Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Виникнення і розвиток феодальний відносин в Західній Європі

Виникнення і розвиток феодальний відносин в Західній Європі

Назва:
Виникнення і розвиток феодальний відносин в Західній Європі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,52 KB
Завантажень:
216
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Виникнення і розвиток феодальний відносин в Західній Європі
Господарство, засноване на жорстокій експлуатації рабів, зазнало економічного краху.
В середині першого тисячоліття н. е. сталися кардинальні зміни в господарстві країн світу, суть яких полягала в появі нових економічних відносин, які в науковій літературі дістали назву феодальні, а суспільство – феодальне або аграрне (від слова феод – спадкове землеволодіння) в Західній Європі у середні віки.
Становлення цих економічних відносин відбулося в різних країнах в різний час. Найраніше феодалізм виник в Індії (ІІ ст.), в Італії в ІІІ ст., Англії і Франції в V ст., в арабів, японців і східних слов’ян в VI ст., в Німеччині – в VІІ ст.
Історики багато сперечались з приводу походження західноєвропейського феодалізму. Так звані романісти (Дюбо, Фюстель де Куланж) виводили феодалізм із римських начал, германісти (Ш. Монтеск’є, Г. Мауер, Г. Вайц, П. Рот, Дж. Кембл) – із відносин, які існували у варварів. Однак, уже в ХІХ ст. К. Ф. Савіні, Ф. Гізо, М. М. Ковалевський, О.П. Виноградов довели, що на значній території Західної Європи феодальний лад виник в результаті синтезу римських і германських соціально-економічних інститутів. Ця точка зору одержала подальший розвиток в марксистській історіографії (З. В, Удальцова, Є. В. Туткова, Б. В. Поршнєв, Ф. Я. Полянський).
У Західній Європі біля витоків феодалізму стояли дві соціальні системи: антична, рабовласницька і варварська, ро-доплемінна. Відмінність між ними була велика. Перша досягла досить високого розвитку, друга ще не знала класового ладу. З одного боку, в античному суспільстві у IV—V ст. почали складати-ся протофеодальні елементи, з іншого — багато народів приходи-ли до феодалізму шляхом самостійного внутрішнього розвитку.
Феодальну економіку характеризують такі ознаки:
панування великої земельної власності класу феодалів;
поєднання її з дрібним індивідуальним господарством безпосередніх виробників — селян, що часто мали у приватній власності основні засоби виробництва, худобу;
своєрідний статус селян, які були не власниками землі, а її утримувачами на різних умовах, аж до права спадкового корис-тування;
різні форми і ступінь позаекономічного примусу селян, особиста і поземельна залежність, судова підлеглість владі фео-дала, станова неповноправність селянства;
переважання аграрного сектору над торговим і промис-ловим;
панування натурального господарства і відповідний ха-рактер держави;
загалом низький рівень техніки і знань, ручне виробницт-во, пріоритетне значення індивідуальних виробничих павичок.
Ці характерні ознаки не становлять усіх особливостей феода-лізму. Необхідно виділити також умовний характер феодальної власності на землю і розподіл права на неї між кількома феода-лами. Феод був спадковою земельною власністю представника панівного класу, пов'язаною з обов'язками несення військової служби та інших обов'язків на користь вищого за ієрархією сень-йора. Останній також вважався власником феоду. Ця специфі-ка породжувала особливу значимість феодальної ієрархії і осо-бистих васально-ленних з'вязків.
У межах феодальної вотчини (французька сеньйорія, анг-лійський манор) здійснювалась експлуатація селян, яка стала основою для вилучення феодальної ренти. Феодальна земель-на рента — це частина додаткового продукту залежних селян, що безплатно, безеквівалентно привласнюється землевласником. Вона є економічною формою реалізації власності феодала на зем-лю, засобом позаекономічного примусу.
У період становлення феодалізму переважала відробіткова рента у посднанні з продуктовою. В XI—XV ст. у зв'язку зі зро-станням міст, поширенням товарно-грошових відносин поряд з попередніми двома формами набуває значення грошова рента. Поступово феодали скорочували своє господарство, передавали панську землю в утримання селян і жили за рахунок натураль-ного і грошового оброків. Цей процес, що одержав назву кому-тації ренти, сприяв зростанню економічної незалежності селян-ського господарства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Виникнення і розвиток феодальний відносин в Західній Європі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок