Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Відображення Болгарської кризи 1887 р. на сторінках петербурзької преси

Відображення Болгарської кризи 1887 р. на сторінках петербурзької преси

Назва:
Відображення Болгарської кризи 1887 р. на сторінках петербурзької преси
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,70 KB
Завантажень:
339
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 94 (497.2) "1887"
Березовська Т.В., Миколаївський державний аграрний університет
Відображення Болгарської кризи 1887 р. на сторінках
петербурзької преси
У статті розкриті проблеми відображення політичної кризи в Болгарії в 1887р. на сторінках консервативної і ліберальної преси С.-Петербурга. Показана роль періодичних видань у формуванні громадської думки.
The article deals with the problem of reflection of political crisis in Bulgaria of 1887 in St. Petersburg's conservative and liberal press. The role of periodicals in forming public opinion is highlighted.Преса завжди відігравала і відіграє величезну роль у житті цивілізованого суспільства. Це і джерело інформації, і засіб формування громадської думки, і політична зброя. Саме тому при вивченні будь-якого аспекту соціально- економічної і політичної історії, в тому числі і історії міжнародних відносин, важливо знати і враховувати силу цієї зброї.
Є всі підстави розглядати громадську думку, що формується пресою, як відносно самостійну політичну силу або фактор, що впливає в тій чи іншій мірі на розвиток внутрішньої і зовнішньої політики держави. Оскільки в Росії в 80-ті роки ХІХст. був відсутній парламент, життєво важливі проблеми держави розглядалися переважно на сторінках газет.
В умовах жорсткої цензури російська преса почувалася більш розкутою в обговоренні питань зовнішньої політики, ніж в проблематиці внутрішньополітичній. Дуже влучно цю тезу підтверджує вислів брошури про російську пресу, що вийшла в Берлині наприкінці 70-х років XIX ст. Зокрема, в ній говорилось, що "російській пресі заборонено усе, що цікавить російське суспільство, включаючи викриття міністрів та інших вищих сановників. Чи може викликати подив те, що за таких умов російська преса більше займається іноземними справами, ніж вітчизняними? Візьміть будь-яку російську газету - і ви знайдете в ній нарікання на князя Бісмарка, докори маркізу Солсбері, а відносно російських міністрів тільки телеграми про їх поїздки по Росії" [1].
Таким чином, питання зовнішньої політики Російської імперії були тим політичним простором, в якому столична преса різних напрямків почувала вільнішою і мала можливість з усім заповзяттям відстоювати позицію тих кіл, рупором яких вони виступали. Важливо наголосити, що в 80-х рр. ХІХ ст. у столичній пресі домінувала ідея з особливої духовної місії Росії у світі, причому "російська духовність" протиставлялася "сатанинській механістичній" Європі. У складному спектрі проблем, де тісно перепліталися економічні, політичні та ідеологічні інтереси, де часто емоції мали більшу вагу, ніж циркуляри міністерства іноземних справ, досить складно створити струнку класифікацію столичних видань. Разом з тим полярні напрямки простежити можна, зокрема, консервативний та ліберальний.
Отже, у даній розвідці робиться спроба дослідити проблему висвітлення на сторінках петербурзьких неполітичних видань: консервативної газети "Новое время" і ліберальної газети "Еженедельное обозрение" політичної кризи у Болгарії 1887 р., а також з'ясувати, як російська громадська думка ставилася до зазначеної проблеми та під впливом яких факторів вона формувалась. Крім того, газетний матеріал дозволяє простежити, до яких форм подання інформації вдавалося те чи інше видання, якими засобами прагнуло донести до читача власну позицію.
Хоча дана тема спеціально не досліджувалась у вітчизняній історіографії, окремі її аспекти знайшли висвітлення в окремих працях. Перш за все, це література, що присвячена історії російської преси, зокрема газетам "Новое время" та "Еженедельное обозрение". Першим в цьому ряду стоять дореволюційні ювілейні видання, присвячені певній газеті. Легко простежується генетичний зв'язок між цими виданнями та друкованими органами, які вони пропагували. Виступаючи апологетами тієї чи іншої газети, зазначені видання однобоко характеризують її напрямок. Разом з тим надають інформацію щодо складу її редакційної колегії, видавців та авторів [2].
На рубежі ХІХ-ХХ ст. з' явилася низка книг, які ставили своєю метою дослідити проблеми взаємовідносин преси та громадської думки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Відображення Болгарської кризи 1887 р. на сторінках петербурзької преси

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок