Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> ЄГИПЕТ - ПЕРША ЦИВІЛІЗАЦІЯ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ

ЄГИПЕТ - ПЕРША ЦИВІЛІЗАЦІЯ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ

Назва:
ЄГИПЕТ - ПЕРША ЦИВІЛІЗАЦІЯ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
34,31 KB
Завантажень:
133
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
ПРИРОДА ТА НАСЕЛЕННЯ СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ І ПРИРОДА СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ. На північному сході Африки, коло Середземного моря, там, де тече річка Ніл, була розташована одна з найбільших країн стародавнього світу — Єгипет.

Африка — дуже жаркий край. Дощі випадають рідко, і весь час стоїть нестерпна спека. В Африці є велика пустеля Сахара. Там здіймаються піщані горби — бархани.

Лише одне місце в Африці нагадує квітучий сад. Це — долина річки Нілу. Люди здавна селилися в долині Нілу. Там майже п'ять тисяч років тому утворилася Єгипетська держава, яка простяглася від Середземного моря до перших нільських порогів.

Ніл — найдовша річка світу. Він починається в глибинах Африки, біля самого екватора. У верхній течії Ніл долає багато підводних скель — порогів, а в нижній, наближаючись до Середземного моря, тече широко і повільно. У тому місці, де Ніл впадає у море, він розділяється на кілька рукавів. Зверху, з висоти пташиного польоту, ці річечки та острівці разом за формою схожі на трикутник. Стародавні греки називали це місце дельтою Нілу, бо воно нагадувало їм одну з літер їхнього алфавіту А — «дельту». Греки дали й назву цій країні — Єгипет. Самі єгиптяни називали свою країну Кемет — «Чорна земля» через родючі землі і щоб відрізнити її від «червоної землі» — пустелі.

Береги Нілу густо заросли єгипетським очеретом — папірусом. Там водяться незчисленні зграї різних птахів. У воді живуть крокодили і бегемоти, багато риби. На берегах Нілу розкинулися гаї акацій, пальм, сикомор і тамарисків.

У стародавньому Єгипті водилися слони, жирафи, носороги, кабани, антилопи, а в пустелі лунало грізне рикання лева та пантери.

РОЗЛИВИ НІЛУ. В Єгипті дмуть посушливі суховії, які приносять жарке дихання пустелі. Особливо страшний вітер хамсин. Арабською це слово означає «п'ятдесят», бо хамсин дме з пустелі Сахари 50 днів. Це — страшне лихо. Вітер засипає усе хмарами піску. Єгипет перетворюється на випалену сонцем пустелю. Всі рослини в'януть, суха земля тріскається.

Але ось з півночі повіяло прохолодою. Це — рятівний північний вітер. Він Здуває весь пил, повітря стає холоднішим. У цей час далеко на півдні, звідки тече Ніл, починається сезон дощів, а на горах тане сніг. Поступово вода в Нілі піднімається і робиться каламутною і зеленою. Річка виходить з берегів — почалася повінь. Днів через десять вода в Нілі стає червоною, ніби кров.

Повінь триває 3 місяці — з червня до вересня. Вода піднімається на 7 м. Потім вода спадає, лишаючи на берегах товстий шар родючого намулу. Товщина цих річкових наносів за багато тисячоліть досягла 11м, а в дельті Нілу — навіть до 20 м. Тому стародавні єгиптяни називали свій край «Дарунок Нілу».

ЄГИПТЯНИ-ЗЕМЛЕРОБИ. Закінчилася пора повені. Ніл знову спокійно котить свої води. А навколишні поля добре зволожені й вкриті родючим намулом. Можна починати сівбу.

Землеробство було головним заняттям у стародавньому Єгипті. Земля після розливів Нілу м'яка і не потребує великих зусиль для обробки. У плуг запрягали биків, орали поле і засівали його пшеницею та ячменем.

Після сівби на поле виганяли корів, овець, щоб вони своїми ратицями втоптали зерно у землю, інакше воно засохне під палючими променями сонця. Стародавні єгиптяни орали і сіяли не у весняні місяці, як українські селяни, а в листопаді та грудні. Після цього наставала пора сходів.

Деякі ділянки землі були добре зволожені. Але на пагорби вода не доходила. Тому з часом єгиптяни придумали подавати воду на поля, що на узвишші, за допомогою спеціальних пристроїв, схожих на український «журавель» біля криниці. Такі підйомні машини для води називали шадуфами.

Щоб зволожити поля, розташовані далеко від річки, селяни прокопували від Нілу канали, а від каналів — маленькі канавки, і так підводили воду до своїх полів.

Поля і канали огороджували спеціальними греблями (дамбами), зробленими з глини та очерету. В дамбах посередині робили ворітця. Під час розливу Нілу їх відчиняли і пропускали воду на поля, а потім зачиняли. Селянська родина сама не могла викопати цілий канал чи насипати греблю. Тому єгиптяни виконували ці роботи гуртом, цілими селищами. В Єгипті на зміну родовій общині з'явилася сільська сусідська община.

Нарешті заколосилися пшениця та ячмінь. Настала пора жнив — останній, третій період єгипетського сільськогосподарського року. Селяни мідними серпами зрізають самі лише колоски. Потім на току колоски кидають для обмолоту під ноги худобі — бикам, ослам.

Ні на хвилину не спиняється молотьба. Жінки совками підкидають обмолочене зерно вгору й віють його. Обмолочене і провіяне зерно корзинами зносять до комор і висипають у засіки. Поряд сидить писар і записує кількість корзин. Господар багатого маєтку мусить знати, який урожай зібрали з його полів. Тоді він скаже, скільки зерна треба віддати до царської комори, а скільки можна залишити у своєму господарстві.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: ЄГИПЕТ - ПЕРША ЦИВІЛІЗАЦІЯ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок