Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Соціально-політичні процеси в світі в 20—30-ті рр.

Соціально-політичні процеси в світі в 20—30-ті рр.

Назва:
Соціально-політичні процеси в світі в 20—30-ті рр.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,41 KB
Завантажень:
440
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Соціально-політичні процеси в світі в 20—30-ті рр.


Тема посідає особливе місце в курсі «Політична історія XX ст.». Охоплюючи відносно нетривалий історичний період, вона, однак, передбачає аналіз цілої низки складних і суперечливих за своїм характером історичних і політичних явищ, що неабияк вплинули на світовий розвиток. Серед них: тенденції соціально-еконо-мічного та політичного розвитку країн Заходу та Радянської Росії у 20—30-ті роки; розвиток фашистського руху на Заході та протидія йому з боку народних фронтів; ствердження соціал-демократичного і буржуазного реформізму; специфіка утворення та дії тоталітарних режимів у світі у 30-ті роки.
Враховуючи факт внутрішньої замкненості, зовнішньої відокремленості капіталістичної та соціалістичної систем у 20—30-ті роки, за мету вивчення теми висувається також з’ясування не тільки специфічних рис їхнього внутрішнього розвитку, а й специфіки зовнішньополітичних орієнтацій, особливостей впливу на світові тенденції в зазначені роки.
Щодо країн Західної Європи та США, їхні політичні стосунки після першої світової війни регулювалися Версальсько-Вашинг-тонською системою міжнародних договорів. Ця система констатувала перерозподіл економічних і політичних сил між країнами-переможницями (передусім, Англією, Францією, США) і переможеними (Німеччиною та її союзниками) і стверджувала провід-не становище перших у світовій політиці повоєнного часу.
Розгляд проблеми міжнародних відносин посідає особливе міс-це у визначенні тенденцій економічного та політичного розвитку країн Західної Європи і США в 20—30-ті роки. В цьому сенсі ця проблема має розглядатися сукупно із цілим рядом інших проблем, пов’язаних, наприклад, із з’ясуванням факту економічного зростання не лише США, Англії, Франції як країн-переможниць, а й Німеччини як переможеної країни, слід також врахувати значення в цьому процесі системи виплати Німеччиною репараційних платежів, специфічної ролі Сполучених Штатів, які починають суттєво впливати на характер міжнародних відносин у зазначені часи.
Інше питання, що потребує відповіді, пов’язане зі з’ясуванням того, чому Версальсько-Вашингтонська система не забезпечила, як це передбачалося, тривалого балансу політичних сил і, навпаки, як показав хід історії, виявила тенденції до реваншизму, загострення політичних суперечок між провідними державами.
Відповіді на поставлені питання можуть бути знайдені в підручниках з новітньої історії, рекомендованих для вищих навчаль-них закладів, а також у навчальному посібнику «Політична історія ХХ століття», що містить матеріали з історії міжнародних відносин після І-ї світової війни.
Зазначена література є суттєвим джерелом і для з’ясування тенденцій економічного та політичного розвитку країн західної Європи та США в 20—30-ті роки. Так, загальною тенденцією вказаного періоду стала економічна та політична стабілізація західних країн. Першою з держав, яка вступила на початку 20-х рр. у період стабілізації, а далі й економічного піднесення, були Сполучені Штати Америки, а з 1924 р. стабілізація охопила весь капіталістичний світ. Вже в 1925 р. індекс промислового виробництва був на 20вищий за довоєнні показники.
Аналіз проблем, що розглядаються, вимагає з’ясування поняття «державно-монополістичний капіталізм» як специфічної фази розвитку капіталістичного світу, що почала формуватися в 20-ті роки і виявила себе в зростанні, концентрації та централізації капіталу, поширенні економічної могутності монополій, злитті монополістичного виробництва з державою.
Останнє стало можливим в умовах стабілізації західних політичних систем, що здійснювалося для значного кола капіталістич-них країн у рамках буржуазно-демократичних систем. Ідеться, передусім, про поширення соціальної бази західних демократій, залучення до органів державної влади поряд із представниками буржуазних кіл представників соціал-демократичних і робітничих партій. Слід з’ясувати, чим обумовлювалися згадані явища і до яких наслідків вони призвели в наступні десятиріччя? Чому орієнтації на укріплення буржуазних демократичних структур не стали довготривалими в 20-ті роки і чому, навіть за умов економіч-ної стабілізації капіталістичного світу в деяких країнах, а саме — Італії, Болгарії, Угорщині, Іспанії — постали тенденції до фашизації суспільства і встановлення військово-авторитарних диктатур?
Ствердження факту відокремленого розвитку капіталістичних та соціалістичних систем у 20-ті роки не означає відсутності будь-яких політичних та економічних контактів між ними.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Соціально-політичні процеси в світі в 20—30-ті рр.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок