печері Бузулук-Коба, що поблизу Бджолиного в Криму, в її просторому гроті завдовжки 70 м і завглибшки 15 м звисають багаторічні гірлянди льодових бурульок-сталактитів до 3 м довжиною. Однак це ще не рекорд. У печері Червоній (Ки-зил-Коба) в Криму грандіозні зали прикрашені ажурними натіками кальциту, довжина окремих сягає 5-8 м.

Переліки найбільших і найглибших печер України подано у табл. 7.1 і табл. 7.2.

Таблиця 7.1.

Найбільші печери України [11, с 14]

Карстова порожнина Карстова область Місце знаходження Довжина, м

Оптимістична Подільсько-Буковинська Тернопільська обл. 188 000

Озерна Подільсько-Буковинська Тернопільська обл. 114 000

Попелюшка Передгірно-Кримська АР Крим 80 000

Кришталева Подільсько-Буковинська Тернопільська обл. 22 000

Млинки Подільсько-Буковинська Тернопільська обл. 21000

Червона Гірсько-Кримська АР Крим 13 700

Вертеба Подільсько-Буковинська Тернопільська обл. 7 820

Буковинка Подільсько-Буковинська Чернівецька обл. 2 300

Угринь Подільсько-Буковинська Тернопільська обл. 2 120

Солдатська Подільсько-Буковинська АР Крим 2 100

Таблиця 7.2.

Найглибші печери України [11, с 14]

Карстова порожнина Карстова область Місце знаходження Глибина, м

Солдатська Гірсько-Кримська АР Крим 500

Каскадна Гірсько-Кримська АР Крим 400

Нахімовська Гірсько-Кримська АР Крим 374

Дружба Гірсько-Кримська АР Крим 270

Гвоздецького Гірсько-Кримська АР Крим 191

Еміне-Баїр-Коба Гірсько-Кримська АР Крим 150

Аверкієва Гірсько-Кримська АР Крим 145

Суворовська Гірсько-Кримська АР Крим 140

Бездонна Гірсько-Кримська АР Крим 140

Еміне-Баїр-Хосар Гірсько-Кримська АР Крим 125

В Україні печери мають корозійне походження; вони виявлені у 10 карстових областях.

У басейні річок Великої та Малої Угольки в Закарпатській області є група карпатських карстових печер, у Перечинському районі знайдено невеликі печери у вулканічних породах андезитах, у Солотвинському соляному штоці - штучні виробки глибиною до 400 м, в яких діє алергологічна протиастматична лікарня (рис. 7.4).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Печери України як пам'ятки природи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок