Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Становлення самурайства, самурайського стану, одяг самураїв

Становлення самурайства, самурайського стану, одяг самураїв

Назва:
Становлення самурайства, самурайського стану, одяг самураїв
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,71 KB
Завантажень:
165
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Частина I

Виникнення самурайства

Виникнення самурайства не являє собою виняткового явища в соціальній історії народів світу. Стани і касти професійних воїнів існували в багатьох державах Європи й Азії в епоху панування феодалізму.

У Японії поява стану воїнів була тісно зв'язана зі становленням феодалізму, що розвивався загалом по тим же класичним законам, що і феодальний лад Західної Європи.

Постійні війни з аборигенами Японських островів - айнамы - вели до проникнення японців з південних і центральних областей Хонсю на північний схід країни, що супроводжувалися захопленням айнських земель. Ця експансія робила можливими розподіл території айныв між японськими дайме, що ставали панами айнської землі. Виникали сильні і постійні дружини для захисту володінь від вторгнення в них айнів і військ інших князівств, а також для придушення селянських повстань.

У XII ст. після перемоги коаліції під керівництвом феодалів з роду Мінамото над іншим могутнім угрупуванням на чолі з родом Тайра в Японії встановився режим військової диктатури, при якому влада в країні знаходилася в руках верховного воєначальника - сегуна. Подібна форма правління відсувала імператора, позбавленого фактичної влади, на задній план і дозволяла князям більш ефективно експлуатувати селян і інші нижчі шари населення, утримуючи їх у підпорядкуванні силою зброї. З цього часу самурайство, під яким у широкому змісті слова стали згодом матися на увазі світські феодали, починаючи від великих впливових князів (дайме), включаючи і самого сегуна, і кінчаючи дрібними дворянами, остаточно завоювало політичну владу, ставши пануючою силою країни. Феодальне лицарство складалося і юридично оформлялося як спадкоємний і привілейований стан усередині пануючого класу, будучи його складовою частиною.

У зв'язку з розходженням соціальних функцій і матеріального становища різних шарів самурайства воно мало складну ієрархічну структуру, зв'язану відносинами особистого служіння васала сюзеренові і заступництвом князя своїм слугам. Найбільш характерною рисою, властивої Японії, була численність військово-служивого дворянства. Це було обумовлено прагненням окремих дайме до могутності і переваги над конфронтуючими їм феодальними князями і необхідністю боротися в міжусобицях і при селянських повстаннях власними силами, без підтримки ззовні. У визначені тимчасові відрізки історії Японії (XVI - XVII ст.) стан воїнів нараховував разом з родинами близько 2 млн. чоловік (із прислугою - близько 3 млн.), що складало приблизно 10 % усього населення країни. У порівнянні з цим середньовічні лицарі в країнах Західної Європи, наприклад Англії і Франції, навряд чи складали 1 - 2 % населення. Тут же варто відзначити, що відношення європейських лицарів і японських самураїв до селян було різним. Якщо в Європі в епоху середньовіччя селянина розглядали як знехтувану і грубу істоту, то в Японії, незважаючи на антагонізм між станом воїнів і селянських мас, гноблення й експлуатацію селянства, хлібороб наближався по своєму соціальному стані до самурая, а його праця відповідно до конфуцианським навчанням вважався шановним. В ідеологічному плані між самурайством і селянством також не було різкого протиставлення, що спостерігалося щодо ремісників, купців, акторів і інших нижчих шарів суспільства. Не випадковим тому було те, що багато селян удостоювалися до старості права носіння малого самурайського меча. З іншого боку, селянство частіше орієнтувалося на самурайство, прагнучи наслідувати стану воїнів.

Крім того, самураї істотно відрізнялися від лицарства європейських країн часів середньовіччя економічними позиціями, своїм специфічним етичним навчанням бусідо, релігійними поглядами. В іншому самураї загалом були схожі з західноєвропейськими воїнами. Самурайство так само, як і лицарі Європи, займали особливе місце в соціальній структурі суспільства, вважаючи вірність сюзеренові головною чеснотою воїна, а військову справу - основним і єдиним заняттям будь-якої шляхетної людини, зі зневагою відносилися до трудової діяльності. Самурайство, як стан, проіснувало понад сім століть, і було формально скасоване після 1868 р. ( вірніше, було змінено його якісний стан відповідно до духу часу і буржуазних перетворень). Проте традиції самураїв, вироблені в плині тривалого часу, не зникли. Традиційні риси, властиві самурайству середньовічної Японії, були обновлені і трансформовані, ставши основою японської ідеології.

Слово "самурай" (сабурай), утворене від дієслова старо японської мови "сабурахи", має в японському словнику древньої мови наступне тлумачення: "служити великій людині, людині вищого стану"; "служити хазяїнові, захищати хазяїна". Для графічного позначення цього слова японці скористалися китайським ієрогліфом, що читається як "дзи". Розкладання цього ієрогліфа на складені (рен - людина і сі - буддійський храм) говорить про ймовірне застосування цього знака для позначення людей, що охороняли буддійські храми і службовців при них.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Становлення самурайства, самурайського стану, одяг самураїв

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок