Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Антифашистська боротьба в європейських країнах

Антифашистська боротьба в європейських країнах

Назва:
Антифашистська боротьба в європейських країнах
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,49 KB
Завантажень:
461
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Антифашистська боротьба в європейських країнах


Від часів закінчення другої світової війни вже минуло понад півстоліття, а тема руху Опору на-цистським загарбникам у зарубіжних європейсь-ких державах, участі в ньому громадян України ще не знайшла належного висвітлення і продов-жує привертати увагу істориків.
Надто своєрідним, складним і непередбачуваним виявилося виникнення у сусідніх і в несуміжних з колишньою радянською державою країнах Європи середовища, з якого, до лав учасників спротиву гітлерівським окупантам вступали наші співвітчизники, закинуті долею на чужину. Воно формувалося повсюдно, де скупчувалися вивезені на примусові роботи за межами батьківщини вої-ни, що потрапили в полон, цивільні особи з тим-часово окупованих ворогом областей, а також в'язні нацистських концтаборів і тюрем.
В умовах підконвойного рабства ними ство-рювалися підпільні осередки, здійснювалися акції саботажу і протесту, встановлювалися зв'язки з місцевими патріотами, надсилалися загони до складу збройних дружин антифашистів.
Як це не прикро, але імена і звершення бага-тьох українських подвижників зарубіжного руху Опору стали відомими лише через півтора-два десятиліття після закінчення війни. За умов ста-лінського режиму навіть саме слово «полон» вважалося ганебною зрадою. Довгі роки чимало наших співвітчизників, побоюючись репресій, приховували факт своєї участі в антифашистській боротьбі за межами батьківщини. Далеко від рід-ної землі вони вважали за краще боротися проти нацистських поневолювачів під вигаданими іме-нами.
Негативне ставлення сталінського керівництва до участі громадян СРСР у русі Опору за межами країни тривалий час стримувало історичні дослі-дження. Про діяльність земляків у складі анти-фашистських формувань радянська й зарубіжна громадськість дізнавалася з великим запізненням. Так, подвиги вінничанина В.В. Порика набули в Україні розголосу лише після того, як він став національним героєм Франції.
З кінця п'ятдесятих - початку шістдесятих років почалося видання спогадів, збірок статей, науково-популярних праць з даної проблеми. У цьому зв'язку значний інтерес становили публікації, при-свячені бойовій співдружності слов'ян. Спочатку вони обмежувалися висвітленням конкретних при-кладів взаємодії патріотів двох-трьох держав.
Впродовж 60-х років з'явилися фундаментальні доробки, які містили аналіз зібраних фактів про спільну боротьбу слов'янських народів. В Україні вийшла друком перша узагальнююча моногра-фія В.І. Клокова, яка пізніше доповнювалася публікаціями про участь слов'янських народів в антифашистській боротьбі в усіх європейських країнах.
Переважна більшість видань з даної тематики висвітлювала дії українців у русі Опору сусідніх держав Центральної Європи та Балканського півострова.
Щодо розробки й оприлюднення матеріалів про роль громадян України в антигітлерівській боротьбі всіх народів Європи, то тут поки що превалюють випадкові починання. В 1965 р. у Донецьку було видано збірку спогадів учасників європейського руху Опору. Автором одної з ста-тей був колишній шахтар, потім стрілець-радист бойового літака Іван Петухов. Літак, до екіпажу якого входив Іван Петухов, було збито, і стрі-лець-радист опинився в концтаборі. У 1943 р. йо-го разом з іншими в'язнями вивезли на примусові роботи за кордон. 1944 р. він, Федір Полетаев і Микола Конкін втекли до італійських партизанів. У бою біля Канталупо Ф.А. Полетаев загинув і був проголошений національним героєм Італії. Іванові Пєтухову і Миколі Конкіну поталанило повернутися на батьківщину.
Український читач одержав також змогу по-знайомитися зі статтею «Ударна бригада» і що-денником, які належать перу Григорія Жиляєва, колишнього харківського школяра, а в роки вій-ни - юного бійця роти і бригади наших співгро-мадян у складі партизанських формувань на те-риторії Югославії.
З цими скромними доробками позитивно кон-трастують деякі дослідження зарубіжних науков-ців. Маємо, зокрема, на увазі капітальну працю югославського воєнного історика, полковника Владо Стругара, в якій зібрано факти бойових дій наших громадян у складі підрозділів, частин та з'єднань Народно-визвольної армії Югославії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Антифашистська боротьба в європейських країнах

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок