Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> реферат українською: Революційні події і громадянська війна в Україні (березень 1917—березень 1921 рр.)

Загрузка...

Революційні події і громадянська війна в Україні (березень 1917—березень 1921 рр.) / сторінка 5

Назва:
Революційні події і громадянська війна в Україні (березень 1917—березень 1921 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,19 KB
Завантажень:
502
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Особливо велике обурення Варшавський договір викликав у Галичині, оскільки він перекреслив усю боротьбу галичан за незалежність і передав їх під владу Польщі.
Крім політичної конвенції, Варшавський договір містив ще й військову, за якою 25 квітня 1920 р. об’єднані збройні сили Польщі й УНР перейшли у наступ на позиції Червоної армії. Завдяки перевазі в силі та озброєнні, польським воякам вдалося вигнати більшовиків із майже всієї Правобережної України й 7 травня вступити до Києва. Якою була реакція українського населення на жорстокий окупаційний режим, встановлений поляками? Хто здійс-нював керівництво підпільним і партизанським рухом у тилу? Коли і як проходило вигнання білополяків із території України?
З’ясовуючи ці питання, студенти мають звернути увагу на наступне. У травні 1920 р. проти нечисленної 13-ї радянської армії розпочали наступ війська Врангеля, озброєні Антантою. Врангелівці планували не лише врятувати від розгрому польську армію, а й захопити Північну Таврію, Донбас і вирушити звідти вглиб Правобережжя та з’єднатися з поляками. І після фронтального наступу від Перекопа і Чонгара Врангель захопив значну частину Пів-нічної Таврії та витіснив війська 13-ї армії на правий берег Дніпра.
Одночасне ведення війни на два фронти — проти поляків і врангелівців — було непосильним для більшовицької влади. Давалися взнаки страшенна розруха, господарська криза, а також серйозні прорахунки командування, зокрема в недооцінці військових сил противника.
Після невдалого наступу в серпні-вересні 1920 р. на Варшаву радянсько-польський фронт стабілізувався по лінії Коростень — Житомир — Бердичів. Зі свого боку керівні кола Польщі, теж не маючи достатніх сил для продовження війни, вирішили за краще підписати 12 жовтня 1920 р. в Ризі попередні умови мирного
договору.
А 18 березня 1921 р. у Ризі делегації РСФРР, УСРР і Польської республіки уклали мирний договір, за яким до Польщі відійшли західноукраїнські та західнобілоруські землі. Ризький мирний договір стверджував повну суверенність кожного партнера, а отже, України та Білорусії, та зобов’язував усі сторони не чинити жодних ворожих дій проти кого-небудь з-поміж них.
Таким чином, за визнання Української Соціалістичної Радянської Республіки Польщею до неї відійшли Холмщина, Підляшшя, Західна Волинь, Західне Полісся. Українські землі знову стали розмінною монетою. Доля Галичини спершу не була чітко визначена. 14 березня 1923 р. країни Антанти на конференції в Парижі ухвалили рішення про приєднання Галичини до Польщі з умовам надання їй автономних прав.
Заключною сторінкою громадянської війни став розгром червоними військами врангелівських військ, які утримували Крим та інші регіони Південної України. Коли і за яких обставин Червона Армія розгромила врангелівців? Яка доля спіткала махновців, які взяли найактивнішу участь у штурмі Перекопсько-Чонгарських укріплень?
Після фіаско визвольних змагань в Україні (за винятком захід-ноукраїнських земель) утвердився окупаційний більшовицький режим. Було запроваджено жорстоку централізацію економічного і політичного життя. Центр розглядав УСРР як підлеглу Москві автономну частину Радянської Росії, а КП(б)У — як крайовий загін РКП(б). Із утвердженням більшовицької влади Україна втра-тила свою незалежність.
Вивчити заключний період української демократичної революції, громадянської війни та іноземної збройної інтервенції студентам допоможе така рекомендована література: Субтельний О. Україна. Історія. Вид. третє, перероблене і доповнене. — К.: Либідь, 1993. — С. —467; Історія України. Керівник авт. кол. Ю. Зайцев. Вид. 2-ге, зі змінами. — Львів: Світ, 1998. — С. —251; Держалюк М. С. Міжнародне становище України та її визвольна боротьба у 1917—1922 рр. — К.: Оріяни, 1998; Завада І. Ризький договір і Україна: Історичний нарис. — К.: ВЦ «Просвіта», 2000; Лозовий В. С. Пошук Директорією ідейно-політичних засад відновлення діяльності УНР.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Революційні події і громадянська війна в Україні (березень 1917—березень 1921 рр.)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок