Головна Головна -> Реферати українською -> Військова кафедра -> Екологічні наслідки науково-технічного прогресу

Екологічні наслідки науково-технічного прогресу

Назва:
Екологічні наслідки науково-технічного прогресу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,13 KB
Завантажень:
72
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Екологічні наслідки науково-технічного прогресу


Нова техніка і технологія, досягнення медицини, засо-би масової інформації докорінно змінюють умови життя людей (рис. 2). Однак все частіше постає питання про бажані, небажані та непередбачені наслідки науково-тех-нічного прогресу.
Особливо гострою є проблема співвідношення НТП і збереження природного середовища, яке є єдино можли-вим середовищем життя людини.
Забруднення природного середовища — це таке при-внесення в геосистему різних речовин і сполук, за якого перевищуються граничні концентрації, а отже, і місткість геосистеми. Тут мова йтиме лише про технологічні про-цеси, хоч аналогічні наслідки можуть мати катастрофічні виверження вулканів, пилові бурі тощо. Отже, мають місце дві проблеми: перша — безпосереднє забруднення навколишнього середовища; друга — збільшення масшта-бів водоспоживання. Видобуток вугілля супроводжується відкачуванням сотень мільйонів тонн води, нафти — на-впаки закачуванням, а за останніми даними, водоспожи-вання подвоюється приблизно кожні 10 років, причому найбільша кількість води йде на зрошення (57%). Промисловість використовує 30%, на побутові потреби насе-лення йде 6%, сільськогосподарське будівництво споживає 4%, рибне господарство — 3%. На виробничі потреби 1993 p. в Україні спожито 12,1 млрд м3 води.
Обидві проблеми тісно пов'язані, бо друга викликає першу. Окремі види забруднень особливо помітно впливають на екологічні системи і залежить це не лише від масштабів виробництва. Багато технологій розроблено без урахування екологічного фактора, часто вони мало ефективні щодо одержання кінцевого продукту, але зав-дають значної шкоди природі.
Схема впливу науково-технічного прогресуна природокористування
Прикладом того, як технічний прогрес може оберта-тись регресом, є механічний обробіток грунту. Створені потужні трактори, плуги, культиватори і борони, які мо-жуть обробляти грунт на глибину 27 см і більше. Вияви-лось, що підвищення інтенсивності механічного обробітку грунту порушує його мікроструктуру, негативно познача-ється на врожайності і стимулює ерозію.
Застосування потужнішої (а відповідно і важчої) тех-ніки призводить до збільшення механічного тиску на грунт.
Маса самохідних зернозбиральних комбайнів у розрахунку на 1 м ширини захвату за, останні ЗО років зросла більш ніж у 1,5 раза.
Сучасна технологія вирощування сільськогосподарсь-ких культур передбачає багаторазовий вплив ходових пристроїв машинно-тракторних агрегатів (МТА) на грунт.
Наприклад, поле під озимою пшеницею зазнає як .мінімум дворазового впливу, а поле під цукровим буряком — ше-стиразового. При інтенсивних технологіях вирощування зернових кількість проходів МТА помітно зростає. Багато-разові проходи тракторів та інших сільськогосподарських машин і агрегатів призводять до ущільнення грунтів, по-гіршення ;їх найважливіших агрономічних властивостей, а в результаті — до зниження урожаїв сільськогосподар-ських культур. На типовому чорноземі при багаторазо-вих проходах тракторів різних марок (Т-16М, Т-54В, МТЗ-52, МТЗ-80, Т-74 і особливо — 150К) в шарі до 10 см щільність грунту може перевищити критичну для біль-шості сільськогосподарських культур (1,3—1,4 г/см3). Це зумовлює зменшення вмісту в ній повітря нижче критич-ного рівня (15%), збільшення твердості (20 кг/м2), змен-шення водопроникності (до 10—15 мм/год). Такі негатив-ні зміни виявляються до глибини 50—60 см, але глибше ЗО см вплив ходових систем тракторів постійно послаб-люється.
За даними Естонського НДІ землеробства і меліорації, різні машини впродовж технологічного процесу вирощу-вання сільськогосподарських культур проходять по полю від 5 до 10—15 разів. У підсумку загальна площа слідів або гусениць тракторів та інших машин становить 100— 200% площі поля, 10—20% площі ущільнюється колесами машин від 6 до 20 разів (на поворотних! смугах) і 65— 80% — від 1 до 6 разів, і лише 10—15% площі залиша-ється невкатаною.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Екологічні наслідки науково-технічного прогресу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок