Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Становлення слов'янської культури

Становлення слов'янської культури

Назва:
Становлення слов'янської культури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,26 KB
Завантажень:
172
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
на тему:
Становлення слов'янської культури


Європейська культура в другій половині І тис. н.е. розвивалася під впливом здобутків античної цивілізації. Германці, франки, слов'яни та інші народи по-різному сприймали духовні цінності античності, по-різному бачили шляхи їхнього подальшого розвитку. Племена й народи стимулювали один одного, обмінювалися набутим досвідом, сприяючи тим самим розвиткові культури всіх етнічних об'єднань від Атлантики до Дніпра та Волги, від Скандинавії до Середземномор'я.
Слов'янам VI ст. були притаманні всі типові чесноти і вади варварів. Прокопій Кесарійський та інші автори зображували слов'ян як витривалих, загартованих, хоробрих, волелюбних, невибагливих людей. Згадувалися їхня незлобивість, непідступність, надзвичайна чесність і доброзичливе ставлення до чужинців. Відзначалася вражаюча цнотливість слов'янських жінок, більшість із них сприймали смерть свого чоловіка як власну, часто виявляючи готовність добровільно піти з життя.
Давні автори змальовували слов'ян як таких, що не бажали служити або підкорятися будь-кому. У джерелах стверджується, що серед слов'ян не було злагоди, вони не бажали поступатися своїми поглядами навіть перед думкою більшості, що призводило до кривавих сутичок. Для гостя або мандрівника слов'янин міг пожертвувати всім, що було у його домі. Піклуватися про хворих і старих, годувати й доглядати їх слов'яни вважали своїм священним обов'язком.
Тогочасні автори змальовують давніх слов'ян веселим, життєрадісним, темпераментним народом. Вони любили музику, співи, танці, підігріваючи себе "медом сиченим", до якого завжди мали охоту.
Описуючи фізичний тип слов'ян, Прокопій Кесарійський указував на їхній високий зріст і надзвичайну фізичну силу. Вони йшли на бойовище піші, тримаючи в руках щит і дротик. Окремі вояки, за його спостереженнями, не мали ані сорочки, ані плаща, вступаючи в бій "у самих спідніх".
Загальні характеристики слов'ян, які дають автори VI— VII ст., вказують на самобутність слов'янського світу, наявність культури певного рівня розвитку. Все це спростовує твердження тих, хто прагне довести начебто культурний процес на слов'янських землях розпочався лише завдяки посередництву Заходу й перенесенню цінностей західної цивілізації на Схід.
Спираючись на подібні свідчення, можна стверджувати, що давні слов'яни брали участь у культурно-просвітницьких процесах, інтегруючись у них як складова загальноєвропейської культури. Так, один із учнів і послідовників Мефодія — Чорнориз Храбр — у творі "Про письмена" стверджував, що слов'янська мова та писемність виникли задовго до місії солунських братів.
Початок слов'янського книжного просвітництва пов'язаний з місією Константина (Кирила) та Мефодія до Великої Моравії у другій половині IX ст. їхня діяльність сприяла розвиткові слов'янського культурно-просвітницького процесу, який поширився на сусідні терени.
Діяльність солунських братів знаменувала початок церковного просвітництва серед широких верств слов'янської людності. Однак століттям раніше у західних слов'ян Центральної Європи ще до появи християнських місіонерів оформлюється мова, опосередковані відомості про яку знаходять своє підтвердження в певних пам'ятках.
У західних слов'ян на основі місцевих діалектів витворюється культурна мова, яка лунала в піснях, прислів'ях, казках, обрядах тощо. Оскільки мова згодом стала виконувати комунікативні функції в міжплемінному спілкуванні вона набула над-діалектного характеру. Подібні процеси у той період відбувалися і в інших слов'янських народів.
Вже на першому етапі поширення книжної писемності слов'яни вбачали в залученні їх до християнства й зокрема в поширенні християнських творів спроби поставити їх у певну культурно-політичну залежність. Як протидія цій небезпеці у слов'ян виступала усна форма мовної культурної традиції, яка виникла ще за часів поганства та родоплемінного устрою слов'янського суспільства. І хоча прямих свідчень про це культурне явище майже не збереглося, судити про нього можна завдяки численним побічним фактам.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Становлення слов'янської культури

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок