Головна Головна -> Реферати українською -> Військова кафедра -> "Лицарі другого сорту": декілька нотаток для історії "мілітарної контреволюції"

"Лицарі другого сорту": декілька нотаток для історії "мілітарної контреволюції"

Назва:
"Лицарі другого сорту": декілька нотаток для історії "мілітарної контреволюції"
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,55 KB
Завантажень:
105
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
"Лицарі другого сорту": декілька нотаток для історії "мілітарної контреволюції"


Але, перш ніж перейти до критичного розгляду змістовної частини рецензованої монографії, не втримаємось від того, щоб зазначити: нарешті, змістовно цікава і багата робота отримала відповідний зовнішній вигляд. Крейдяний папір, офсетний друк, наявність іменного покажчика, зручне розміщення тексту і приміток на сторінці, сила-силенна репродукцій картин та гравюр, карт, малюнків і кольорових таблиць; особливо відмітимо авторські реконструкції озброєння та одягу вояків різних підрозділів найманого війська, вміщені на стор. 210-215. Завдяки поєднанню зусиль науковця та співробітників київського видавництва „Темпора" приємність викликає самий процес перегортання сторінок рецензованої книги.
Що ж стосується власне змісту монографії, то задля розв'язання загальної проблеми автор спеціально зупиняється на теоретичному обгрунтуванні дефініції найманства з усіма її можливими різночитаннями, передісторії цього інституту на Заході та Сході Європи у ХVІ-ХVII ст. та у Гетьманщині середини XVII ст., тобто до 1669 р. (розділ І), змальовує зовнішню („політичну") еволюцію війська (розділ 2), реконструює внутрішній устрій та принципи функціонування (зокрема, питання комплектування, чисельності та етносоціального складу, постачання та забезпечення, одягу і символіки) (розділ 3), нарешті, розглядає ефективність і повноцінність найманого війська саме як військової сили (озброєння, спорядження і тактика) (розділ 4).
Вирішуючи ці складні дослідницькі завдання, сам автор усвідомлював, що „структура книги й виклад матеріалу вийшли дещо неоднорідними" (є. 16). Сильною стороною роботи якраз і є не приховування за загальними фразами проблем, що чекали дослідника за браком відповідних джерел чи фундаментальних праць з економічної й адміністративної історії гетьманату. Хоча, що цікаво, апелюючи до тем і методик мало розвинутої в Україні історії повсякдення (розділ 3) чи військової історії (частково, розділ 4), автор досяг більш вражаючих успіхів, ніж знаходячись на полі традиційної політичної історії(розділи1-2).Взагалі,структурномонографіяневиглядає бездоганною: її осердя - 3-ій розділ нібито розриває тканину військово-політичної історії, якій присвячено, відповідно 2-й та 4-й розділи. Звідси або численні самоповтори на рівні фраз чи ідей, або ж штучна за своєю природою (чи не досить вдала) спроба виділити в окремі розділи політичну і військову складову історії найманського війська.
Зазвичай немає сенсу обговорювати сюжети, які не знайшли висвітлення у тій чи іншій роботі, тим більше, що автор власноруч застеріг „необхідність обмежитися певним набором „питань до минулого" (с. 16), але в даному випадку назвемо хоча б деякі, тим більш, що до їх досліджень рецензована праця може стати безпосереднім поштовхом. Наприклад, сам автор говорить про можливість спеціальної студії з історії інституту охотницьких полковників (с. 159). Якнайширше дослідницьке поле відкриває визначення гетьманського війська як загалом багатоукладного формування (с. 15). На свого дослідника чекають і численні сюжети про родинний стан найманців, про надвірні війська, про допоміжні полкові підрозділи, про поліційні функції та функції адміністративно-господарського управління найманого війська. Втім, пам'ятаємо, що кожен із названих сюжетів може бути темою окремої монографії і, в даному випадку, йдеться виключно про констатацію подальших дослідницьких можливостей.
Залишаючи на спеціалістів з воєнної історії/історії повсякденності ретельний аналіз сюжетів з 3-го розділу, що, на нашу думку, є окрасою сучасної вітчизняної історіографії, і не торкаючись дрібних недоречностей, зупинимось лише на питанні застосування до реалій Лівобережної Гетьманщини запропонованого Дж.Паркером концепту „мілітарної революції" („те, що видається влучним у стосунку до європейської історії, для історії України, сповненої кривавих внутрішніх конфліктів і війн із зовнішніми ворогами, здається, має свій не менш промовистий сенс" (с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: "Лицарі другого сорту": декілька нотаток для історії "мілітарної контреволюції"

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок