Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Системність до-вестфальського світоустрою

Системність до-вестфальського світоустрою

Назва:
Системність до-вестфальського світоустрою
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,21 KB
Завантажень:
435
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему:
Системність до-вестфальського світоустрою


Історію міжнародних систем, як правило, починають із 1648 року – підписання Вестфальського миру, який завершив Тридцятилітню війну та заклав основи міжнародної системи, визначивши коло її елементів та загальні принципи їхньої взаємодії.
В такому підході, звичайно, є доля умовності. Виникнення міжнародної системи неможливо датувати конкретним роком або навіть століттям. Якщо розглянути її як впорядкованість або принцип організації міжнародних відносин, то стане зрозуміло, що виникнення систем міжнародних відносин відбулося набагато раніше 1648 року. Системи, так би мовити, існують там, де їх може побачити дослідник – майже так само, як і закономірності. Тому вибір точки відліку системності в міжнародних відносинах – справа методологічна, а не історична. Відкриваючи хронологію міжнародних систем 1648 роком, як правило, хочуть підкреслити, що саме завершення Тридцятилітньої війни узагальнило декілька важливих процесів – Реформацію, оформлення держави як провідного суб’єкта міжнародних відносин, фактичну дезінтеграцію Священної Римської імперії та запровадження нових принципів балансування в Європі, а також глобалізацію міжнародних процесів внаслідок колонізації – які надалі визначатимуть напрями розвитку та проблеми світової політики, впливаючи не лише на конкретно-історичні співвідношення сил між державами, але й на правила їхньої взаємодії в цілому.
З урахуванням цих міркувань, можна вести мову про системну організованість до-Вестфальського світу. Особливістю такої організації було автономне та відносно відокремлене співіснування декількох систем міжнародних відносин у світі: на Близькому Сході та Середземномор’ї, у Східній Азії та на Індійському півострові, в Північній Америці та в Австралії тощо. Час від часу ці регіональні системи міжнародних відносин взаємодіяли, зливались та знову відокремлювались. Деякі з них загинули без сліду, інші ж істотно вплинули на подальший розвиток світової політики. Цими останніми ми й обмежимо наш аналіз. 
Одна з перших регіональних міжнародних систем сформувалася на Близькому Сході. Охоплюючи стародавні держави регіону – Єгипет, держави Месопотамії, східного узбережжя Середземного моря, Ассирію та Хетське царство – ця система міжнародних відносин була заснована на взаємній недовірі, підступності та «рівновазі страху». Така суміш є типовою для до-Вестфальского світу.
Близькосхідна стародавня система міжнародних відносин сформувалася, ймовірно, близько XVIII ст. до н.е., коли послідовні, але завжди безуспішні спроби об’єднати Месопотамію завершилися створенням перших імперій – нетривалої та нестабільної Ассирійської та більш могутньої Вавилонської. Коли вавилонський цар Хаммурапі спромігся поширити свою владу на всю Месопотамію, чого раніше не вдавалося через надзвичайно складні географічні та політичні умови, на Близькому Сході сформувалися політичні умови для розвитку поліцентричних міжнародних структур. Після цього Вавилон перетворився на джерело постійної загрози, стимулюючи таким чином найрізноманітніші коаліції та союзи, проводячи активну зовнішню політику за межами Месопотамії та, врешті, впавши під ударами хетів у XVI ст. до н.е. Приблизно в цей же час в Єгипті розпочинається період Нового царства – епоха найбільш активної зовнішньої політики Єгипту, драматичним наслідком якої стала боротьба за регіональну гегемонію із Хетським царством. Так само, як і Вавилон, Єгипет в цей період виходить за межі «внутрішньої» дипломатії, розширюючи сферу власних економічних та політичних інтересів та зіштовхуючись із іншими регіональними державами. Держава хетів (Хатті) майже одразу після свого утворення в XVII ст. до н.е. перетворилася на впливовий фактор регіональної політики, об’єднавши під своєю владою майже всю Малу Азію. Час від часу центрами сили ставали Елам, Урарту, Ізраїльське царство та міста Фінікії.
Період становлення цієї регіональної системи тривав до інституалізації єгипетсько-хетського конфлікту в першій половині XIII ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Системність до-вестфальського світоустрою

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок