Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Вивчення теорії літератури на уроках зарубіжної літератури в старших класах

Вивчення теорії літератури на уроках зарубіжної літератури в старших класах

Назва:
Вивчення теорії літератури на уроках зарубіжної літератури в старших класах
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,24 KB
Завантажень:
356
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Вивчення теорії літератури на уроках зарубіжної літератури в старших класах


Згідно з програмою із зарубіжної літератури в старших класах (9-11) починається сис-темне вивчення курсу зарубіжної літератури. Учні мають осягнути все розмаїття літературних на-прямів, течій, стилів, опанувати твори різних митців — від античності до сьогодення. Важливу роль у системному формуванні учнівських знань про літературу як цілісне естетичне явище відіграють теоретико-літературні поняття. Вони сприяють глибшому сприйняттю художніх текстів, зануренню в їх глибинні прошарки, формуванню в учнів читацьких навичок.
Вчителі знають, що шкільна програма не може вмістити всі теоретико-літературні поняття, які стосу-ються певного періоду чи творчості окремого митця. До того ж уроки літератури не слід перетворювати на нудне тлумачення термінів. Тому автори програми - рекомендують вивчати найпотрібніші, ключові поняття, що дають змогу зрозуміти розвиток літератури від давнини до сучасності. У кожного вчи-теля й літературознавця може бути власна думка щодо доцільності уведення того чи того поняття з те-орії літератури до програми (втім, як і щодо авторів і творів, котрі пропонуються для вивчення). Однак програма вже стала новим кроком у впровадженні предмета. Тому варто подумати над тим, як її краще реалізувати. Зокрема, потрібно опрацювати та ввести в обіг ті літературознавчі поняття, які вже вклю-чені до програми.
У процесі опанування понять з теорії літератури на вчителя чекають дві проблеми.
Перша — суто літературознавча. Більшість літературознавчих понять по-різному трактуються у словни-ках і довідниках, немає їх усталених визначень, певних характеристик. Звідси чимало нарікань учителів на стан нашої літературознавчої науки. Мовляв, що ж то за науковці, якщо вони не можуть дати навіть точного визначення термінів. Однак ці нарікання безпідставні. Вітчизняна літературознавча наука ди-намічно розвивається, про що свідчать нові видання, які з'явилися в Україні останнім часом: "Літерату-рознавчий словник-довідник" (Київ, 1997), "Антологія світової літературно-критичної думки XX ст." за ред. М. Зубрицької (Львів, 1997), "Лексикон загального та порівняльного літературознавства" (Чернівці, 2001), "Теорія літератури" О. Галича, В. Назарця, Є. Васильєва (Київ, 2001) та ін.
Річ у тім, що більшість літературознавчих понять є умовними і багатозначними, до того ж вони зміню-валися протягом дії літературного процесу і внаслідок своєї багатозначності та історичності набули різних тлумачень, що є цілком природно. Тому немає і не може бути однозначного трактування теоре-тичних понять. Проте багатозначність термінів аж ніяк не заперечує їх глибокого вивчення протягом історії розвитку літератури. Тож учитель літератури має не стільки прагнути абсолюту у визначенні по-нять, скільки пояснити учням їхню сутність та історичний характер (коли виникає певне явище, які його характерні ознаки, як воно змінювалося, взаємодіяло з іншими явищами, хто представляє його на різних етапах тощо).
Друга проблема — суто методична. Як зробити, щоб вивчення цих понять стало органічним у структурі уроку? Як зробити їх зрозумілими для учнів? Як спонукати їх не просто визубрювати ті чи ті визначення, а глибоко розуміти їх, застосовувати набуті знання на практиці? Як пояснити поняття з теорії літерату-ри доступною й зрозумілою для школярів мовою? Усі ці питання кожен з учителів щодня вирішує са-мостійно. А крім них, існують і загальнопедагогічні питання, і специфічні підходи щодо вивчення теоре-тичних понять у курсі "Зарубіжна література".
З'ясуймо насамперед загальні методичні принципи, якими слід керуватися під час вивчення теоретико-літературних понять.
Принцип науковості полягає у відповідності тлумачення понять теорії літератури, що вивчаються у школі, сучасному рівню літературознавчої науки. Слід пам'ятати, що тривалий час ідеологічні підходи, які панували у сфері мистецтва, позначилися і на теорії літератури. Однак сьогодні вітчизняна літературоз-навча наука дедалі більше виходить на шлях об'єктивного та неупередженого дослідження понять і явищ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Вивчення теорії літератури на уроках зарубіжної літератури в старших класах

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок