Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Бородинська битва

Бородинська битва

Назва:
Бородинська битва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,78 KB
Завантажень:
165
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Позиція: плани і сили сторін

З самого початку військових дій в 1812 р. Наполеон робив ставку на розгром російських армій у вирішальній битві, але російські війська через майже триразову чисельну перевагу противника стали заплановано відходити в глибінь своєї території. Тільки після того, як була досягнута зразкова рівність сил, прибулий до військ 17 серпня новий головнокомандуючий М. І. Голенищев-Кутузов вирішив дати генеральну битву, щоб не допустити французів до Москви. 22 серпня російські армії підійшли до с. Бородіно, де за пропозицією начальника квартирмейстерскої частини полковника К. Ф. Толя була вибрана плоска позиція протяжністю до 8 км. Вона являла собою покриту чагарником і перелісками горбисту рівнину, через яку протікало декілька невеликих річок, русла яких проходили по глибоких ярах. З лівого флангу Бородинськоє поле прикривав важкопрохідний Утицький ліс, а правий, що проходив по високому березі р.Колочі, закінчувався у с. Маслово, де були споруджені Масловські флеші. Правий фланг мав природні перешкоди, а лівий фланг і центр позиції знаходилися на відкритій місцевості. Тому в центрі був побудований люнет, що отримав різні назви: Центральної, Курганної висоти, або батареї Раєвського. На лівому ж фланзі у с. Шевардіно росіяни не встигли добудувати редут, який після запеклого бою 24 серпня вимушені були залишити. До 26 серпня на лівому фланзі були зведені Семенівськиі (Багратіонови) флеші (дві флеші і редан між ними). Правий фланг займали бойові порядки 1-й Західної армії (головнокомандуючий генерал від інфантерії М. Б. Барклай де Толлі), на лівому стояли частини 2-ї Західної армії (головнокомандуючий генерал від інфантерії П. І. Багратіон), а Стару Смоленську дорогу у и. Утіца прикривав виділений з складу 1-й армії 3-й піхотний корпус (командир генерал-лейтенант Н. А. Тучков). У резерві знаходилися 5-й гвардійський корпус і частина кавалерії. Глибина бойових порядків не перевищувала 4 км. Росіяни займали оборонне положення і були розгорнені в формі букви «Г» так, що 1-а армія через рельєф вибраної позиції виявилася поверненою до противника не фронтом, а флангом. Таке розташування пояснювалося тим, що російське командування прагнуло контролювати ведучі до Москви Стару і Нову Смоленські дороги. Тим більше що виникло серйозне побоювання обхідного рушення противника праворуч. Ось чому на цьому напрямі виявилася значна частина корпусів 1-й армії. Наполеон же вирішив завдати свого головного удару по лівому флангу російської армії, для чого вночі 26 серпня перевів основні сили через р. Колочу, залишивши для прикриття власного лівого флангу лише декілька кавалерійських і піхотних частин.

Перед битвою російські війська мали під рушницею приблизно 150 тис. чоловік (з них 9,5 тис. козаків і 31 тис. ополченців) і 640 знарядь. У французькій армії у строю знаходилося 135 тис. чоловік і 587 знарядь. Загалом питання про чисельність сторін є досі предметом наукових суперечок серед істориків.

Початок битви

Битва почалася о 5 годині ранку атакою частин корпусу віце-короля Італії Е. Богарне на позицію лейб-ґвардії Єгерського полку у с. Бородіно. Французи оволоділи цим пунктом, але це був їх відволікаючий маневр. О 5 годині 30 хв. Наполеон обрушив свій головний удар проти 2-ї армії Багратіона. Корпуси маршалів Л.-Н. Даву, М. Нея, І. Мюрата і генерала А. Жюно декілька разів атакували Семенівські флеші (історики нараховують до восьми атак). Коли задум противника через його величезну чисельну перевагу проти російського лівого крила став очевидний, Баграт іону були передані війська з сусідніх дільниць і велика частина резервів. 1- я армія почала перегруповуватися і повертатися фронтом на захід, 2-й і потім 4-й піхотний корпуси отримали наказ швидко йти на допомогу лівому флангу і центру, але прибути своєчасно туди вони не устигали, т. к. їх розділяло дуже велику відстань.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Бородинська битва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок