Головна Головна -> Реферати українською -> Військова кафедра -> Українське військо періоду козаччини

Українське військо періоду козаччини

Назва:
Українське військо періоду козаччини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,27 KB
Завантажень:
553
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Українське військо періоду козаччини


Могутність війська за княжих часів була зумовлена в першу чергу його зв'язком з державою. Татарська навала у ХШ—XIV ст. призвела до занепаду української держа-ви і її війська. Землі України потрапляли під литовські, польські, угорські, молдавські прапори.
XV—XVIII ст. в історії України — це період козач-чини. Основною причиною зародження козацтва була не-безпека з боку орд кочівників, які грабували, нищили, брали у полон український люд. У цей час визріває на-ціональна свідомість народу, міцніє його бажання здо-бути свободу і незалежність.
Слово «козак» тлумачать по-різному. За однією з версій, це слово — турецького походження, означає «вільна, відважна, войовнича людина».
Козаками ставали вихідці з прикордонних замків і містечок, які йшли в степи, ловили звірів, билися з татарами. Спочатку вони не мали ніякої військової орга-нізації, а збирались у ватаги по кілька десятків чоловік, обирали отаманів з числа тих, хто мав воєнний досвід. Зброя їх була простою: луки, списи, сокири, шаблі, при-мітивні рушниці. Такі козацькі ватаги діяли в степах не-залежно одна від одної, зрідка об'єднуючись для спільної боротьби, їхньою тактикою була локальна війна, а метою — здобич. Лише у першій половині ХУІ ст. козаки освоїли простори нижче Дніпрових порогів — так званий Низ, або Запоріжжя, і почали будувати козацькі укріплення — січі (від слова «сікти»), У 1553 р. волин-ський князь Д. Вишневецький (?—1563) зібрав першу ватагу козаків (понад 300 чоловік), озброїв їх і пішов за Дніпрові пороги. На островах козаки знаходили для себе захист від татар, полювали, ловили рибу. Завзята боротьба козаків з татарами принесла Україні славу.
У 1568 р, польський король Сигізмунд Август (1520—1572) найняв козаків на організовану військову службу для захисту земель Польщі від кочівників. Утво-рилося реєстрове козацьке військо; козаки отримували платню, мали однаковий одяг, зброю, вправлялись у вій-ськовій майстерності. За реєстровими козаками зали-шалися права на волю.
На зразок організації реєстрових козаків почала перетворюватися решта козацького війська. Козаки поді-лялися на «зимівників», які зимували і постійно про-
живали в Січі, та паланкових козаків, які мешкали у поселеннях поза межами Січі, а для бойових походів чи боїв приходили до війська. Порівняно з простим людом козаки мали цілий ряд привілеїв: вибори військової старшини (командирів), звільнення від податків, влас-ний незалежний суд, безкоштовне утримання під час походів, право полювати і ловити рибу на Низу та ін.
Козацьке військо мало демократичний устрій. Усі важливі політичні й організаційні питання (вибори стар-шини, гетьманів, згода на військові походи, судові спра-ви, поділ угідь, укладання угод з іншими державами) ви-рішувалися на раді (мал. 6). Залежно від її учасників рада поділялася на повну, військову, генеральну, стар-шинську, чорну.
Командування військом здійснювала військова старшина різних ступенів. На чолі війська стояв геть-ман. Він був головою козацької держави, мав повну ад-міністративну владу, брав активну участь у законодавчій діяльності, судовій справі. Приймаючи рішення з основ-них питань, гетьман враховував думку генеральної та старшинської рад.
До генеральної старшини входили: обозний, судді, писар, осавули, хорунжий і бунчужний. Генеральний обозний займався військовим обозом, організовував обо-рону табору в походах, заправляв військовою артиле
рією. Йому підпорядковувалися полкові обозні. Генера-льні судді розглядали справи у генеральному суді. Гене-ральний підскарбій (скарбник) відав державною казною. Генеральний писар очолював генеральну військову кан-целярію козацької держави, вів найважливіші внутрішні та закордонні справи. Генеральні осавули керували окре-мими частинами козацької армії, проводили огляд військ. Генеральний хорунжий (хоружий) відповідав за військові прапори, керував «придворним» гетьманським військом. Бунчужний носив перед гетьманом бунчук (відзнаку гетьмана), допомагав гетьманові у походах.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Українське військо періоду козаччини

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок