Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> ВИВЧЕННЯ ЦИВІЛІЗАЦІЇ МАЙЯ В ІСТОРІОГРАФІЇ КІНЦЯ ХІХ - ХХ СТ.

ВИВЧЕННЯ ЦИВІЛІЗАЦІЇ МАЙЯ В ІСТОРІОГРАФІЇ КІНЦЯ ХІХ - ХХ СТ.

Назва:
ВИВЧЕННЯ ЦИВІЛІЗАЦІЇ МАЙЯ В ІСТОРІОГРАФІЇ КІНЦЯ ХІХ - ХХ СТ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,96 KB
Завантажень:
315
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
К.В. Мальшина
ВИВЧЕННЯ ЦИВІЛІЗАЦІЇ МАЙЯ В ІСТОРІОГРАФІЇ КІНЦЯ ХІХ - ХХ СТ.
Актуальність цієї теми, а саме теоретичний її аспект, полягає у тому, що історіографічні дослідження є окремою галуззю історичної науки, вони не тільки висвітлюють загальний шлях наукового пізнання історичної реальності, але й створюють нове бачення перспектив подальшого розвитку науки, більше конкретизують нагальні завдання дослідження з певної проблематики. Практична важливість вивчення історіографії майяської цивілізації виражається у тому, що вітчизняна, українська майяністика тільки-но формується та фактично торкається окремих питань історії, етнографії, філології народів майя.
Тому головною метою даної статті є вивчення історіографії соціально-економічної і політичної проблематики посткласичного суспільства майя, його особливостей, періодизації, головних характерних рис кожного її етапу та зв'язку з іншими гуманітарними та природничими дисциплінами, що надасть можливість розширити науковий інтерес до нових напрямків дослідження цивілізації майя.
Особливості історіографії майяської проблематики полягають у наступному. По-перше, протягом всієї історії вивчення цивілізації майя в усіх її аспектах археологія стає важливим постачальником основних даних. Праці археологів, що містять звіти про розкопки, й у такий спосіб є свого роду джерелами, у той же час містять і історичний аналіз виявлених фактів і матеріалів, на базі якого створюються наукові концепції соціально-економічного і політичного устрою майяського суспільства.
По-друге, наприкінці ХІХ - першій половині ХХ століття приділялося мало уваги періодизації історії майя і відмінностям цих періодів. Йшло нагромадження всіх основних видів джерел - письмових, археологічних, етнографічних, що поступово приводило до їхньої концептуальної адаптації і створення різних гіпотез про характер суспільства майя в цілому.
Таким чином, історіографія проблеми найтіснішим способом пов'язана з нагромадженням письмових і етнографічних джерел і історією археології Юкатану і Мезоамериканського регіону в цілому.
Період з 1840 по 1914 рр. можна визначити як класифікаційний етап вивчення майяськїй цивілізації. Становлення етнографії й археології як науки в Європі й Америці спричинило за собою початок ретельного збору інформації. Честь наукового відкриття цивілізації належить Дж.А. Стефенсу і його супутнику - художнику Ф. Казервуду. Результатом їх подорожей у 1839 р. стали об'ємні публікації відкритих руїн, які вони встигли застати в менш зруйнованому вигляді, ніж ці руїни стали виглядати пізніше, а також їх опис і гіпотеза про походження і характер виявленої цивілізації [1].
З цього часу головні зусилля були спрямовані на нагромадження і систематизацію інформації, з окремими спробами аналізу і побудови концепцій походження цивілізації. Протягом усього періоду відбувалися постійні археологічні відкриття нових селищ міського типу; крім того, робота в архівах дозволила зробити унікальні знахідки індіанських рукописів і втрачених іспанських хронік. Не зменшується й загальний інтерес щодо походження цивілізації майя, що приводить до фантастичних ідей (спадкоємці Атлантиди та ін.).
Ці два дослідники стали першими в різнорідній і колоритній групі американців і іноземців, що почали детальне дослідження Юкатану. Крім них слід виділити Дезире Шарне, француза, що зробив перші фотографії міських руїн; Ле Плонжона, що почав систематичні розкопки; А. Моудслі, англійця, що замапував безліч селищ і видав велику "Біологію Центральної Америки", включаючи 4 томи по археології. Подібною ж діяльністю займався німець Т. Малер. К. Саппер, географ і етнограф, уперше класифікував руїни за архітектурними типами і розподілив їх відповідно до етнічних зон. Е. Томпсон, американський консул у Юкатані, дренував Священний Сенот у Чичен-Іці [2.-С.64-66].
Із самого початку археологія була в тісному союзі з загальною антропологією. Найбільш видатним археологом-антропологом став німецький фахівець Ф. Боас [3], прихильник теорії культурної еволюції.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ВИВЧЕННЯ ЦИВІЛІЗАЦІЇ МАЙЯ В ІСТОРІОГРАФІЇ КІНЦЯ ХІХ - ХХ СТ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок