Головна Головна -> Реферати українською -> Військова кафедра -> Деякі аспекти воєнного мистецтва та морально-психологічних питань у битві під Берестечком 1651 року

Деякі аспекти воєнного мистецтва та морально-психологічних питань у битві під Берестечком 1651 року

Назва:
Деякі аспекти воєнного мистецтва та морально-психологічних питань у битві під Берестечком 1651 року
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,25 KB
Завантажень:
401
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему:
Деякі аспекти воєнного мистецтва та морально-психологічних питань у битві під Берестечком 1651 року


Аналіз причин дестабілізації воєнної обстановки в Україні після Зборівського миру протягом 1650 р. виклав у своїй доповіді на польському сеймі (грудень 1650 — січень 1651 рр.) київський воєво-да А. Кисіль [1, С.361-372.]. Серед них він назвав:
1. Польський сейм, який відбувся у грудні 1649 — січні 1650 рр., відмовився затвердити пункт Зборівського договору стосовно скасу-вання унії. Серед козацтва, міщан та селян це викликало обурення і недовіру до реальної можливості втілити умови Зборівського дого-вору у життя.
2. На початку 1650 р. з неволі повернувся М. Потоцький. В Укра-їні поширились чутки, що його випустили для того, аби він помстився козакам, і що татари йому у цьому допоможуть. Серед населення звучали заклики до зброї і пропозиції рушити на лінію (західний кордон козацької землі по річки Случ та Мурафі). Б. Хмельницький провів переговори з кримським ханом та турецьким султаном, які під-твердили вірність укладеного українсько-кримськотатарського союзу.
3. Волею польського короля 30 березня 1650 р. М. Потоцький був поновлений на своїй посаді великого коронного гетьмана і при-значений головнокомандуючим збройними силами Польщі. Король пропонував йому розпочати формування польського війська, а табір розташувати не в Луцьку, а на Наддністрянщині та Поділлі або ближче до козацької лінії [1, С.324]. М. Потоцький почав збирати військо, що було сприйнято в Україні як відмову Польщі від Зборівського договору і підготовку до війни.
4. Через поведінку М. Потоцького питання війни і миру почали загострюватися. До Б. Хмельницького він написав ультимативного листа, в якому в образливій формі вимагав вивести козацьке вій-сько з Брацлавщини і повернути шляхті майно, а також заборонив мати зносини з іноземними державами. Одночасно став зосереджувати війська на українському кордоні.
Б. Хмельницький у вересні 1650 р. здійснив блискавичний похід у Молдавію у складі 40 тис. української піхоти і 20 тис. татарської кінноти. Результати походу завершились українсько-моддавською угодою, згідно з якою Молдавія стала союзницею України проти Поль-щі. Повертаючись з молдавського походу, Б. Хмельницький вислав М. Потоцькому ультиматум, в якому вимагав негайно розпустити військо, погрожуючи, що інакше він разом з татарами піде на Поль-щу. М. Потоцький вимушений був відвести свої війська від україн-ського кордону.
5. Від татар Б. Хмельницький отримав інформацію, що в Криму поляки ведуть певну роботу з метою підкупити кримського хана. його оточення, беїв та мурз, аби ті виступили проти козаків. Ця інформація поширилась серед населення України і викликала анти-польські настрої, спричинивши таким чином невідворотність війни проти польської шляхти. Б. Хмельницький вимушений був знову звер-нутися за Гарантіями союзу до турецького султана, який у своєму листі (грудень 1650 р.) запевнив українського гетьмана, що „кримський хан отримав від нього суворий наказ, щоб він на польську сторону не звертав ні свої очі, ні свої вуха, а, навпаки, якщо б звідти подув на вас і на все ваше військо який-небудь злий вітер, почалася воєнна руїна або пригноблення, якщо б поляки захотіли на вас раптово і навально напасти, то щоб він завжди, коли буде потреба, вам допо-магав своїм спритним і швидким татарським військом" [1, С.373-376].
У цих умовах до своїх маєтків почала повертатися шляхта. Пору-шуючи умови Зборівського договору, вони почали карати селян за участь у повстанні. Так, за свідченням А. Виміни, князь Корецький покарав своїх підлеглих, посадовивши їх на палі [2, С.188.]. Про жорстоку роз-праву М. Потоцького над селянами повідомляє Г. Граб`янка [3, С.95-99]. Усе це викликало нову хвилю селянських повстань проти польської шляхти.
Союзні відносини України з Кримським ханством та Молдавією, дружні дипломатичні стосунки Б. Хмельницького з турецьким султа-ном, трансільванським князем та московським царем, а також на-явність у розпорядженні козацького гетьмана величезної армії ви-кликали у польського короля та його оточення стурбованість.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Деякі аспекти воєнного мистецтва та морально-психологічних питань у битві під Берестечком 1651 року

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок