Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Американський фактор у сучасних відносинах Японії і Росії

Американський фактор у сучасних відносинах Японії і Росії

Назва:
Американський фактор у сучасних відносинах Японії і Росії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,21 KB
Завантажень:
259
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
УДК 327 (091) Пронь СВ.
Американський фактор у сучасних відносинах Японії і Росії
В сучасній російській історіографії є чимало вчених, у тому числі і всесвітньо відомих, які займаються внутрішньою й зовнішньою політикою та дипломатією Японії. Серед них, насамперед, слід назвати академіка С.Тіхвінського, професорів І.Латишева, Б.Славінського, К.Саркісова, В.Єрьоміна. На жаль, серед українських дослідників цього напрямку автор не може назвати жодного. Але навіть російські японознавці, розглядаючи складні питання новітньої історії Японії, зокрема, торкаючись ролі Сполучених Штатів на Далекому Сході, не піднімали проблеми американського фактора у стосунках Росії та Японії у сьогоденні. Саме цим пояснюється актуальність теми. Завдання автора статті і полягає у тому, щоб висвітлити наявність американського чинника в японо-російських відносинах, довести його вплив, досить активне втручання у стосунки одних з наймогутніших країн світу - Японії та Росії.
Відносини з Росією для японської зовнішньої політики завжди залишалися однією з найбільш складних проблем. Ця складність визначалася двома суттєвими моментами - участю Японії в американській зовнішньополітичній стратегії в Азіатсько- тихоокеанському регіоні та невирішеністю територіального питання. Розглянемо ці взаємопов'язані складові частини сучасних японсько-російських відносин.
Лідери Японії після закінчення другої світової війни традиційно відчували по відношенню до російської держави почуття побоювання через пряму чи потенційну загрозу безпеці і незалежності Японії з боку СРСР. Це продовжувалося до кінця 1980-х - початку 1990-х років, коли із закінченням "холодної війни" у відносинах між двома центрами сили - Сполученими Штатами Америки і Радянським Союзом - почалося зближення позицій у політичній, економічній і стратегічній областях. Нова міжнародна ситуація викликала у Японії неадекватну реакцію. З одного боку, керівники Японії, громадськість країни, безумовно, позитивно зустріли процес оздоровлення міжнародних відносин у системі Схід- Захід, який тоді розпочався. З іншого боку, в Японії почало зростати почуття занепокоєння за національну безпеку, враховуючи розвиток нового світопорядку.
Все це обумовлено двома головними причинами. По- перше, порушення стратегічної рівноваги між двома наддержавами, яке на протязі всіх післявоєнних десятиріч підтримувало відносну стабільність системи міжнародних відносин. Таке порушення було результатом однобічного скорочення воєнного потенціалу Росії на глобальному та регіональному рівні, посилення економічної залежності республік колишнього СРСР, які вступили в глибоку структурну кризу, від економічної допомоги Сполучених Штатів, країн Західної Європи. В цих умовах адміністрація США отримала додаткову можливість здійснювати тиск на керівництво Росії з широкого кола політико- стратегічних питань. По-друге, в нових умовах укріпили свої конкурентні позиції американські корпорації - найбільш серйозні суперники японських фірм в економічній та технологічній галузях.
Таким чином, поліпшення американсько-російських відносин, хоча й торкалось американської і західноєвропейської зацікавленості, але не укріпило ні стратегічну, ні економічну, ні технологічну безпеку Японії. Швидше навпаки, нова міжнародна ситуація вимагала від японських лідерів додаткових зусиль по забезпеченню гарантій національної безпеки на російському напрямку і в майбутньому у вирішенні завдань обороноздатності повинна буде розраховувати переважно на власні сили.
Протягом всіх післявоєнних десятиріч Сполучені Штати в рамках розробленої ще на початку 1950-х років
стратегії силового стримування Радянського Союзу вносили практичний внесок в забезпечення безпеки Японії на Далекому Сході. Американські зусилля на протязі всієї " холодної війни" з СРСР були направлені на економічне виснаження радянської економіки завдяки занадто великим для неї військовим витратам, на послаблення воєнного потенціалу СРСР та нейтралізацію його як головного стратегічного супротивника. Безумовно, в цій політиці Сполучені Штати переслідували власну мету та зацікавленість, розраховуючи кожного разу використати помилки радянського керівництва для прискорення дестабілізації політичних і ідеологічних структур радянського державного механізму і в кінцевому рахунку - сприяти його розпаду як центру сили.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Американський фактор у сучасних відносинах Японії і Росії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок